Express-Miejski.pl

Kamieniec Ząbkowicki od nowego roku będzie miastem, a samorząd uzyska status gminy miejsko-wiejskiej

Niewątpliwie perełką Kamieńca Ząbkowickiego jest XIX-wieczny Pałac Marianny Orańskiej wraz ze 120-hektarowym parkiem, który przyciąga do miejscowości rzesze turystów fot.: UG Kamieniec Ząbkowicki

To już pewne. Rząd przychylił się do propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nadania dziesięciu miejscowościom w kraju statusu miasta.

Wśród nich jest Kamieniec Ząbkowicki, co potwierdza rozporządzenie Rady Ministrów, które 31 lipca opublikowano w Dzienniku Ustaw, a które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

- Zmiana jaka jest przed nami wzmocni nas, ale jest też impulsem do nowych inicjatyw, jakie zamierzamy podejmować z myślą o przyszłości gminy. Będzie czas i miejsce, by dziękować konkretnym osobom za zaangażowanie od wielu lat, pomoc na ostatnim etapie i decyzje na finale. Już dzisiaj jednak wyrażam szacunek wobec wszystkich Osób, które przyczyniły się do tego, aby doprowadzić do tej historycznej decyzji. To dla nas wyzwanie, by jeszcze lepiej pracować na rzecz mieszkanek i mieszkańców Gminy Kamieniec Ząbkowicki - poinformował Marcin Czerniec, wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Miasto Kamieniec Ząbkowicki będzie obejmowało obszary obrębów ewidencyjnych Kamieniec Ząbkowicki I i Kamieniec Ząbkowicki II, o łącznej powierzchni 1299,36 ha. 

Lata starań

Warto przypomnieć, że temat praw miejskich dla Kamieńca Ząbkowickiego podnoszony był przez wójta Marcina Czernieca od wielu lat. W ubiegłej kadencji podczas sesji rady gminy dziesięciokrotnie procedowano uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na ubieganie się o prawa miejskie dla Kamieńca Ząbkowickiego. Za każdym razem uchwała nie zostawała podjęta. Radni opozycyjni w stosunku do wójta nie widzieli potrzeby zmiany statusu miejscowości. Nie przemawiały do nich argumenty włodarza, który podkreślał, że gmina zyska większy prestiż i będzie jej łatwiej pozyskiwać wsparcie zewnętrzne. Wyniki przeprowadzonych wówczas konsultacji społecznych, podczas których większość obecnych na spotkaniach głosowała za poparciem wniosku, uznawali za niemiarodajne ze względu na znikomą frekwencję. 24 stycznia tego roku, radni nowej kadencji większością głosów przyjęli złożony przez wójta projekt uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem do MSWiA o nadanie statusu miasta miejscowości Kamieniec Ząbkowicki, a samą inicjatywę poparł nawet premier Mateusz Morawiecki.

- Będę rekomendował Radzie Ministrów, żeby Kamieniec Ząbkowicki stał się miastem - mówił szef rządu podczas lutowej wizyty na terenie kompleksu pałacowo-parkowego. - Dzisiaj to jest wieś, ale pan wójt zawnioskował do Rady Ministrów, żeby Kamieniec Ząbkowicki, który ma prawie 5000 mieszkańców, był miastem. Bardzo pozytywnie zapatruję się na ten wniosek. [...] Myślę, że taki awans, mówiąc językiem sportowym, na pewno należy się – zauważał premier.

Za kilka miesięcy gmina Kamieniec Ząbkowicki będzie piątą gminą w powiecie ząbkowickim, która zyska status miejsko-wiejskiej, obok gmin Bardo, Ząbkowic Śląskich, Ziębic i Złotego Stoku. Gminami wiejskimi pozostaną natomiast Ciepłowody oraz Stoszowice.

Od początku przyszłego roku na mapie Polski pojawi się jeszcze dziewięć nowych miast. Będą to Goraj, Kamionka, Sochocin, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń oraz Koźminek.

em24.pl

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kamieniec Ząbkowicki od nowego roku będzie miastem, a samorząd uzyska status gminy miejsko-wiejskiej

  2020-08-04 11:02:47

  gość: ~Tylko ja

  I po co to komu potrzebne? Miejsc pracy jak nie było, tak nie ma. Mieszkań tez.

 • 2020-08-04 11:14:43

  gość: ~Koko

  @~Tylko ja
  potrzebne wójtowi aby większą wypłatę brać oczywiście podatków mieszkańców które pójdą w górę

 • 2020-08-04 22:52:50

  gość: ~Mieszkaniec

  Pracy jest od zajeb....tylko trzeba chcieć....

 • 2020-08-04 12:29:42

  gość: ~Artes

  Kamieniec nie spełnia warunków aby być miastem ale za wygrane wybory prezydenckie na którego głosowali nawet komuniści i martwe dusze Kamieniec zostanie miastem wbrew woli mieszkańców bo podatki podniosą i przybędzie administracji Urzędników a dla mieszkańców i tak nie będzie pracy .

 • 2020-08-04 23:44:35

  gość: ~aaa

  @~Artes
  ty spełniasz warunki na leczenie psychicznie chorych.Duda w Kamiencu wygrał tylko w Gok.a Trzaskowski w sp1i sp2,więc o jakiej wdzięczności ze strony władzy tu mowa.Przeszkadza wam wszystko,500 plus. Duda jako prezydent,a teraz prawa miejskie dla Kamienca.Szczekajcie dalej,tylko tyle wam juz zostalo

 • 2020-08-05 13:21:21

  gość: ~wiochmen

  @~aaa
  a sr...ac dalej do Budzówki , mieszczuchu

 • 2020-08-04 12:40:12

  gość: ~Ona

  Czyli będą teraz wybory na burmistrza czy automatycznie wójt zostanie burmistrzem?

 • 2020-08-04 13:05:40

  gość: ~Darek

  Nie ma gdzie wypić , zru...ć, zjeść , więc pytam co to za miasto? Moim zdaniem to nadal wieś.

 • 2020-08-04 14:12:05

  gość: ~felek

  @~Darek
  i nadal smierdzi szambem.....

 • 2020-08-04 14:53:31

  gość: ~ol

  Kamieniec tyś najpiękniejsza z wszystkich wsi snopowionzałke kupimy ci

 • 2020-08-04 15:01:21

  gość: ~Myrcha

  Miastem bedzie z nazwy Kamieniec, a wioska bedzie śmierdzieć.Pewnych rzeczy nie zmienisz,choćby cuda sie działy a pieniądze strumieniem sie lały.

 • 2020-08-04 20:41:07

  gość: ~Ty

  Cieszę się , że szatan przegrał.

 • 2020-08-05 15:40:25

  gość: ~Onil

  Niezadowolenie społeczne mieszkańców gminy kamienieckiej będzie rosło w szokującym tempie, bo ceny rosną wszystko drożeje a za co żyć a pracy niema. Lokalna Grupa trzymająca władzę tanio sprzedała premierowi wygrane wybory, bo za tytuł burmistrza rada miejska miasta a pieniędzy na rozwój i inwestycje nie będzie a to dopiero początek nadchodzącego kryzysu gospodarczego a co dalej???
  Szanowny burmistrzu rado miejska.

 • 2020-08-09 10:53:48

  gość: ~aldek

  Jak długo jeszcze po Kamieńcu od ul. Wileńskiej po Biedronkę. od rana do pólnocy bEdzie jeździł jakiś burak pierdziawą bez tłumika i zakłócał ciszę np. na osiedlu XXX lecia? Czy nikomu z mieszkańców ten warkot nie przeszkadza?

 • 2020-08-09 12:56:46

  gość: ~Tutejszy

  (this post was banned by administrator)

 • 2020-08-11 06:28:01

  gość: ~Zirrr

  ostatnio dodany post

  Ale będzie uroczystość wyżerka z zaproszeniami tylko nieliczni doznają tego zaszczytu wypić szampana z burmistrzem i radom miejską

  na taką uroczystość bal pieniądze się znajdą 1 milionik będzie mało

REKLAMA