Express-Miejski.pl

Przede wszystkim infrastruktura i kultura. Plany inwestycyjne na 2021 rok gminy Złoty Stok

zdjęcie archiwalne fot.: em24.pl

Blisko 10 mln zł zapisano w budżecie gminy Złoty Stok na inwestycje w 2021 roku. Jakie zadania będą realizowane i za ile?

Budżet gminy Złoty Stok na 2021 rok zakłada dochody na poziomie 25.3 mln zł, przy wydatkach na kwotę 30.2 mln zł. Deficyt w kwocie 4.9 mln zł zostanie sfinansowany z kredytu. Podczas sesji, która odbyła się 17 grudnia, radni jednogłośnie przyjęli zaróno uchwałę budżetową, jak i projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Ponad 1.42 mln zł z budżetu samorządu pochłonie przebudowa ul. Sudeckiej i Placu Tadeusza Kościuszki w ciągu drogi wojewódzkiej nr 390 w Złotym Stoku. Inwestycja miała być realizowana już w 2020 roku, jednak ze względu na komplikacje, remont został przesunięty na nadchodzący rok. Więcej szczegółów w wywiadzie z burmistrz Grażyną Orczyk, który opublikowaliśmy wczoraj [KLIK].

Jeśli chodzi o inne inwestycje drogowe, w planach jest: przebudowa chodnika wraz z oświetleniem przy ul. Wiejskiej w Złotym Stoku (360 tys. zł, złożono wniosek o dofinansowanie tego zadania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych), przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych Mąkolno-Laski (640 tys. zł) przy zewnętrznym dofinansowaniu w kwocie 210 tys. zł, przebudowa mostku nad potokiem Trująca (340 tys. zł, z dofinansowaniem ponad 256 tys. zł w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, a także wykonanie mapy do celów projektowych drogi transportu rolnego w Chwalisławiu, łączącej drogę powiatową z drogą krajową nr 46 (6 tys. zł).

Ponad 2.8 mln zł pochłonie realizacja projektu pn. Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza. Projekt realizowany wspólnie z Gminą Kamieniec Ząbkowicki i partnerem czeskim Obec Bila Voda zakłada po złotostockiej stronie wykonanie kompleksowej rewitalizacji kościoła poewangelickiego w Złotym Stoku na cele kulturalno-turystyczne. Prace rozpoczęły się już w 2020 roku.

W przyszłym roku niemal 275 tys. zł zostanie przeznaczone na projekt pn. Sladami Marianny Orańskiej - zabytki kultury przemysłowej ocalić od zapomnienia. W ramach zadania wykonany zostanie remont kompleks pieców wapiennych. Blisko 115 tys. zł to kwota przeznaczona na dalszą realizację projektu pn. Rowerem przez Pogranicze Kłodzkie. W 2020 roku wybudowano ścieżkę rowerową, przeprowadzono kampanię promocyjną i zakupiono tablice informacyjne. W 2021 roku zaplanowano utworzenie aplikacji mobilnej.

Milion złotych wyasygnowano na przebudowę kompleksu szkolnego w Złotym Stoku z przeznaczeniem na budynek wielofunkcyjny użyteczności publicznej. Przedsięwzięcie zakłada wykonanie kompleksowej przebudowy istniejącego segmentu szkolnego będącego w stanie surowym na obiekt wielofunkcyjny użyteczności publicznej. W ramach przebudowy powstaną pomieszczenia przystosowane do działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej z salą konferencyjną, Ośrodka Pomocy Społecznej, Dziennego Domu Seniora oraz Szkolnej Świetlicy Środowiskowej. W obiekcie zaprojektowano też windę wewnętrzną. Cele przedsięwzięcia jest zapewnienie odpowiedniego poziomu usług społecznych dla seniorów i mieszkańców. Ogólny koszt planowanej inwestycji do realizacji w latach 2021-2023 wynosi ponad 4.6 mln zł. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Kolejny milion zapisano w budżecie na rewitalizację parku miejskiego, na który gmina otrzymała 4 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Szerzej o inwestycji opowiedziała burmistrz w wywiadzie, który opublikowaliśmy wczoraj [KLIK], a 1.11 mln zł pochłoną w przyszłym roku prace związane z budową kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków w sołectwie Błotnica. Przedsięwzięcie zakłada wykonanie oczyszczalni, sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej. Ze względu na rozporszenie zabudowy wsi zaprojektowano cztery oczyszczalnie ścieków z obrotowym złożem biologicznym typu BioDisc. Zaprojektowana sieć szczelnymi rurociągami będzie odprowadzać ścieki bytowe z budynków mieszkalnych do nowych oczyszczalni zewnętrznych. Pozwoli to na elimiację szkodliwego wpływu odprowadzanych surowych lub niedoczyszczonych ścieków do gruntu lub wód powierzchniowych, jak ma miejsce obecnie. Na całość zadania gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 2 mln zł, a jego realizacja będzie odbywała się także w roku 2022.

Ponadto blisko 800 tys. zł w budżecie wyasygnowano na przebudowę świetlicy wiejskiej w Płonicy, z czego pół miliona złotych pochodzi z dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Za 7 tys. zł planuje się wykonanie remontu dachu na świetlicy wiejskiej w Laskach, niemal 12 tys. zł pochłonie budowa wiaty w Błotnicy, a niemal 14 tys. zł to koszt wymiany ogrodzenia boiska sportowego w Mąkolnie.

