Express-Miejski.pl

Doradca finansowy „wyłapał” fałszywe 50 euro

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Czujność doradcy finansowego jednego z oddziałów banku znajdujących się w Ząbkowicach Śląskich pozwoliła wyeliminować z obrotu fałszywy banknot.

Do zdarzenia doszło 19 maja około godz. 10. - Dyrektor oddziału bankowego poinformował nas, ze podczas dokonywania wpłaty jeden z pracowników zauważył, że banknot wpłacany przez klienta o nominale 50 euro jest fałszywy. Banknot został zabezpieczony, a policjanci wyjaśniają w jakich okolicznościach fałszywka została wprowadzona w obieg - informuje Ilona Golec, oficer prasowa ząbkowickiej policji.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że osoba posługująca się fałszywym pieniądzem zrobiła to nieświadomie.

Jak postępować w przypadku ujawnienia fałszywych pieniędzy?

Pomimo wysokich standardów bezpieczeństwa, także w Polsce dochodzi do przypadków fałszowania bądź wprowadzenia w obieg falsyfikatów waluty krajowej i waluty Euro. Należy podkreślić, że nie ma „perfekcyjnie wykonanych” fałszywych banknotów, których nie dałoby się wykryć, również bez stosowania środków technicznych.

Pamiętaj:

Próba posłużenia się fałszywym banknotem jest przestępstwem. Fałszywe banknoty są zatrzymywane bez prawa do zwrotu ich równowartości.

Nie wprowadzaj falsyfikatu do obiegu. Skontaktuj się z Policją!

ZASADY ZACHOWANIA OBYWATELA W SYTUACJI POSIADANIA FAŁSZYWEGO BANKNOTU

 1. Nie dopuść do wejścia w posiadanie fałszywego banknotu poprzez:

•   zapoznanie się z wyglądem autentycznych banknotów,

•   zdobycie jak największej ilości informacji o zabezpieczeniach znajdujących się na banknotach, zabezpieczenia są to specjalne znaki mające ułatwić rozpoznanie banknotu autentycznego; informacje o banknotach i ich zabezpieczeniach można znaleźć w oddziałach NBP lub na stronach internetowych NBP; zabezpieczenia to między innymi znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso, farba zmienna optycznie, efekt kątowy, farby wyczuwalne dotykiem i inne,

•   dokładne obejrzenie banknotów różnych nominałów, odszukanie na nich zabezpieczeń i zapamiętanie ich wyglądu lub dotyku,

•   sprawdzenie zabezpieczenia na banknotach otrzymywanych np. w sklepie, kasie,

•   nie wstydź się spojrzenia na banknot pod światło (znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso), pochylenia banknotu (farba zmienna optycznie, efekt kątowy) czy chociaż przeciągnięcia palcem po powierzchni banknotu (farba wyczuwalna dotykiem), oglądając banknot nie stawiasz nikomu zarzutów ani podejrzeń - po prostu sprawdzasz autentyczność, masz do tego prawo, pozwoli ci to uniknąć strat i kłopotów.

 2. Jeżeli otrzymany banknot okaże się nieautentyczny lub budzący wątpliwości co do autentyczności i zorientujesz się o tym po odejściu od kasy, to nie próbuj:

•   zapłacić tym banknotem,

•   rozmienić banknotu na drobne,

•   dać dziecku, jako osobie poza podejrzeniami ponieważ popełnisz przestępstwo: art. 310 lub 312 kodeksu karnego.

 3. Jeżeli masz podejrzenia, że banknot, który posiadasz, jest nieautentyczny, zgłoś się z nim do najbliższej jednostki policji albo do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Zgodnie z art. 304 kodeksu postępowania karnego masz społeczny obowiązek tak postąpić.

Bank lub policja zatrzymają twój banknot za pokwitowaniem i przekażą go do ekspertyzy do NBP. Udostępnienie danych osobowych jest konieczne i ważne, ponieważ - jeżeli banknot okaże się autentyczny, a jedynie zniszczony, otrzymasz zwrot równowartości. Niestety w przypadku potwierdzenia w wyniku ekspertyzy nieautentyczności banknotu, zostanie on zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości zgodnie z art. 35 ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. Nr 140, poz.938 z późn.zm.)

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA