Express-Miejski.pl

Kilkudziesięciometrowa stacja bazowa telefonii komórkowej już stoi. Wbrew woli mieszkańców i gminy

Stacja bazowa telefonii komórkowej została zlokalizowana nieopodal ulicy Sudeckiej, w pobliżu drogi krajowej nr 46 i stacji paliw fot.: UMiG Złoty Stok

Nieopodal stacji paliw w Złotym Stoku, a także ulicy Sudeckiej i drogi krajowej 46 w Złotym Stoku powstała stacja bazowa telefonii komórkowej.

Mieszkańcy nie kryją oburzenia i mają pretensje do władz gminy. Urzędnicy wyjaśniają jednak, że postępowanie w tej sprawie prowadził Starosta Ząbkowicki oraz Wojewoda Dolnośląski. W toku prowadzonego postępowania, zarówno Gmina Złoty Stok jako strona postępowania, jak również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, składały pisemne zastrzeżenia do budowy tej stacji, tym samym reagując na uwagi mieszkańców. Nie przyniosły one jednak zamierzonego efektu.

- Gmina składała odwołania od decyzji wydawanych przez Starostę Ząbkowickiego. Odwołania kierowane były do Wojewody Dolnośląskiego, a na obecnym etapie gmina Złoty Stok złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z uwagi na fakt, iż Wojewoda Dolnośląski utrzymał w mocy decyzję Starosty Ząbkowickiego o udzieleniu inwestorowi zezwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej. Złożenie ww. skargi nie wstrzymało jednak wykonania wydanej decyzji i inwestor rozpoczął jej realizację - czytamy w stanowisku przedstawionym przez władze złotostockiego magistratu.

Gmina zobowiązała się poinformować mieszkańców o wyniku postępowania w Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Szczegółowe informacje w zakresie wydania decyzji i prowadzonego postępowania można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Ząbkowicach Śląskich.

Warto przypomnieć, że kilka lat temu pomysł budowy wieży radiokomunikacyjnej pojawił się na terenie Barda, nieopodal miejscowej stacji kolejowej. Inicjatorem była spółka Polskich Kolei Państwowych. Gdy plany wyszły na jaw, spotkały się ze sporym sprzeciwem władz gminy, urzędu ochrony zabytków oraz mieszkańców. Samorząd gminny natychmiast rozpoczął działania w sprawie zablokowania tej inwestycji i swój cel osiągnął. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj [KLIK]. W 2018 roku budowy kilkudziesięciometrowego masztu nie udało się się zablokować w Ząbkowicach Śląskich. Choć odstąpiono od ulokowania inwestycji w pierwotnym miejscu mając na względzie ostre protesty mieszkańców, to maszt stanął kilkaset metrów dalej [KLIK].


[fot. Stacja bazowa telefonii komórkowej w Złotym Stoku powstała, wbrew woli mieszkańców i władz gminy]

 

em24.pl

42

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kilkudziesięciometrowa stacja bazowa telefonii komórkowej już stoi. Wbrew woli mieszkańców i gminy

  2020-02-25 17:43:23

  gość: ~Małgorzata

  Mieszkam w Złotym Stoku i nic nie słyszałam o protestach mieszkańców, czy UMiG. Zaczęło się głośniej robić, gdy powstał wykop pod wieżę. Laicy szerzyli informację, że 5G powstaje

 • 2020-02-25 17:50:09

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Małgorzata
  Dokładnie, poprawi się wrescie zasięg i nie będzie łapać czeskiej sieci i naliczać opłat. Wiadomo kto kręci afery i wmawia ludzia głupoty o 5g

 • 2020-02-25 18:49:55

  gość: ~Pyta

  Nie ma znaczenia 5G czy starsze technologie, promieniowanie z tych wież jest szkodliwe dla ludzi a normy promieniowania są przekraczane parokrotnie. Kontrole które przeprowadzają są wcześniej zgłaszane operatorowi a ten w dniu kontroli zmniejsza siłę sygnału wieży.

 • 2020-02-25 19:15:32

  gość: ~Kękę

  @~Pyta opowiadasz bzdury - normay to sa kilkunastokrotnie
  nizsze niz w calej UE np Czechow Niemcow itd - po drugie zawsze mozesz z nienacka sobie zmierzyć skoro tak sie booisz ze cie ktos oszukuje, zmierz sobie przy okazji inne rzeczy tv, mirofala wifi itd podaj wyniki ale podczas mierzenia nie oszukuj i nie wylaczaj urzadzen ;)

 • 2020-02-26 06:41:35

  gość: ~prawda

  @~Kękę Co Ty bredzisz o normach ?! Jakie mniejsze ?! Poczytaj sobie jakie sa w innych krajach nim sie wypowiesz!! Poczytaj sobie ze nie wolno budowac nadajnikow w trefach zamieszkania , nie moze byc promieniowania z wifi w miejscach do spania i nie mozna nawet reklamowac telefonow dla dzieci nie mowiac juz o jakimkolwiek wifi w szkolach czy przedszkolach co u nas jest nagminne!! Przeczytaj raport NIK z kwietnia 2019r gdzie tytuł brzmi Kontroli brak promieniowanie harcuje bo nie trzymaja sie sieci zadnych uzgodnien tylko robia samowole na potege!!!

