Express-Miejski.pl

W miniony weekend Twierdza Srebrna Góra stała się stolicą legend

Twierdza Legend w Srebrnej Górze fot.: Twierdza Srebrna Góra

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Podczas festiwalu można było nie tylko stanąć oko w oko z legendarnymi postaciami, posłuchać historii o rozbójnikach, walecznych rycerzach, ale też o ukrytych skarbach.

3-4 października w Srebrnej Górze odbył się festiwal „Twierdza Legend”. W tych dniach srebrnogóska twierdza stała się stolicą legend Dolnego Śląska. - Dolny Śląsk to miejsce wyjątkowe na mapie Polski. Każdy, kto się tu urodził, żyje w cieniu, atmosferze tajemniczości. Przecież to u nas ukrywane były Złote Pociągi, my mamy najwięcej zamków i pałaców w Polsce, w każdym z nich zaś straszy biała dama, rycerz bez głowy albo jakiś występny książę. Karkonosze mają swoje opowieści o Liczyrzepie, w licznych podziemiach czyhają zagubieni przed wiekami górnicy lub poszukiwacze. Postanowiliśmy pozbierać te wszystkie historie i pokazać je podczas jednej imprezy w Twierdzy Srebrna Góra - mówiła Joanna Lamparska, dziennikarka, podróżniczka i pasjonatka Dolnego Śląska, współorganizatorka wydarzenia.

Uczestnicy festiwalu poznali przekrojową historię powstawania legend i miejsc z nimi związanych. Duże zainteresowanie wywoływały pokazy sokolnika Krzysztofa Szumskiego. Podczas spotkania z sokolnikiem zgormadzeni mogli na zywo zobaczyć m.in. sowę pójdźkę, sowę śnieżną, sowa płomykówkę, puszczyka uralskiego, puchacza czy myszołowca. 

Niemałym zainteresowaniem cieszył się także wykład Joanny Lamparskiej. Zebrała się cała sala by wysłuchać jak dziennikarka opowada o dziwnych historiach osób, które nie potrafią wytłumaczyć zjawisk, które towarzyszyły im podczas pobytu w zamkach czy pałacach. Niezabrakło także opowieści Tomasza Duszyńskiego o rozbójnikach. O legendach Karkonoszy opowiadał także znany przewodnik sudecki Gracjan Kielijański.

Był także świat słowiańskich ziół. Mówiła o nim zielarka Dagmara. Pokazała zastosowanie w lecznictwie, w barwiarstwie, życiu codziennym i ugotowała średniowieczną zupę dla Drużyny Ślęgu.

Organizatorami Twierdzy Legend byli: Twierdza Srebrna Góra i Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ocalenia Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”. Patronatem honorowym festiwal objął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA