Express-Miejski.pl

Skate park i street workout powstaną w Bardzie? Burmistrz spotkał się z młodzieżą [foto]

Skate park i street workout powstaną w Bardzie? Burmistrz spotkał się z młodzieżą fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na terenie placu zabaw przy ul. 1 Maja w Bardzie odbyło się spotkanie urzędników z młodzieżą. W przyszłości ma tam powstać skate park i teren do uprawiania kalisteniki.

Burmistrz Krzysztof Żegański zaprezentował przybyłej młodzieży koncepcję projektu zarówno skate parku, jak i street workoutu, o który przez wiele lat zabiegał tragicznie zmarły przed dwoma laty Adam, mieszkaniec Barda. - To właśnie jego imieniem chcielibyśmy nazwać ten teren rekreacji - wspominał włodarz.

Szacuje się, że budowa obu nowych miejsc do uprawiania sportu miałaby kosztować łącznie około 800 tys. zł. Do końca lipca samorząd powinien otrzymać pełną dokumentację niezbędną do tego, aby móc złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych w ramach nowego rozdania unijnego na lata 2021-2027. - Szacujemy, że na realizację przedsięwzięcia uda nam się pozyskać środki w wysokości 50-55 proc. wartości całego zadania. Pozostałą sumę będziemy musieli pokryć z własnego budżetu - mówił burmistrz. Obie inwestycje będą ogrodzone i oświetlone, aby młodzież mogła korzystać z nich także wieczorami. Oba miejsca rekreacji będą ze sobą sąsiadować i być zlokalizowane na terenie, gdzie obecnie znajduje się plac zabaw i siłownia zewnętrzna oraz niecka z ujściem wodnym wysypana kamieniem. Urządzenia do zabawy dla najmłodszych oraz sprzęt do ćwiczeń miałyby zostać przeniesione nieco niżej.

- Szukaliśmy bardziej dogodnego miejsca dla tych inwestycji, gdyż pod względem technicznym lokalizacja miejsc rekreacji tutaj nie jest do końca trafna. Naszym pierwszym pomysłem było ulokowanie tych inwestycji na ul. Grunwaldzkiej, jednak niestety ze względu na to, iż tamten teren jest objęty ścisłą ochroną przeciwpowodziową, nie można na nim tworzyć żadnych inwestycji trwałych - wyjaśnał burmistrz Krzysztof Żegański.

W przypadku otrzymania pozytywnej decyzji o wsparciu finansowym ze środków zewnętrznych na początku 2021 roku, miejsca sportowo-rekreacyjne mogłyby powstać nawet do końca przyszłego roku. Realizacja zadania jest jednak uzależniona od otrzymania i wysokości wsparcia finansowego z zewnątrz.

Temat budowy skate parku w głowach mieszkańców gminy Bardo podnoszony był już wiele lat temu, jednak wówczas z jego budowy nic nie wyszło. Do tematu ponownie wrócono niespełna dwa lata temu, kiedy grupa młodych mieszkańców Barda wystosowała petycję do burmistrza o budowę takiego obiektu [KLIK]. Najbliższy skate park z prawdziwego zdarzenia znajduje się w Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich, gdzie sześć lat temu przebudowano stary obiekt, a realizacja zadania kosztowała około 660 tys. zł.

Najbliższe miejsce natomiast do uprawiania street workoutu znajduje się w Kłodzku. Na czym dokładnie polega ten sport? Street workout to w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego trening uliczny. Sport ten skupia się na rozwoju ciała poprzez ćwiczenia z masą własnego ciała, takich jak: brzuszki, pompki, podciąganie, wykroki, przysiady, wznosy nóg. Kiedyś głównie do ćwiczeń wykorzystywano różnego rodzaju zabudowę miejską, teraz coraz częściej tworzone są specjalne place z rurkami umożliwiające wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń. Jeden z nich miałby właśnie powstać w Bardzie.

Wstępna wizualizacja skate parku oraz street workoutu:[grafika: UMiG Bardo, kliknij na zdjęcie aby powiększyć]

 

 

em24.pl

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Skate park i street workout powstaną w Bardzie? Burmistrz spotkał się z młodzieżą [foto]

  2020-07-02 09:50:26

  gość: ~ludzie

  wodociąg w Janowcu to ok. 1 mln....a wy 800 tys. na plac zabaw...gratuluje..radny U. proszę o dzialanie na rzecz Janowca

 • 2020-07-02 13:25:46

  gość: ~piwko

  Współczuję mieszkańcom 1 Maja, Spacerowej i Męki Pańskiej. Jeśli ktoś choć raz był na skateparku to wie o czym piszę.

 • 2020-07-02 13:31:40

  gość: ~zatroskany

  A maseczki gdzie?

 • 2020-07-02 13:42:42

  gość: ~betonoza

  jak juz organizujecie konsultacje to spytajcie tez o zdanie mieszkancow 1 maja i meki panskiej

 • 2020-07-02 13:56:35

  gość: ~Porządek

  Przy okazji proponuję jeszcze na schodkach przy placu zabaw stworzyć skwer imienia jednego z lokalnych degustatorów trunków procentowych, bo to co się tam wyprawia głównie w weekendy, bez reakcji urzędników i policji, to zakrwawa o kpinę. Najgorzej, że nie przesiaduje tam wcale margines społeczny, a ludzie z dobrych domów. Jak widać, kultury z domu wynieść jednak nie potrafią, bo każorazowo po nocnej libacji są puste butelki po alkoholu, słonecznik, papierki po chipsach, czyli generalnie wszystko, a no i jeszcze wiejskie disco-polo z głośnika. Przy ul. 1 Maja i Męki Pańskiej mieszkają ludzie, którzy po ciężkim dniu / tygodniu w pracy chcą spokojnie iść spać, a nie słuchać kto, gdzie, jak i z kim na zmianę z wiejską muzyką z głośnika.

 • 2020-07-02 14:13:50

  gość: ~hahaha

  koń by się uśmiał, taki kit to można wciskać, ludzie czytajcie ze zrozumieniem, kochana młodzieży nie dawajcie się nabrać, jak można obiecać pozyskanie szacunkowe do nieistniejącego rozdania unijnych środków - skąd wiadomo na co będzie można pozyskiwać te środki jeśli będą już prawnie usankcjonowane (a tego nie wiemy, bo też nie znamy jutra, aż do wyborów) - to drugie nasuwające się pytanie. Oj, ktoś tu przejął praktyki samego naczelnego "blagiera".

 • 2020-07-02 14:31:52

  gość: ~hehehe

  @~hahaha https://stejk.org/img/d20a11241ca81e4243b28ad358ab46ec.jpg

 • 2020-07-02 20:58:24

  gość: ~Dorosly

  @~Kochana młodzieży nie wieśćie temu cyganowi on was oszukuje jemu chodzi tylko żeby narobili zdjęć i go chwalili on zrobi co mu się przysni już tyle razy was oszukał miały być korty itp.

 • 2020-07-02 22:42:06

  gość: ~oj oj

  Która to już wizja naszego guru ??? Ósma? Dziesiąta? Każda projektowo wizualizowana za niemałe pieniądze, pieniądze gminne, tak tylko przypomnę. Był już rynek z fontanną, był wodny świat na zakolu rzecznym, spory ośrodek rekreacyjno-sportowy przy bardzkim "stadionie", a i jeszcze wizja pola kempingowego i ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki koło hotelu Brido, a ostatnio "czereśniowy sad" (ponoć takie nasze, wspólne czereśnie już nie są wspólne ogrodzone - no tak cena czereśni zawrotna to i dlaczego pospólstwo ma się najeść darmo), a... jeszcze zaczarowany ogród przy wjeździe do Barda, no i oczywiście wielka wizja kompleksu handlowego ;) na przejściu vis a vis naszej Bazyliki, i nie wiem czy to już wszystko. Droga młodzieży realizacja tego wszystkiego chyba trochę potrwa. A ile kasy projekty pochłonęły ??? Pewno mielibyście za nią swój skatepark już dawno.

 • 2020-07-03 01:04:38

  gość: ~Obywatel

  To jest to czego bardo potrzebuję od lat !!! Aby wkońcu młodzież miała możliwość jakiegokolwiek rozwoju, kariery i samorealizacji.

 • 2020-07-03 10:20:31

  gość: ~Che Guevara

  @~Obywatel

  No tak, stworzyć inwestycję za milion złotych dla dziesięciu osób. Skoro młodzi nie potrafili się zmotywować, żeby w większej liczbie przyjść na spotkanie, to jak tu mieć nadzieję, że ktokolwiek będzie z atrakcji korzystał. Już jest siłownia zewnętrzna przy placu zabaw i nikt z niej nie korzysta. No ale było dofinansowanie, w rankingach można było podbić reputację gminy ile to środków nie pozyskano, to się tworzyło inwestycje nikomu nie przydatne i na tyle praktyczne, że w ogóle. Poza tym lokalizacja tych urządzeń do ćwiczeń to mało trafna - nie lepiej było zrobić przy boisku?

 • 2020-07-03 21:42:15

  gość: ~ojej

  @~Che Guevara
  a młodzież może i by się zmotywowała, a widziałeś gdzieś jakieś zaproszenie na to spotkanie, kilka osób własnym sumptem chyba zaproszonych. Owszem było zaproszenie przed pojawieniem się epidemii, koronawirus przeszkodził w spotkaniu, które miało odbyć się w ck, tym razem jakoś po cichońku zaproszono te kilka osób.

 • 2020-07-03 23:40:34

  gość: ~OBYWATEL

  @~Che Guevara
  PO PIERWSZE O SPOTKANIU NIE WIEDZIAŁ PRAWIE NIKT BO TAK LUDZIE ZOSTALI POINFORMOWANI. PO DRUGIE GODZINA 12 GDZIE WIĘKSZOŚĆ JEST W PRACY LUB INNYCH ZAJĘCIACH. PO TRZECIE WSZYSCY W BARDZIE CHCĄ SKATEPARKU ORAZ PLACU DO ĆWICZEŃ.
  ZEWNĘTRZNA SIŁOWNIA ? O CZYM TY MÓWISZ CZŁOWIEKU TOBIE SIĘ CHYBA MIASTA POMYLIŁY I JESTEŚ Z SOSNOWCA BO W BARDZIE ŻADNEJ ZEWNĘTRZNEJ SIŁOWNI NIE MA.
  PRZECIWNI TEMU WSPANIAŁEMU PROJEKTOWI MOGĄ BYĆ TYLKO ŻYCIOWI NIEUDACZNICY KTÓRZY SĄ ZBYT CIĘCY ŻEBY Z TEGO SKORZYSTAĆ.

 • 2020-07-03 15:55:16

  gość: ~Jh1

  Jako młodzież tylko powiem tyle, że inwestycja '' o d*pe się rozbić'', strata tylu pieniędzy na coś co zostanie zniszczone w krótkim czasie, będzie zbieranina dzieciaków, picie, rozbijanie butelek, chlew i bóg wie co jeszcze :) + moim zdaniem powinna gmina zapytać osób, które tam mieszkają (osoby z 1go Maja, męki pańskiej), bo widząc że to same osoby starsze wątpię że chcieliby koło domu darcie buzi,tluczace się szkło i zamieszki.

 • 2020-07-03 16:22:37

  gość: ~prosze

  @~Jh1
  Pieniądze przeksięgować na inwestycjie w wodociąg Janowiec...

 • 2020-07-04 00:02:53

  gość: ~OBYWATEL

  @~Jh1
  Coś Ci się pomyliło bo to jest właśnie po to żeby butelek i darcia japy nie było !

 • 2020-07-03 21:09:46

  gość: ~Marian

  800 tys na coś co nikomu nie jest potrzebne jest a na czyszczenie rowów nie ma burmistrz rozkłada ręce że brak funduszy a każda ulewa to już panika bo woda nie spływa brawo władzo brawo

 • 2020-07-03 21:39:10

  gość: ~ojej

  @~Marian
  no Marian, no przeczytaj raz jeszcze ten tekst, owszem to ma kosztować 800tyś, ale tych pieniędzy realnie jeszcze nie ma i nie wiadomo czy będą - przeczytaj proszę raz jeszcze. To są albo pobożne życzenia naszego jedynego, albo cd. lansu naczelnego celebryty, dawno nie było okazji do fotek, koronawirus powymiatał. A wyżej masz wpis ile to już było takich projektów obiecanych, oj głowa mała.

 • 2020-07-04 10:55:05

  gość: ~Kaja

  @~ojej
  Nie gadajcie głupot zaproszenie było. Na fb gminy

 • 2020-07-04 10:58:46

  gość: ~malkontent

  @~Kaja
  Kaja im chodzi, że nie było takiego ekstra papierowego zaproszenia. I problem z krzykaczkami, ktore w tym czasie były w pracy. Ważne, że młodzież zadowolona.

 • 2020-07-04 14:05:00

  gość: ~nieudacznik życiowy

  @~malkontent
  Mamusiu z 500 plus , głowa Włodarza Gminy nie powinna być pusta , jęzor w tej głowie nie powinien kłapać bezmyślnie .Kiedy nie ma nic sensownego do powiedzenia niech zamilczy . Gdybyś Mamusiu 500+ wybudowała sobie na własnym podwórku takie cudo i za własne pieniądze milczałbym, natomiast za publiczne w tym i moje pozwolisz ,że zabiorę głos.

 • 2020-07-04 22:21:49

  gość: ~serio

  Już trzecią kadencję wasz wybraniec kupuje przenośne kamery... Koszt - cirka ebaut 4 tysi. Ico? I nic.
  Z samego mieszania herbata nie będzie słodka.

 • 2020-07-05 19:52:10

  gość: ~Kika

  Świetnie, że dzieci i młodzież z Barda beda miały nową atrakcję. Natomiast dzieci z gminnych wsi nadal będą godzinę jechać 8km do szkoły starym gruchotem, nie maja chodników zeby bezpiecznie dojść do przystanków. To jest wyrównywanie szans.

 • 2020-07-06 16:01:39

  gość: ~spokoijnie

  @~Kika
  na początek żeby wyjść z domu trzeba się umyć ...a tu wodociągu brak...

 • 2020-07-07 09:00:45

  gość: ~mieszkaniec bardo

  ostatnio dodany post

  Po co niszczyć coś co już funkcjonuje i społeczństwo korzysta i zostały wydane nasze środki.A tak poza tym rozumiem ,czy bliżej hotelu się nie dało ?!

REKLAMA