Express-Miejski.pl

Oddział przedszkolny w Tarnowie do likwidacji?

Oddział przedszkolny w Tarnowie fot.: em24.pl

Takie obawy mają mieszkańcy wsi. Władze gminy uspokajają, że żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, choć rzeczywiście funkcjonowanie oddziału jest poddawane analizie.

Rodzice wskazują, że kroki podejmowane w ostatnich latach przez władze samorządu w stosunku do oddziału przedszkolnego w Tarnowie zdają się sugerować, że gmina chce całkowicie wygasić jego funkcjonowanie. - We wcześniejszych latach przy oddziale przedszkolnym działała świetlica. Po zajęciach, zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie wracający ze szkoły mogli się do niej udać i tam do godz. 17 spędzać czas. W 2019 roku czas funkcjonowania świetlicy skrócono do godz. 15, a we wrześniu 2020 roku okazało się, że nie będzie ona w ogóle funkcjonowała. Nikt wcześniej nie raczył poinformować nas o tym, że taka sytuacja będzie miała miejsce. To pierwszy krok w stronę likwidacji przedszkola - mówi jeden z rodziców, którego dziecko uczęszcza do placówki.

Oddział przedszkolny w Tarnowie podlega pod Szkołę Podstawową nr 1 w Ząbkowicach Śląskich. We wrześniu w rozmowie z dyrektorem zainicjowanej przez rodziców, ci dopiero wtedy mieli dowiedzieć się, że świetlica w Tarnowie od roku szkolnego 2020/2021 będzie nieczynna. Powodem miały być względy ekonomiczne i małe zainteresowanie dzieci przebywaniem w świetlicy. - W przeszłości, gdy obiekt był otwarty do godz. 17 ze świetlicy korzystały zarówno dzieci z przedszkola, jak i uczniowie wracający ze szkoły. W momencie, gdy skrócono czas pracy obiektu do godz. 15, to rodzice zaczęli odbierać swoje najmłodsze pociechy wraz z zakończeniem pracy przedszkola, natomiast uczniowie wracający ze szkoły z Ząbkowic Śląskich są w Tarnowie około godz. 14.30, więc ich wizyta w świetlicy kończyłaby się po niespełna 30. minutach. Nic zatem dziwnego, że szli prosto do domów - mówi jeden z rodziców.

Twierdzą, że zamknięcie świetlicy było dla nich pierwszym sygnałem ku temu, że władze gminy od września 2021 roku planują likwidację przedszkola. Jako powody, podobnie jak w przypadku świetlicy, podaje się względy ekonomiczne i zbyt małą liczbę wychowanków. - Aktualnie zapisanych do przedszkola jest dwanaścioro dzieci, a urzędnicze kontrole dotyczące frekwencji niefortunnie zbiegły się z chorobami naszych pociech. Sytuacja jest o tyle zawiła, że nie przynosimy zwolnienia od lekarza jak w przypadku dzieci szkolnych, w celu wyjaśnienia nieobecności. Nie mamy takiego obowiązku - tłumaczy inny rodzic. - Jeśli chodzi o rzekomy brak chętnych do uczęszczania do placówki w roku szkolnym 2021/2022 to mamy przygotowaną listę, na którą wpisanych jest czternaścioro dzieci, więc to nie jest tak, że chętnych nie ma - dodaje.

Aktualnie przedszkole czynne jest codziennie w godz. od 8.30 do 13.30. Rodzice zwracają uwagę na to, że pięć godzin działalności placówki to jednak zbyt krótko, szczególnie w momencie, kiedy oboje pracują. - Dla nas idealnym rozwiązaniem byłoby wydłużenie godzin pracy przedszkola i przywrócenie funkcjonowania świetlicy do godz. 17, tak jak było to w latach ubiegłych. Nie wyobrażamy sobie, że w przypadku likwidacji oddziału trzyletnie i czteroletnie dzieci będą jeździły „same” gminnymi autobusami do innych placówek przedszkolnych na terenie gminy. Wiemy, że społeczność szkolna ma opiekunkę, ale wątpliwe jest, żeby poradziła sobie z upilnowaniem dzieci w różnym wieku w pełnym autobusie. Nie wszyscy posiadają samochody i mają możliwość dowiezienia dzieci do przedszkoli w innych miejscowościach. Żeby nie okazało się tak, że po ewentualnej likwidacji przedszkola, dzieci zamiast rozwijać się i integrować z równieśnikami, będą musiały zostać w domach z opiekunami. Zabierając im przedszkole, zabiera się im szansę na naukę i rozwój - kończą rodzice.

5 stycznia w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich odbyło się spotkanie burmistrza Marcina Orzeszka z przedstawicielami mieszkańców wsi Tarnów. Obecnych było także kilku radnych. Podczas spotkania konsultacyjnego burmistrz wysłuchał głosu przedstawiciela rodziców, uwag oraz spostrzeżeń, które są poddawane wnikliwej analizie. - Od kilku lat liczba dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego w Tarnowie zmniejsza się. W ostatnim roku pracownicy urzędu miejskiego w dniach 10 września 2020 r. oraz 16 września 2020 r. kontrolowali placówkę pod kątem ilości dzieci uczestniczących w zajęciach. Wyniki kontroli nie były optymistyczne, gdyż liczba dzieci pierwszego dnia wynosiła 6, a w drugim 5 - mówi Szymon Radziszewski z ząbkowickiego urzędu. - Również sam burmistrz wizytując wielokrotnie oddział przedszkolny w Tarnowie przy okazji m.in. Dnia Przedszkolaka, Dnia Dziecka czy innych okazji spostrzegł, że z roku na rok liczba dzieci spada. Są to niestety fakty z którymi trudno dyskutować. W obecnej chwili urząd analizuje dane zgromadzone w wyniku kontroli, spostrzeżenia rodziców oraz społeczności lokalnej, a także strukturę demograficzną sołectwa Tarnów. Wszelkie decyzję w tej sprawie będą podejmowane przez Radę Miejską Ząbkowic Śląskich - dodaje urzędnik.

Do tematu będziemy wracać.

mwinnik / em24.pl

42

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Oddział przedszkolny w Tarnowie do likwidacji?

  2021-01-12 18:22:28

  gość: ~Klaudia

  Niech się wezmą za porządna robotę a nie wszystkie wiejskie przedszkola chcą likwidować.

 • 2021-01-14 08:13:33

  gość: ~um

  @~Klaudia
  dlatego skarbnik zrezygnował z pracy- kasy nie ma a salomon z pustego nie naleje,, zamieszkaj w gminie zabkowice slaskie" he,he

 • 2021-01-12 18:32:43

  gość: ~Korekta

  warto wspomnieć JACY radni brali udział w spotkaniu z burmistrzem i mieszkańcami. Radni Prawa i Sprawiedliwości i Franciszek Gawęda [Kukiz].

 • 2021-01-12 18:45:21

  gość: ~mmm

  @~Korekta

  i jaka opinia tych radnych była??? Likwidacja przedszkola??? W koncu oszczednosci dla budzetu najważniejsze :)))

 • 2021-01-12 19:09:28

  gość: ~Rodzic

  @~Korekta
  Na spotkaniu byli Radni ktorzy chca sie wypowiedziec na ten temat. Kazdy mogl to zrobic, nie wazne z jakiej jest parti...

 • 2021-01-13 07:04:17

  gość: ~Pjdn

  @~Korekta
  Reszta radnych nie musiała brać udzialu w spotkaniu bo i tak robią co im Marcin każe

 • 2021-01-13 08:26:33

  gość: ~remi

  @~Korekta
  a soltys był...

 • 2021-01-12 18:55:28

  gość: ~Robcio

  Z wielu wsi gminy dzieci dojeżdżają do przedszkoli i żyją. Nie popadły w depresję, ich rozwój nie został zaburzony. Dla 5 czy 7 dzieci utrzymywanie przedszkola to chyba nieporozumienienie.

 • 2021-01-12 19:06:52

  gość: ~Rodzic

  @~Robcio
  Dzieci uczeszcza do Przedszkola znacznie wiecej niz bylo to na "kontrolach". Nieporozumieniem mozna nazwac to w jaki sposob probuja zamknac placowke.

 • 2021-01-12 20:03:41

  gość: ~Nieporozumienie

  @~Robcio
  Nieporozumienie to jest to że Opeoc wypłat dla 2 pracowników, opału, wody i przodu dyrektor nie zapewnia od lat dla przedszkola nic więcej. Remonty rodzice sami muszą wykonywać bo dyrektor upycha tylko w podstawowke

 • 2021-01-12 21:29:12

  gość: ~Robcio

  @~Nieporozumienie
  Napisz jeszcze raz - ale po polsku. Nie wszyscy znają gwarę tarnowską.

 • 2021-01-12 21:57:08

  gość: ~Haha

  @~Robcio
  Te Robcio Nie fikaj tak

 • 2021-01-12 21:59:22

  gość: ~Nieporozumienie

  @~Robcio
  Nieporozumienie to jest to że Oprócz wypłat dla 2 pracowników, opału, wody i prądu dyrektor nie zapewnia od lat dla przedszkola nic więcej. Remonty rodzice sami muszą wykonywać bo dyrektor upycha tylko w podstawówkę.
  Nie kąsaj Jadem wężu bo nie trafiłeś, nie jestem z Tarnawy

 • 2021-01-13 08:23:10

  gość: ~remi

  @~Nieporozumienie
  dyrektor ma to w du...e

 • 2021-01-13 07:06:10

  gość: ~Jxxj

  Najlepiej zamknąć a budynek sprzedać to jest to co naszej gminie wychodzi najlepiej. A wogole to proponuję żeby całą gmine sprzedać jakiemuś prywaciarzowi.

