Policjanci na terenie całego kraju kontynuują działania w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Mundurowi z Dolnego Śląska wspólnie ze strażą graniczną i innymi służbami pełnią od kilku dni całodobowe dyżury na przejściach granicznych z Niemcami i Czechami. Ponadto funkcjonariusze wspierają służby sanitarne i sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną domową przebywają w wyznaczonym miejscu oraz czy nie potrzebują pomocy. Policja apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. - Przypominamy, że wszystkie prowadzone działania związane są z troską o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - mówi Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji.
Na przejściu granicznym Złoty Stok-Bílá Voda ruch kołowy i pieszy został całkowicie zamknięty. To pokłosie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Od 15 marca w związku z zagrożeniem epidemiologicznym granicę Polski z południowymi i zachodnimi sąsiadami Dolnego Śląska można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Tam, gdzie przejścia graniczne zostały tymczasowo zamknięte, a także na przejściach granicznych z Czechami i Niemcami, gdzie realizowana jest kontrola graniczna, policjanci dolnośląscy od chwili wprowadzenia tych zmian, wspierają strażników granicznych w realizacji zadań wynikających z ograniczeń, które weszły w życie z soboty na niedzielę (14/15 marca 2020 roku).
Ponadto funkcjonariusze wspierają służby sanitarne i sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną domową przebywają w wyznaczonym miejscu oraz czy nie potrzebują pomocy. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł
Kwarantannę nakłada państwowy powiatowy lub graniczny inspektor jako decyzję administracyjną. Nakłada się ją na 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.
W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać określonego miejsca. Należy unikać spotykania się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachować bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 m. Podczas kwarantanny trzeba udzielać inspekcji sanitarnej informacji o stanie zdrowia. W razie jego pogorszenia, należy natychmiast powiadomić sanepid przez telefon i zgłosić się do oddziału zakaźnego.
W czasie kwarantanny należy przestrzegać zasad higieny, w szczególności myc ręce; unikać dotykania oczu i ust, zakrywać usta i nos podczas kaszlu zgięciem łokcia lub chusteczką.
Policja apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb.
Dotychczas w Polsce potwierdzono 177 zachorowań na koronawirusa. Zakażenie wirusem z Chin przyczyniło się do śmierci czterech osób.
ms. / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA