Od nowego roku Kamieniec Ząbkowicki będzie miastem. O tym, dlaczego jest to ważna zmiana, a także wielu innych tematach rozmawiamy z wójtem gminy Marcinem Czerniecem.
Express-Miejski.pl: Panie Wójcie, jesteśmy juz prawie na półmetku czwartej kadencji. To dobry czas na podsumowanie dwóch ostatnich lat. Jaki to był okres?
Marcin Czerniec: Czas szybko płynie, o tym doskonale wiemy, nawet ja z perspektywy kilku kadencji, które mam za sobą. Trzeba powiedzieć, że ostatnie dwa lata minęły bardzo szybko. Pierwszy rok to wejście w nową kadencję, która zaowocowała kilkoma zrealizowanymi już ważnymi zadaniami. Drugi rok ze względu na epidemię to rok bardzo nietypowy. Trudny, który nie ułatwia pracy i zmusza do pewnych działań ostrożnościowych, które są podejmowane w wielu obszarach. Te działania nie mogą oczywiście być z niekorzyścią dla naszych mieszkańców i gminy, która cały czas musi się rozwijać. Mimo trudności i nieco innych procedur niż dotychczas staramy się działać w taki sposób, aby można było osiągnąć kolejne zakładane cele.
Niewątpliwie cieszy mnie też fakt, że ta kadencja rady jest znacznie spokojniejsza. Opcja opozycyjna, która była prezentowana kadencję wcześniej, jak pokazały wybory, zakończyła się kompletną porażką. Mieszkańcy nie zaakceptowali stanu niszczenia gminy, który miał miejsce.
Express-Miejski.pl: Od nowego roku Kamieniec Ząbkowicki będzie miastem. Musiało jednak minąć sporo czasu, aby udało się ten temat przeforsować wśród radnych.
Marcin Czerniec: Uzyskanie praw miejskich ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia mieszkańców i gminy. Nasze działania, które były rozpoczęte jeszcze w 2012 roku w ramach przygotowania strategii rozwoju gminy, już wtedy zakładały także uzyskanie praw miejskich, ale dopiero w roku 2020 zaowocowały zrealizowaniem ostatecznie tego zamierzenia. To ważne, ale trzeba też wyraźnie powiedzieć, że straciliśmy pięć lat, gdyż prawa miejskie można było uzyskać już znacznie wcześniej. To niezrozumiały, niczym nieuzasadniony opór ludzi, którzy szkodzili gminie był przesłanką, która pomimo woli mieszkańców uniemożliwiała zrealizowanie tego zadania i stania się gminą miejsko-wiejską.
Express-Miejski.pl: Z czego wynikał ten opór?
Marcin Czerniec: Niechęć radnych opozycyjnych poprzedniej kadencji była spowodowana tym, że nie udało im się wygrać wyborów tamtej kadencji. Mieli tylko połowiczne zwycięstwo w radzie i chcieli za wszelką cenę zniszczyć wszystkie dobre działania poprzedniej kadencji rady i doprowadzić do tego, aby umniejszyć rangi gminy. W mojej ocenie było to zachowanie skandaliczne i pokazywało, że takie osoby nie życzą dobrze gminie Kamieniec Ząbkowicki, pomimo że miały jakieś swoje niewielkie sukcesy i udało im się uzyskać mandat radnego. Jak widać, na krótko.
Express-Miejski.pl: W ubiegłej kadencji dzięsięciokrotnie próbował Pan namówić opozycjonistów do zmiany zdania. Bez skutku. Udało się to dopiero w nowej kadencji, po zmianach personalnych jakie zaszły w radzie. Skąd aż tak duża determinacja w tym temacie?