 • 2021-01-13 08:12:57

  gość: ~Rodzic

  Ja jako podatnik nie będę płacił za Wasze widzimisie... Śmiech na sali - przedszkole dla 5 osób. Przecież to kompletny bezsens. Chcecie rozwoju dziecka i jego dobra? Chyba swojego wygodnictwa jako rodziców. Poślijcie dzieci na jakieś dodatkowe zajęcia - od tego jest 500 plus, które pobieracie

 • 2021-01-13 11:04:23

  gość: ~ffcc

  @~Rodzic

  Płacisz za wiele innych bezsensownych rzeczy jako podatnik :)

 • 2021-01-16 00:57:22

  gość: ~Rodzic

  @~Rodzic
  Lepiej niech stoja na przystankach w zimie marzną, super doświadczenie. Populacja maleje to i dla 5 dzieci powinno być zapewnione przedszkole na miejscu a i tak jak wspomniano dyrektor nie wydaje za wiele na placówkę.

 • 2021-01-17 19:01:00

  gość: ~JA

  @~Rodzic
  MYŚLĘ, ŻE NIE JEST EKONOMICZNIE UZASADNIONE UTRZYMYWANIE PRZEDSZKOLA DLA 5 DZIECI JEŻELI FAKTYCZNIE ICH TYLE JEST, MAMY KOMUNIKACJĘ MOŻNA DZIECI DOWIEŹĆ ZA MAŁY KOSZT LUB BYĆ MOŻE CI ZOSTANA ZWOLNIENI OD OPŁAT

  NO CHYBA, ŻE MOŻE JEST WIĘCEJ DZIECI I MOZNA ZROBIĆ KLASY 1-3????

 • 2021-01-13 08:30:36

  gość: ~Obiektywny

  Nie oszukujmy się, w gminie już dawno powinno dojść do tzw. aktualizacji organizacji edukacji oświaty. Likwidacja mniejszych szkół i przedszkoli, czy to się podoba rodzicom czy nie, powinna nastąpić z prostej przyczyny - gmina każdego roku dokłada do oświaty grube miliony i to nie tylko gmina Ząbkowice a każda. My jednak dokładamy najwięcej, a to właśnie dlatego, że utrzymuje się takie placówki, jak ta w Tarnawie, dla paru osób. Pytanie tylko dlaczego dopiero teraz ktoś myśli o reorganizacji, a nie zrobił tego już parę lat do tyłu?

 • 2021-01-13 08:41:43

  gość: ~remi

  @~Obiektywny
  a zwrócona, stolec,braszowice maja zostać

 • 2021-01-13 09:10:04

  gość: ~Obiektywny

  @~remi

  Stolec i Braszowice to duże wioski. Jeśli do tamtejszych przedszkoli uczęszcza co najmniej 30-40 osób, to też nie można nagle wszystkiego likwidować. Co nie zmienia faktu, że Braszowice od Stolca to rzut beretem i można byłoby zrobić jedną placówkę, a koszty utrzymania uległyby redukcji o połowę. Co do Zwróconej, to również zależy wszystko od ilości dzieciaków, ale nie przypuszczam, żeby było ich więcej niż w Tarnawie, a więc do zamknięcia również.

 • 2021-01-13 09:16:24

  gość: ~remi

  @~Obiektywny
  jeśli jesteś obiektywny to może przyklaśniesz by, wszystkie placówki wiejskie zostały filiami szkół miejskich -oszczędność zamiast dyrektorów i administracji ,kierownik lub zastępca.Tu znajda sie oszczedności w tysiacach jak i może w setkach tysięcy rocznie.

 • 2021-01-13 09:26:26

  gość: ~remi

  zamilkłeś obiektywny -wystarczy spojrzeć na oświadczenia majątkowe dyrektorów szkół, kasę biorą i co robią

 • 2021-01-13 09:26:58

  gość: ~Obiektywny

  @~remi

  Ależ oczywiście, tak powinno być. Od zawsze stwierdzam, że administracja w samorządach pochłania zbyt wiele środków publicznych i dotyczy to niemal każdej gminy w Polsce. Gdyby włodarze wydawali ze swoich kieszeni pieniądze, to w urzędach pracowałoby co najmniej 20-30 % osób mniej, niż pracuje obecnie. Jeśli robić reorganizację edukacji / oświaty, to jak najbardziej wskazówka słuszna - dyrektorzy w szkołach, gdzie uczy się kilkadziesiąt osób to non-sens. Mniejsze szkoły powinny być filiami tych większych i tutaj nie ma nawet dwóch zdań. Przecież to już na pierwszy rzut oka widać, że dyrektorzy w małych placówkach to zbyteczny "etat". Pozdrawiam

 • 2021-01-13 09:35:38

  gość: ~gość

  W szkole nr 3 zastępca dyrektora jest jej mąż, dobre i za wiedzą burmistrza, jawne łamanie prawa!!!!!

