Express-Miejski.pl

Ile testów na koronawirusa wykonano na terenie powiatu? Sanepid odpowiada [9 kwietnia]

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Mieszkańcom powiatu ząbkowickiego wykonano 67 testów laboratoryjnych w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje Sanepid. Są to dane na dzień 8 kwietnia, godz. 15.

W przypadku ośmiu przypadków wynik testu okazał się pozytywny. Siedem osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem znajduje się aktualnie w izolacji domowej, jedna jest hospitalizowana w specjalistycznym szpitalu.59 zleceń na pobór próbek do badań laboratoryjnych zostało wystawionych przez sanepid. Pozostałe dotyczą zleceń ze szpitali zakaźnych.

- Materiał biologiczny do testów pobierany jest przez wyznaczone zespoły pogotowia ratunkowego na terenie województwa dolnośląskiego, a także, niezależnie od zleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, na odziałach obserwacyjno-zakaźnych i w szpitalach zakaźnych. Pobór próbek przez dedykowane zespoły odbywa się przez 24 godziny na dobę, a termin poboru i wykonania testów nie jest zależy od zleceniodawcy - mówi lek. med. Krystyna Szymańska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ząbkowicach Śląskich.

- Kwalifikacji do poddania badaniu dokonują lekarze szpitali zakaźnych i oddziałów obserwacyjno-zakaźnych, a także w uzasadnionych przypadkach właściwi terenowo Państwowi Inspektorzy Sanitarni, na podstawie wywiadu epidemiologicznego, po stwierdzeniu kontaktu z pacjentem z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem - tłumaczy lek. med. Krystyna Szymańska.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia od pojawienia się koronawirusa w Polsce, w kraju przeprowadzono około 100 tys. testów na obecność SARS-COV-2. Ponad 5 tys. z nich dało wynik pozytywny. Spośród osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem zmarło 159 osób. Na Dolnym Śląsku chorych na COVID-19 jest 560 osób. Odnotowano 15 zgonów (stan na 9 kwietnia, godz. 10).

em24.pl

REKLAMA