Marcin Czerniec: Mam bowiem świadomość i pewność, że Gmina Kamieniec Ząbkowicki posiadająca status samorządu miejsko-wiejskiego będzie silniejsza i bardziej bezpieczna na lata następne, mając na uwadze ewentualne zmiany administracyjne na mapie samorządów w Polsce. Jak wiemy, cały czas trwa proces unowoczesniania samorządu. To, co dzieje się na kanwie europejskiej przekłada się również na grunt Polski. Musimy mieć świadomość tego, że nadchodzą różne procesy informatyzacji i centralizacji pewnych działań. Gminy najmniejsze i te o statusie gmin wiejskich na pewno będą w gorszej pozycji. To, że staniemy się miastem i będziemy trzecią co do wielkosci gminą w powiecie ząbkowickim daje nam pełne prawo do tego, abyśmy czuli się bezpieczni i pewni, że nasza gmina nigdy nie zostanie podzielona, rozczłonkowana, czy też przyłączona do innych gmin.
Express-Miejski.pl: Uzyskanie statusu gminy miejsko-wiejskiej można określić Pana największym personalnie sukcesem w ciągu kilkunastu lat od kiedy jest Pan wójtem?
Marcin Czerniec: Jest to sukces, nie tylko mój, ale i wielu ludzi, którzy realizowali się w ramach tego zadania. To także sukces wielu mieszkańców, którzy postulowali o to, aby te prawa miejskie uzyskać. W tym momencie chciałbym podziękować radnym trzech kadencji, którzy pozytywnie opowiadali się za tym tematem oraz wielu mieszkańcom, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych i którzy wiedzieli, że nasze wspólne dobro powinno być wzmacniane. Przypominam, że wokół nas Złoty Stok, Bardo, Ząbkowice Śląskie oraz Ziębice są miastami i gminami miejsko-wiejskimi. Kamieniec Ząbkowicki już dawno powinien być w tym gronie. To właśnie ludzie, którzy źle życzyli naszej gminie i chcieli ją upokorzyć oraz poniżyć, opluwali tę inicjatywę, szydzili i byli całkowicie przeświadczeni, że niezrealizowanie tego tematu będzie ich sukcesem. Jak widać, okazało się to ich porażką w tych kolejnych wyborach, które przegrali.
Kilkuletni temat ubiegania się o prawa miejskie mamy już jednak za sobą. Przed nami kolejne zadania do realizacji, które mają bardzo duże znaczenie dla dalszego rozwoju gminy.
Express-Miejski.pl: No właśnie. W gminie realizowanych jest wiele inwestycji. Część z nich zostało już zrealizowanych, część nadal trwa na czele z dalszą rewitalizacją kompleksu pałacowo-parkowego.
Marcin Czerniec: Wiele zadań inwestycyjnych, które zrealizowaliśmy przez kolejne lata służy naszym mieszkańcom, poprawia wizerunek gminy i będzie też pozytywnie wpływało na lata następne. Pałac to wizytówka gminy. Prowadzone od lat działania na terenie kompleksu już teraz powodują określone wpływy do budżetu samorządowej instytucji kultury, która zarządza obiektem. W perspektywie czasu będą to zwielokrotnione wpływy, które pozwolą także na tworzenie i generowanie nowych miejsc pracy w obszarze turystyki. Na pewno gmina, która posiada takie skarby powinna o nie dbać. Warto powiedzieć, że wiele samorządów chciałoby mieć coś takiego na swoim terenie, a nie mają i muszą zadowolić się tym, co posiadają. Musimy umieć cieszyć się z tego, co nam pozostawiono i zrobić wszystko, żeby przekazać to w jak najlepszym stanie przyszłym pokoleniom oraz mieszkańcom naszej gminy.
Express-Miejski.pl: Nie na wyrost będzie stwierdzenie, że Gmina Kamieniec Ząbkowicki przeżywa obecnie złoty okres jeśli chodzi o pozyskiwanie środków ze źródeł zewnętrznych. Ponad 15 mln zł otrzymanych na dalsze prace przy przywracaniu blasku kompleksowi pałacowo-parkowemu to niewątpliwy sukces. Co dzięki tym środkom zyska Pałac Marianny Orańskiej?
Marcin Czerniec: Gmina Kamieniec Ząbkowicki już dwukrotnie starała się o uzyskanie funduszy norwerskich. Cieszę się niezmiernie, że duży projekt, który został przygotowany przez nas uzyskał tak ogromne, rekordowe w historii gminy wsparcie. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że te środki są dedykowane dla gmin, które miały bardzo dobrze przygotowane projekty, ale też spełniały określone kryteria, również partnerstwa z innymi podmiotami z Norwegii. Dla gminy Kamieniec Ząbkowicki te pieniądze będą milowym krokiem ku realizacji bardzo ważnego odtworzenia założenia tarasowo-ogrodowego na terenie całego pałacu, czyli od górnej jego części aż do samej dolnej, czyli od tzw. groty Perseusza poprzez poszczególne tarasy centralne z całością odtworzenia tych elementów, które były w latach wcześniejszych zniszczone prawie całkowicie. Ponadto parter pałacu uzyska również nowe formy przestrzenne, gdyż będzie zrewitalizowana część wewnętrzna krużganków pałacowych i odtworzona polichromia, która tam się kiedyś znajdowała. Ponadto duża oferta kulturalna, która również będzie w ramach tego zadania realizowana. To też wzmocnienie potencjału tego obiektu i oczywiście kolejne rzesze turystów, które będą nas odwiedzały, a to niesie za sobą wymierne korzyści dla gminy i jej mieszkańców. Projekt będzie realizowany przez cztery następne lata - od 2021 roku do 2024 roku i posiada dofinansowanie na poziomie 85 proc. środków kwalifikowanych. Mamy też na uwadze nasze środki własne, które dopiero po zamknięciu postępowania przetargowego będą możliwe do pełnego oszacowania. Jesteśmy na etapie podpisywania umowy i przygotowywania się do przetargów na to przedsięwzięcie.
Express-Miejski.pl: W lipcu, na łamach biuletynu gminnego wspomniał Pan, iż władze gminy cały czas podnoszą temat budowy zbiornika retencyjnego Kamieniec, na terenie po byłej wsi Pilce. Licząc, że dobra passa inwestycyjna będzie trwała proszę zdradzić na jakim etapie są te rozmowy i czy istnieje szansa, aby zrobić krok w przód w tym temacie?
Marcin Czerniec: Trzeba powiedzieć, że nasze działania w obszarze postulowania o budowę zbiornika retencyjnego są bardzo mocne. Zakończył się trwający ponad dwa lata proces konsultacji do nowego programu rządowego przeciwdziałania skutkom suszy - „Stop suszy!”. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że nasze postulaty zostały przekute w dokument rządowy, który teraz jest projektem i oczekuje na podjęcie przez Radę Ministrów całościowej koncepcji programu „Stop suszy!” w skali całego kraju i w którym to Zbiornik Kamieniec również jest wpisany jako zbiornik do realizacji w obszarze tego dziesięciolecia. Uważam, że teraz po przygotowaniu i opublikowaniu tego dokumentu będzie czas na kolejne działania administracji rządowej, czyli zabezpieczenie środków i rozpoczęcie procedury dokumentacyjnej. To ważne zadanie nie tylko dla nas, ale też mieszkańców powiatu ząbkowickiego i części województwa dolnośląskiego.
em24.pl
„Gmina miejsko-wiejska będzie silniejsza i bezpieczniejsza”. Wywiad z wójtem Marcinem Czerniecem
2020-12-02 17:53:49
gość: ~jbj
Radni opozycyjni z poprzedniej kadencji pochowali się po norach, a tak mieli aktywnie działać. Szybko się zwinęli z życia publicznego...
2020-12-05 16:19:43
gość: ~Mieszkaniec
@~jbj
Kompletną porażką dla tej gminy to jest Pan , przez tyle lat co Pan zarządza tą gminą wynik w realizacji zadań są mierne ,wystarczy spojrzeć na budynki ( nie na te które są remontowane przez wspólnoty i prywatnych właścicieli ale na te które są w Pana gestii wyglądają ohydnie.A Pan jak mantra powtarza tylko pałac,proszę spojrzeć dalej tak średnio o parę kilometrów w okręgu od pańskiego centrum a zobaczy Pan stan rzeczywisty z którego niema co się cieszyć. A teraz na tapecie będzie przez conajmniej dziesięć lat mowa o zbiorniku Kamieniec i pałacu. A to co jest najbardziej potrzebne dla komfortu życia mieszkańców jest na uboczu .Ale mam nadzieję że jak Kamieniec zostanie miastem to Pan jako burmistrz dostanie magiczną łaskę i jednym machnięciem zamieni wieś Kamieniec na cudowne miasto którego wszystkie bolączki znikną a mieszkańcom będzie się żyło jak w żadnym innym mieście w Polsce a może i na świecie.
2020-12-02 18:09:08
gość: ~burmiszcz
dwa lata od wyborow a w wywiadach wojta dalej wrogosc do bylej opozycji oj zaszli za skorke zaszli bo kontrolowali wojta i nie pozwalali na wszystko . panie czerniec prosze powiedziec jakie my mieszkancy bedziemy miec realne korzysci z tego ze zostaniesz pan burmistrzem ??? tylko nie lej wody ze dzieki temu nas nie rozczlonkuja bo to bzdura - predzej by rozdzielali bardo i zloty stok bo sa mniejsze i nikt by tam nie patrzyl ze maja status miasta . a jak juz cos beda rozdzielac to najszybciej gmine cieplowody i na tym sie skonczy , po co te bajki
2020-12-02 18:17:39
gość: ~Minss
Mój twój nasz anonimowy sondaż
jeśli jesteś aby Kamieniec Ząb został miastem kliknij + plus TAK
jeśli nie popierasz aby Kamieniec Ząb był miastem kliknij - minus NIE
2020-12-02 18:49:09
gość: ~ABCD
@~Minss
Nie trzeba być alfą i omegą żeby ustawić bota, który nabije tyle minusów ile sobie zażyczysz :) ludziom zwisa to czy będziemy miastem czy wsią, o czym świadczą wyniki konsultacji. Wystarczy zobaczyć na zdjęciach kto brał w nich udział, a potem pomyśleć jakie maja powiązania i z kim. Druga sprawa, ze ja kompletnie nie neguje tego, ze będziemy miastem, wszak dla potencjalnego Kowalskiego nic się nie zmieni. Tak samo w czterech literach (co za cenzor, przecież słowo na D i na A to żadnej przekleństwo) ma ten temat 90% społeczeństwa. Ludzie w du*pie mają status gminy, chcą godnie żyć i być godnie wynagradzani za swoją pracę, nie musieć dojeżdżać do Wrocławia i móc do domu po pracy wracać 10 min a nie godzinę. Wywiad sobie zapisuję i czekam na te miejsca pracy przy pałacu, to tak na wypadek jakby ich nie było :) Mam nadzieje, ze będzie o nich informacja, a nie zatrudnianie swoich^^
2020-12-03 23:34:26
gość: ~1AO23C4
@~ABCD
Nie trzeba żadnego bota żeby nabić ile sie chce i to w przeciagu minuty. Wystarczy trochę pomyśleć.
2020-12-02 18:47:11
gość: ~enter
Zobaczymy w niedalekiej przyszłości czy aby na pewno podatki nie wzrosną.Zobaczymy.
2020-12-02 18:51:12
gość: ~ABCD
@~enter
Wysokość podatków ustala rada gminy / miasta w drodze uchwały, więc bez różnicy czy będziemy wsią czy miastem, bo o ewentualnych podwyżkach status gminy nie decyduje. Troszkę elementarnej wiedzy nie zaszkodzi.
2020-12-03 00:32:42
gość: ~Ha
Aż się zdziwisz haha
2020-12-02 19:13:09
gość: ~Handlarz
Komu potrzebny ten obiekt za 4 miliony? Kogo obchodzi ten śmieszny Zamek w okręgówce? Nie ma ważniejszych wydatków w gminie?