 • 2020-02-27 15:40:07

  gość: ~Iwona

  @~prawda
  Dokładnie tak jest!

 • 2020-02-25 19:31:50

  gość: ~Mała mi

  @~Pyta
  Kto powiedział że są szkodliwe? Kto zmierzył że przy stacji BTS promieniowanie jest wysokie? Gdzie są badania? Czy to kolejne "nie" bo "nie" oraz "nie znam się ale się wypowiem"

 • 2020-02-26 07:27:27

  gość: ~Pyta

  @~Mała mi
  Na ten temat posiadam trochę większą wiedzę niż przeciętny człowiek bo można powiedzieć że jestem z tej branży. Wystarczy trochę poszukać na necie o wpływie promieniowania na komórki człowieka, tylko większość opublikowanych badań jest po angielsku. Więc jak znasz angielski i umiesz korzystać z przeglądarki zapraszam do lektury.

 • 2020-02-26 15:28:38

  gość: ~Ja

  Nie przekonasz ludzi że to jest szkodliwe, ważne że zasięg będzie i to się liczy ,A skutki odczujemy wszyscy,przykre.

 • 2020-02-27 15:43:22

  gość: ~Iwona

  @~Mała mi
  Taka antena może mieć moc 20000 Wat. To jest 20 mikrofalówek. jak to działa na ocieplanie klimatu, proszę sobie dopowiedzieć a tu tylko bębni się o CO2. A co do szkodliwości dla ludzi to wystarczy 1000uW/m2, żeby po kilku latach dostać raka. Tyle jest nawet do kilometra od BTS a na pewno do pół kilometra w mieszkaniach, bo ściany przepuszczają to promieniowanie.

 • 2020-03-03 14:25:36

  gość: ~Ojosdebruja

  @~Iwona
  Skąd masz takie informacje? Nadajniki pierwszej generacji miały max 600 W, a było to wiele lat temu. Im nowsza generacja, im nowsza technologia, tym moc nadajników jest coraz mniejsza. Obecne stacje bazowe w małych miejscowościach mają moc zazwyczaj między 10 a 40 W, w większych miastach gdzie nadajników jest więcej z reguły to poniżej 5W. Generalnie, jeśli to możliwe, to operatorzy wolą budować stacje bazowe z mocą maksymalną nie przekraczająca 15 W, ponieważ to dla nich mniej formalności, dzięki czemu nadajnik można uruchomić znacznie szybciej.

 • 2020-02-25 20:53:18

  gość: ~Inwestor

  @~Pyta
  Widzę że znawca i fachman w jednej osobie

 • 2020-02-26 07:11:48

  gość: ~Pyta

  @~Inwestor
  A ja widzę że z ciebie inwestor pełną gębą. Zainwestuj może w siebie i dokształć się trochę.

 • 2020-02-26 20:36:33

  gość: ~Embi

  @~Pyta Człowieku, nie wiesz co bredzisz. Nikt jako pracownik się nie podłoży, aby ustawić moc większą niż w pozwoleniu bo za to jest do kilku lat odsiadki.

 • 2020-02-26 22:36:43

  gość: ~Ojosdebruja

  @~Pyta
  Kurczę ludzie, co z wami jest? Wy tak na poważnie? Na co dzień używacie kart płatniczych, suszarek do włosów, odkurzaczy, telewizorów, komputerów, routerow wifi, smartfonów i innych urządzeń elektrycznych i wszystko jest ok. Ale gdy w pobliżu pojawi się nadajnik... nagle panika. Skoro to takie szkodliwe to dlaczego z tego korzystacie? Tych wszystkich komentarzy nie piszecie przecież na kartce papieru, używacie do tego urządzeń które wytwarzają pole elektromagnetyczne. Oczywiście osób które to czytają tez to dotyczy. Naprawdę polecam zaprzyjaźnić się trochę z fizyka i chemią. Jeśli tak boicie się promieniowania elektromagnetycznego to dlaczego wychodzicie z domów, zwłaszcza latem, kiedy owe promieniowanie jest o wiele silniejsze niż z jakiegoś masztu? Wątpię żeby ktokolwiek na co dzień siedział w domu w ciemności, ze szczelnie pozasłanianymi oknami, z odciętym prądem, z dała od innych ludzi, zwierząt czy innych organizmów żywych, żeby ograniczyć dopływ fal elektromagnetycznych.
  Niestety mam złą informację dla przeciwników budowy masztów, którzy mówią ze promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe: Pole elektromagnetyczne bez wątpienia towarzyszy człowiekowi nie tylko od zawsze, ale też i wszędzie, w każdej dziedzinie życia. Człowiek, jak i cała nasza planeta, znajduje się w sąsiedztwie gigantycznego źródła fal elektromagnetycznych o bardzo szerokim spektrum, jakim jest Słońce.

 • 2020-02-27 15:45:31

  gość: ~Iwona

  @~Ojosdebruja
  UV od którego dostaje się raka skóry to też promieniowanie elektromagnetyczne.

 • 2020-03-03 13:45:55

  gość: ~Ojosdebruja

  @~Iwona
  Tak, to też promieniowanie elektromagnetyczne. Ale trzeba zaznaczyć, że to promieniowanie UV, które powoduje raka jest promieniowaniem jonizującym, a takie z nadajników - niejonizującym (i bardzo daleko mu do jonizującego).
  Fale emitowane przez stacje bazowe mają za małą energię, by wpłynąć na strukturę atomową materii, by uszkodzić komórki lub DNA w naszych ciałach i spowodować powstanie nowotworu. A to właśnie uszkodzenia wiązań chemicznych w DNA są przyczyną powstawania nowotworów.
  Natomiast światło UV ma już na tyle dużą energię, by z atomów wybić elektron (promieniowanie jonizujące). Dlatego ultrafiolet z promieni słonecznych może spowodować uszkodzenia tkanek – oparzenia czy nawet raka skóry, dlatego powinniśmy ograniczać opalanie się.

 • 2020-05-26 23:44:10

  gość: ~remek

  ostatnio dodany post

  @~Pyta
  dowody ?

 • 2020-02-25 20:05:23

  gość: ~rooster

  A u nas w Starczówku postawili wieżę.Podczas prac montażowych każdy chyba wiedział że bedzie wieża ale co najlepsze- nigdzie żadnej informacji ze buduja nawet w internecie.Nikt nie byl przeciw z tego co wiem bo poprawi sie zasieg.Ale mogli chociaż poinformowac mieszkanców,chyba że sie bali protestów???

 • 2020-02-25 20:45:24

  gość: ~GSManiak

  Ludzie czasami nie wiedzą co wygadują , prawda jest taka że gorzej jest szkodliwy słaby zasięg gdzie nie ma w pobliżu stacji bazowej niż mieć zasięg na full i niedaleko maszt telefonii komórkowej.

 • 2020-02-25 20:46:24

  gość: ~Hmmm

  Gmina zobowiązała się poinformować mieszkańców o wyniku postępowania w Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Musztarda po obiedzie?

 • 2020-02-25 20:50:34

  gość: ~Inwestor

  Ciekawe ile osób znacznie jęczeć gdyby im telefony komórkowe wyłączyć w promieniu 5 kilometrów od wieży. Wszystkim bez wyjątku tak na tydzień. Zesrali by się że nic nie działa. Ale BTSa postawić to już co innego. BTS zły ale komórki maja działać. Prostaki.

 • 2020-02-25 21:18:04

  gość: ~stok

  Budować ta wieże jak najszybciej bo w tym zadupiu zasięg taki ze z domu do domu łatwiej krzyczec niż dzwonić!!!

 • 2020-02-25 21:35:42

  gość: ~Mieszkaniec

  Ludzie tu nie protestowali tylko Pani burmistrz i jej dobrze poukładana bojąca się o stołki rada gminy, chociaż nawet nie wiem czy oni coś wiedzieli. Śmiech na sali Grażynka robi sobie protesty bez ludzi ich kosztem. Śmiech na sali, śmiech na sali.

 • 2020-02-26 08:55:11

  gość: ~CBA

  @~Mieszkaniec Nie dostali w łapę to protestują w imieniu obywateli, ot cała filozofia protestu.

