Express-Miejski.pl

Strażacy apelują: nie wypalajcie traw!

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Za to wykroczenie kodeks przewiduje grzywnę do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar i zagrożone będzie życie lub zdrowie ludzkie, kary są jeszcze dotkliwsze.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. 

Powyższe jest nieprawdą, a pożar w środowisku przyrodniczym bezpowrotnie niszczy habitaty. Ponato giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala też florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

W związku z tym Lasy Państwowe przy współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Strażą Pożarną wychodzą do społeczeństwa z kampanią edukacyjną pn. „STOP pożarom traw”.

W 2019 roku w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc. wszystkich pożarów). Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W ich wyniku zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na 40 974 800 złotych.

Slajd3.JPG

Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody, co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich.

W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Niektóre akcje gaśnicze wymagają później zaangażowania znacznej liczby strażaków, którzy walczą z rozprzestrzeniającym się żywiołem. Może się niestety zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy nie dojadą na czas tam, gdzie są bardziej potrzebni. Tam, gdzie bezpośrednio zagrożone będzie życie ludzkie....

Slajd6.JPG

Warto przypomnieć, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do nawet 10 lat.

W ramach kampanii edukacyjnej pn. „STOP pożarom traw” działa także strona internetowa. Można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać niezbędne materiały.

em24.pl / KP PSP Ząbkowice Śląskie

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Strażacy apelują: nie wypalajcie traw!

    2020-03-19 19:45:51

    gość: ~Xxx

    A co z sytuacja na powiecie??
    Bo na gminie kz widać że nie próżnują nic nie sugeruje ale jak to się staje mniej więcej o tej godzinie coodzienie to jest zastanawiające

  • 2020-03-20 07:53:19

    gość: ~Artur Duleba

    Mozliwa kara do 5000 oraz w zdecydowanej wiekszosci brak jej nakladania to dla wielu smiech a nie kara, bo biedny robi to tak, zeby go nie zlapali, a jesli ktos ma duzo pola i nie chce wykonywac drogich zabiegow agrotechnicznych, to sporo oszczedzi na wypalaniu, zwlaszcza gdy wie, ze szanse na ukaranie sa male i moze to zlecic nawet jakiemus pijaczkowi.
    W Szwabii Niemcy nauczyli sie jezdzic wolniej na drogach, bo maja rozkladane radary bez ostrzezen wszedzie tam, gdzie jest ryzykownie i nie sposob tam duzo codziennie wbrew przepisom jezdzic po miasteczkach przez wiele lat i nie stracic prawa jazdy.
    Tylko odpowiednie prawo i konsekwencja kar moze skonczyc wypalanie, bo ludzie sa zbyt glupi, zeby sami to zmienili.

  • 2020-03-20 15:14:58

    gość: ~Zapałka

    W każdej wsi kilkudziesięciu strażaków, nic nie widzą, nic nie słyszą, nic nie mówią.

  • 2020-03-20 17:14:47

    gość: ~Artur Duleba

    ostatnio dodany post

    @~Zapałka
    Dokladnie to czesc tego co napisalem wyzej: brak konsekwencji karania za takie wykroczenia, ktore zabijaja ludzi o slabych plucach znacznie bardziej niz do tej pory zrobil to koronawirus.

REKLAMA