2020-12-03 20:02:30
gość: ~aaa
@~Handlarz
co się kretynie czepiasz klubu zamek.w odróżnieniu od ciebie interesuje się nim setki ludzi
2020-12-04 09:49:37
gość: ~cedoydoc
@~Handlarz
To nie będzie obiekt tylko dla Zamku. Przecież wokół jest tor rowerowy, place zabaw. Myślę, że Akademia Goal także chętnie skorzysta z nowego obiektu, aby przeprowadzać treningi z dziećmi, o ile będzie miała taką możliwość. Rodzice też chętnie skorzystają z dziećmi z placu zabaw. A że daleko od centrum? Spacer nikomu jeszcze nie zaszkodził, to jedna sprawa, a druga, że teraz 80% społeczeństwa ma już prawo jazdy. Nie wiem skąd te negatywne głosy na temat nowoczesnego, fajnego kompleksu sportowego. Przecież to jedna z najbardziej przyziemnych inwestycji dla mieszkańców, z której będzie mógł skorzystać każdy...
2020-12-02 19:16:41
gość: ~007
Ludzie jak tak czytam te wasze komentarze ... jakie to społeczeństwo jest ubogie intelektualnie wypowiadając się na tym forum o czymś nie mając zielonego pojęcia. Ty jeden z drugim anonimowy internauto pomyśl co sam zrobiłeś swoim życiu ... nic ...jesteś pewnie zerem albo prawie zerem.
Nie potraficie docenić bo skręca was zwykła zazdrość, ten wójt i tak sobie poradzi z takimi osobnikami, gmina
pięknie się rozwija. Brawo, gratuluję kadencji i życzę następnej.
2020-12-03 02:12:26
gość: ~666
@~007
Gmina rozwija się pięknie jak tasiemiec w dupsku.
Pewnie dlatego wielu takich jak ty włazi do dvpy rządzącym.
2020-12-03 12:05:27
gość: ~Gieniu
@~007
Ot typowy wójtowy troll.. Pusty jak bęben...
2020-12-02 19:29:53
gość: ~Masir
W tak okazałej wydarzeniu burmistrz i rada miejska w noc sylwestrową na rynku powinni złożyć życzenia darmowy szampan dla wszystkich fajerwerki wielka uroczystość
a jak będzie ?
co planuje nowy burmistrz i rada miejska ?
2020-12-03 07:35:26
gość: ~Alo
@~Masir
A gdzie Kamieniec ma rynek?
2020-12-02 19:30:07
gość: ~Autor
No będzie mlekiem i miodem płynąca kolejny sukces jak u Pinokia
2020-12-02 19:42:48
gość: ~Mieszkaniec
Zamek będzie przynosił dochody . Nie wierzycie? zobaczcie w złotym stoku na kopalnie . Tez była w opłakanym stanie . Tylko że ktoś to dzierżawi i zamiast bogacić się gmina bogaci się kieszeń prywatną . Sprawy sądowe poprzedniego burmistrza nic nie dały i kopalnia nie musi płacić podatków jeżeli będzie dalej inwestować czyli wykupywac całe miasto po trochu. Dlatego pałac to skarb tylko trzeba dopilnować Aby dziwnym trafem nie położył na tym ręki prywaciarz po to są radni.
2020-12-02 21:32:21
gość: ~realista
@~Mieszkaniec
Nie no, prywaciarza na taki obiekt nigdy nie byłoby stać, przynajmniej w tym stanie co teraz. 40 lat temu to może, ale teraz, kiedy włożono juz tu tyle milionów, to nie ma szans. Gmina pozyskuje grom dotacji, a to dzięki wójtowi i tym, że w ministerstwie się z nim liczą dzięki Gwoździowi i Dworczykowi
2020-12-02 21:46:20
gość: ~Mak
@~realista
Nie liczą się z nim tylko liczą na głosy ludzi jak już
2020-12-03 10:04:45
gość: ~realista
@~Mak
a Czerniec chce z nimi współpracować i to jedna z tych cech, którą włodarze małych miejscowości mieć muszą. Współpraca z tymi, którzy rządzą, a partyjne upodobania na czas pełnienia funkcji burmistrza lub wójta do kieszeni. Skoro chce współpracować to się z nim liczą, no i proste. Dlaczego Morawiecki nie spotyka się z Orzeszkiem tylko z Czerńcem? Co?
2020-12-03 12:08:18
gość: ~Gieniu
@~realista
Bo Orzeszek nie liżydupa Pinokia
2020-12-03 12:21:52
gość: ~realista
@~Gieniu
A co cie interesuje co, kto komu liże? Liczą się efekty. Za 10 lat nikt nie będzie pamiętał kto, co komu lizał, a każdy będzie zachwycał się pałacem. 20 lat temu pałac był w ruinie, a dziś odzyskuje swój blask i to głównie z rządowych i unijnych dotacji. Polska mentalność to tylko żeby pokrzyczeć i pokrytykować, ale żeby przedstawić rzeczowe argumenty, to juz problem. Mnie np. prawa miejskie dla Kamieńca zupełnie nie przekonują. Ba, uważam, że są zbyteczne, bo argumenty wójta do mnie nie trafiają, choć pewnie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i generalnie jakoś tego nie neguję. Może bycie burmistrzem brzmi bardziej dumnie niż wójtem, w sumie z perspektywy mieszkańca jest to zupełnie nieistotne. Ale w temacie pałacu (może dlatego, że jestem miłośnikiem historii i lokalnych perełek historycznych) zgadzam się z wójtem / burmistrzem w 100%. Przecież to unikatowy obiekt na skalę europejską. O niego trzeba dbać i przywracać mu dawny blask, bo w pobliskich Ząbkowicach, czy innych miejscowościach (wyjątek Twierdza i Kopalnia Złota) choćby chcieli to nie mogą, bo z ruin to niewiele da się zrobić.
2020-12-03 13:51:14
gość: ~Alo
@~realista
To fakt na Białorusi też współpracują !
2020-12-03 08:30:54
gość: ~Dariusz
Rozwój gminy powinienien być zrównoważony dla wszystkich obszarów. Tego w gminie Kamieniec Ząbk. brakuje. Na renowację pałacu w najbliższych kilku latach gmina dostanie 25 mln dofinansowania, ale tez musi dołożyć własne 11. Gdyby częśc tych pieniędzy została przeznaczona na obszary wiejskie (chodniki , place zabaw, boiska, świetlice itp.) to byłoby przepięknie. Jako jedyna gmina w powiecie ząbkowickim nie ma funduszu sołeckiego , który daje dofinansowanie centralne do szeregu zadań na terenach wiejskich. Zadania te wynikają z sołeckich potrzeb i są ustalane na poziomie sołectwa, nie gminy. Pałac jest wizytówką Kamieńca , odwiedzają go turyści, ale trzeba gdzieś zatrzymać się w odtwarzaniu kompleksu Marianny Orańskiej (chodzi o tereny zielone), bo mamy 21 a nie 19 wiek. Ważniejsze są potrzeby klubu Zamek i zdrowie młodzieży , niż kolejny hektar ogrodu.Poza tym , aby to pięknie wyglądało to trzeba ciągle zatrudniać ludzi do ogrodnictwa generujące koszty, a jakby podstawowa misja i zadania gminy są chyba inne.Musi w tym wszystkim byc zdrowy rozsądek.
2020-12-03 12:34:04
gość: ~Mieszkaniec
@~Dariusz kto w tych świetlicach będzie siedział ? Robi się to
Pod wyborców tylko. Piękna świetlica nowa jest w Śremie mimo braku funduszu sołeckiego.
2020-12-03 09:07:43
gość: ~haha
Miasto bez rynku ale jaja
2020-12-03 15:33:07
gość: ~Autor
@~haha
Łódź też jest miastem bez rynku i to jak dużym. I co ty na to ?