 • 2021-01-13 09:48:31

  gość: ~remi

  @~gość
  To są szopki miałem dyrektora za równego gościa ,taki sam jak inni. Takie prawo mamy

 • 2021-01-13 10:00:27

  gość: ~gość

  @~Obiektywny
  30-40 dzieci to do wszystkich razem

 • 2021-01-13 09:47:45

  gość: ~rfv

  @~Obiektywny
  ja tez jestem takiego zdania ale na pierwszym miejscu powinni zaktualizować organizacje urzędów w gminie.

 • 2021-01-13 12:45:31

  gość: ~Artur

  @~Obiektywny
  Nie.

  Powinna byc konkurencja o to, kto zapewni lepsze warunki dzieciom za pewne ograniczone pieniadze na KAZDE dziecko. Nie jest wtedy wazne czy dla 2 osob ktos organizuje prywatne lub panstwowe przedszkole za 2 tysiace czy dla 20 osob za 20 tysiecy. Wystarczy wtedy zadowolenie dzieci i rodzicow przy tej samej kasie, a reszta po latach powinna sprawic, ze gorzej zorganizowane placowki przestana istniec. Oczywiscie to nie jest proste, bo jedni dostaja pracownikow z dotacji (za darmo dla nich) a inni nie, ale po wielu latach wyborow rodzicow mozna uzyskac dobry standard.

 • 2021-01-13 08:39:11

  gość: ~plota

  slyszalem ze neoprofil chetnie sie zajmie budynkiem jak bedzie wolny

 • 2021-01-13 09:19:43

  gość: ~Gfh

  Czy w związku ze spadająca liczba mieszkańców powiatu ząbkowickiego zmniejszy się liczba pracowników Urzędu Miasta ?

 • 2021-01-13 11:39:22

  gość: ~Obserwator

  @~Gfh
  Nie zwiększa się, choćby przykład Zoku.

 • 2021-01-13 10:58:26

  gość: ~Rodzic

  Dzieci bylo by znacznie wiecej. Tylko Oni zmiejszaja godziny i teraz jest czynne 5 godzin. Gdzie w latach ubieglych byla swietlica, na ktora przychodzily dzieci.

 • 2021-01-13 12:54:20

  gość: ~Ad

  @~Rodzic
  Dokładnie jestem z Tad od dziecka, za moich czasu świetlica była czynna dla wszystkich do godziny 18. A teraz!? Rodzic pracujący do 14 jak ma odebrać dziecko z przedszkola które jest czynne do 13.30?
  Kolekna sprawa jest taka Jakim prawem wychowawcy który pracuje zaledwie 5 godzin płacą pełną pensje. Niech się zastanowią gdzie powinni szukać tych oszczędności.
  5 godzin pracy a Ty kasy dają jakby pracowała po 9 lub 10

 • 2021-01-13 14:18:23

  gość: ~hehe

  @~Ad

  Za Twoich czasów pewnie nie wiedzieli co to antykoncepcja, to i więcej dzieci się rodziło :)

 • 2021-01-13 17:38:14

  gość: ~Ad

  @~hehe
  To pewnie dlatego urodził się ktoś taki jak ty.
  Mocny w g*bie ale tylko przez internet

 • 2021-01-13 12:42:48

  gość: ~Ja

  Zamiast te chore biblioteki rematowac utrzymymywac i placic panią to przedszkole by utrzymali !!! W tych bibliotekach powinni być panie na 1,2 etatu a nie zdrowe po 40 lat i wiecznie zmeczone i zamknięta te biblioteki

 • 2021-01-13 12:53:39

  gość: ~Kasia

  Najwyższy czas żeby to zamknąć sztucznie utrzymywane przez lata to samo zwrócona tam jest kilka dzieci różni wiekowo w jednej grupie 3latek i5 latek

 • 2021-01-14 18:18:46

  gość: ~mieszkaniec

  Wybory-Tarnów głosuje na Czaskoskiego i Peło,wszystko

 • 2021-01-15 19:44:45

  gość: ~dza

  a co w tej sprawie ma do powiedzenia pierwszy f-ut we wsi ?

 • 2021-01-18 10:12:49

  gość: ~generał

  ostatnio dodany post

  o stanie boiska (po remoncie) nie wspominam, szatnia piłkarzy to kolejny dramat... takich mamy rzadzacych we wsi

REKLAMA