Już wczoraj informowaliśmy, jakie zadania zostaną zrealizowane w gminie Złoty Stok w ramach funduszu sołeckiego. Szczegóły można znaleźć tutaj [KLIK].

em24.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Przede wszystkim infrastruktura i kultura. Plany inwestycyjne na 2021 rok gminy Złoty Stok

  2020-12-18 21:52:22

  gość: ~mieszkaniec

  bravo za dobre samopoczucie,zacznijmy od pani Orczyk,11 tys.zł.miesięczn.w takiej bidzie jak gmina Zloty Stok,dalej p.Ruszkowska,emerytura 4,5zł.dodatkowa fucha za przewodnictwo w radzie,4 tys.zl.miesi.była i aktualna skarbnik gminna,emerytura 4,5 tys zł,i dalej etat w urzędzie dzięki pani burmistrz, 5 tys.zł.fajne to wszystko,tylko co z tych planów mają mieszkańcy Stoku???a już największe jaja,to przebudowa placu koło kościoła tzw.parku za --------4,5mln.zł????powtarzam kwotę----4,5---mln.zł??proszę, co tam kosztuje te miliony????żałujętylko,że mieszkańcy Stoku tak są obojętnia ci karierowicze tylko na tym żerują.....a na koniec pytanie,,,-czy w tak biednej gminie,nie wystarczy pani burmistrz --3--4--tysiące miesięcznie?????tylko od razu z górnej półki???

 • 2020-12-19 14:57:04

  gość: ~Gunter von Stond

  "przebudowa chodnika wraz z oświetleniem przy ul. Wiejskiej w Złotym Stoku (360 tys. zł, złożono wniosek o dofinansowanie tego zadania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych) "
  Czy radni tego miasta jeżdżą ulicą Wiejską od Wojska Polskiego do ul. Kłodzkiej? Bo Pani burmistrz z pewnością, nie bo ma nie po drodze. Ta ulica w tym miecie jest tragiczna, nie wiadomo już która stroną jechać, natomiast chodnik jest w miarę ok. Trzeba wymienić tylko jedną latarnię przy pseudo targowisku. Z 4 milionów dotacji na park przy ul wiejskiej można by było przy okazji zrobić chodnik. Dlaczego radni tego miasta są bezradni. Nie mają żadnych pomysłów tylko podnoszą rączki jak im się każe. Taka lokalna dyscyplina partyjna?
  Podobna sytuacja w tym mieście ma się z ulicą Dzialkową. Zrobiono przejście dla pieszych przy Petersie z oświetleniem, które w nocy nie świeci, a te oczka wodne na drodze są super, szczególnie dla amortyzatorków. Te kropki na wystających kostkach brukowych na Rynku wokół ratusza to jakaś gra logiczna JEST, czy wstęp dla młodych do tzw. ESCAPE TOWN-u? Kolejna inwestycja: łącznik i pomysł na salę konferencyjną. To ile tych sal w tym mieście ma być? W Ewangieliku-sala, w łączniku - sala....? Kanalizacja w Błotnicy - ok tam jest na pewno potrzebna, ale czy nie ma potrzeby skanalizowania całego miasta? Przecież ul Złota, która produkuje mnóstwo ścieków, Traugutta, czy Kolejowa nie jest przyłączona do kanalizacji. Latem gdy sezon tyrystyczny na Osadzie Górniczej w pełni, nasi tyrysci spędzają miło czas w uroczym fetorze ścieków. Tak dbamy o naszych turystów? Mieszkańcy Chwalisławia nie mogą doczekać się nowej drogi, podobnie mieszkańcy Błotnicy i Lasek. Nie tak bardzo potrzebują dojazdów do gruntów rolnych. Obiecuje się im i tylko tyle. Czy z programu szlaku tej nieszczęsnej Marianny nie można robić takich projektów? Można trzeba tylko myśleć o mieszkańcach tej gminy i tyle. Podobnie z drogą do Kamieńca. Trzeba się dogadać z gminą Kamieniec i na prędce coś robić, a nie liczyć na jakieś akcje że strony tego powiatu. Pomijam fakt że te wszystkie projekty są mocno przeszacowane, ale wiadomo każdy musi mieć obrywkę i mnie to nie obchodzi bo to sprawa dla prokuratora jest. Rododendrony pewnie po 300 zł za sadzonkę ;)

 • 2020-12-20 21:23:21

  gość: ~Assdo

  @~Gunter von Stond
  Cos w tym jest

 • 2020-12-21 11:04:49

  gość: ~VBC

  @~Gunter von Stond

  "Czy radni tego miasta jeżdżą ulicą Wiejską od Wojska Polskiego do ul. Kłodzkiej? Bo Pani burmistrz z pewnością, nie bo ma nie po drodze."

  Widziałeś, żeby kiedyś u nas jakiś radny się naraził komukolwiek? No chyba, że mieszkańcom...władzy nikt się nie chce narazić, bo wychodzi z założenia, że może będzie kiedyś czegoś potrzebował :)

 • 2021-01-18 00:47:49

  gość: ~lokalnywer

  onoffenergy.pl i warto białe certyfikaty a także audyt energetyczny przedsiębiorstwa

 • 2021-02-07 18:06:42

  gość: ~Eliza

  ostatnio dodany post

  Wapienniki remontują a staw kąpielowy zamknęli, ciekawe co młodziez będzie robić w wakacje, już wiem; piwo pić na pieprzyku i rozwalać kosze na mieście

REKLAMA