2020-12-03 22:20:20
gość: ~Wrocław
@~Autor
Po pierwsze w Łodzi jest tak zwany Stary Rynek i Piotrkowska a po drugie nie porównuj dosłownie dużego miasta do no właśnie do czego?
2020-12-05 18:50:54
gość: ~Mieszkaniec
@~Autor
Tylko warunkiem praw miejskich jest jasno wyodrębnione centrum, a w Kamieńcu takiego nie ma.
2020-12-03 10:58:20
gość: ~Won
Przecież gumiś postawił sobie jako cel nadrzędny ,być burmistrzem ,dlaczego nagle wycifał remont drogi q Doboszowicach ,bo co do wyborów daleko ,zamek ,zamek ,zamek i fotel burmistrza . Wypeowadź się na ten zamek i strasz tam i ludzi nie wkurzaj pisi sługusie .
2020-12-03 17:47:11
gość: ~Onis
Do puki w Polsce nie zmieni się prawo a na to się nie zanosi to ludzie sprawujący władzę będą dbać o swój interes a nie mieszkańców Polaków .
2020-12-03 22:00:37
gość: ~Hmmm
Wszędzie te same pienia...przecież nie liczy się z niczym zdaniem, to po co malować trawę?
2020-12-03 23:38:06
gość: ~Diabeł
(this post was banned by administrator)
2020-12-05 16:44:21
gość: ~jaro
Jak widać mandat radnego na krótko uzyskał Pana pierwszy doradca ten który hamskim pieniactwem na sesjach chciał tych wszystkich którzy mieli inne zdanie upokorzyć i wyborcy szybko się zorientowali i tej osobie podziękowali, uważając że propaganda dawno juz minęła i choć jednego spośród pozostałych będzie mniej
2020-12-05 19:35:41
gość: ~Minikon
Ja podziwiam wójta jak mu to szybko sprytnie poszło nikogo się nie pytał o zgodę a zrobił plany gminy wiejsko –miejskiej następnie przeprowadził konsultacje a większość mieszkańców nie wiedziała, o co chodzi, że to jest referendum na zebraniach wiejskich pracownik UG rozdał ulotki jeszcze nikt nie zdążył przeczytać a wójt rozpoczął głosowanie wielokrotne głosowanie liczenie nie wiadomo, po co w Kamieńcu frekwencja była ustawiona ci z dołu głosowali u góry jeden wielki młyn, ale cel został osiągnięty.
Powstały wielki plan gazyfikacji tylko mieszkańcy nie chcą wypełniać stosownych dokumentów brać kredyty na tą inwestycję dając zastaw swoją hipotekę. Kanalizacji nie ma, ale za to nowy stadion będzie. Powstała prywatna gmina rehabilitacja, ale trzeba płacić a ludzie nie mają pieniędzy.
Turystyka kaput.
Od 2021 roku Kamieniec miastem, ale na papierze no i komu to jest potrzebne??? A pracy jak niebyło tak niema a szykują się redukcje administracji . A pałac nigdy nie będzie przynosił zysków musi być dotowany a kasa pusta na pomoc dla najuboższych niema pieniędzy .
2020-12-05 23:46:09
gość: ~Hmmm
@~Minikon
A tu się zgadzam...prywatny folwark, niczyje zdanie się nie liczy...
2020-12-07 15:03:31
gość: ~Władek
@~Hmmm
Władek dostał biały rower i 25 tysięcy na V V aby pisać anonimy i jest uzasadnienie ścigania opozycji
2020-12-10 13:17:30
gość: ~Senior
ostatnio dodany post
Wszystko papier przyjmie piękny uśmiech i miłe słowa też są potrzebne ale dla seniorów nie potrzebna wiele ale pragniemy powrót ławek przy ulicach jakie zostały usunięte oraz wolne chodniki po których można bezpiecznie przejść seniorów przybywa są coraz bardziej słabsi potrzebują cho na chwilę usiąść i odpocząć ,ten gest suita nie kosztuje żadnej złotówki a seniorom da wielką radosc
REKLAMA
REKLAMA