 • 2020-02-25 21:36:19

  gość: ~Tomek

  Mieszkańcy chodzą z telefonami prawie cały dzień przy uchu anteny z innych sieci wiszą na ewankaliku i kominacj na starym zakładzie i nikt nie narzeka a tu problem jak nigdy.Niech się dziura budżetową zajmą i niech to rozwiążą A nie radni tylko pieniądze biorą za nic, woda zatrutr problemy z podatkami A ciemny ród niech siedzi i na antenę narzeka.Pozdrawiam

 • 2020-02-25 21:41:00

  gość: ~Madzia

  Masz rację tragedia wszyscy narzekają ale są większe problemy jak jakąś anteną. Radni miasta posadzka nic nie robią dla dobra miasta tylko mu zaszkadzaja mam nadzieję że coś się zmieni bo tu żyć nie można miasto umarluch

 • 2020-02-25 21:42:44

  gość: ~Stasia

  Nasze miasto umiera i to nie prze antenę tylko przez RZĄDZĄCYCH

 • 2020-02-25 22:38:34

  gość: ~Impa

  Bardzo dobrze ze buduje. Pan Becela ma nowy temat do protestu , tak jak to robił z przebudową skrzyżowania... Hihi polepszyl

 • 2020-02-26 06:44:40

  gość: ~prawda

  @~Kękę Co Ty bredzisz o normach ?! Jakie mniejsze u nas sa?! Poczytaj sobie jakie sa w innych krajach nim sie wypowiesz!! Poczytaj sobie ze nie wolno budowac nadajnikow w trefach zamieszkania , nie moze byc promieniowania z wifi w miejscach do spania i nie mozna nawet reklamowac telefonow dla dzieci nie mowiac juz o jakimkolwiek wifi w szkolach czy przedszkolach co u nas jest nagminne!! Przeczytaj raport NIK z kwietnia 2019r gdzie tytuł brzmi Kontroli brak promieniowanie harcuje bo nie trzymaja sie sieci zadnych uzgodnien tylko robia samowole na potege!!! Ludzie walczcie z tym dziadostwem bo to Wy jestesciwe tam gospodarzami nie Play i jak trzeba to obalajcie ta stacje niech wreszcie nas szanuja bo klamia i oszukuja na potege , rzad chowa glowe w piasek jak strus a nam kaza trzymac sie przepisów!!! Te maja byc rowne dla wszystkich!!!! Spojrzcie ile kabli wisi tam czekajac na zasilenie kolejnych anten!!!!

 • 2020-02-26 07:45:16

  gość: ~gość 102

  Patrzcie jak p. burmistrz od kłamstwa rośnie nos. Najpierw wydała pozwolenie a potem zaczęła walkę ha,ha,ha

 • 2020-02-26 09:21:22

  gość: ~ciekawy

  @~gość 102

  Też mi się tak wydaje, że urząd najpierw musi wydać zgodę o warunkach zabudowy, a dopiero później temat idzie do starostwa. Poza tym na czyjej działce stoi ta wieża??

 • 2020-02-26 15:33:51

  gość: ~Ciekawa

  Na prywatnej ,ale działka gminna była obok i ciekawe czy została sprzedana inwestorowi .

 • 2020-02-26 10:50:31

  gość: ~gość 102

  Działka należy do osoby prywatnej operator ją dzierżawi

 • 2020-02-26 16:40:21

  gość: ~ja

  @~gość 102
  I prywatny właściciel i PLAY będą robić biznes kosztem naszego zdrowia. Mieszkam 500 m od nadajnika z dziećmi. Do du.y z tym miastem. My tu nie mamy nic do gadania a wieża tak wielka żeby obsłużyć cały powiat

 • 2020-02-26 20:39:49

  gość: ~Embi

  @~ja 500m i to jest problem wg Ciebie?

 • 2020-02-27 13:30:39

  gość: ~Artur Duleba

  @~Embi
  Juz przy okazji proby budowy w Bardzie zostalem zaatakowany, bo te pare lat temu wspomnialem, ze ludzie blokuja rozwoj i w tym samym czasie lub pozniej dziwia sie, ze mlodzi wyjezdzaja.
  Wiejski beton nie rozumie, ze w wielkich miatach zyje tyle ludzi co w tysiacach wiosek i maja anteny obok siebie, a umieraja i choruja przez bakterie, wirusy i grzyby, duze predkosci na drogach lub agresje miedzy ludzmi. A w wiosce problemem jest antena 200m--500m od domu :)

 • 2020-02-26 17:29:53

  gość: ~OMG

  Nowa specustawa dotyczącą wspierania usług i sieci telekomunikacyjnych z 2017 roku wyłączył gminę jako organ przeprowadzania postępowania, tj. wydawania decyzji. W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gmina nie może zakazać budowy takich urządzeń na terenie gminy. Jeśli gmina taki zakaz by wydała to w przeciągu 12 miesięcy wojewoda w postępowaniu zastępczym taki zakaz unieważniłby. Wg tej ustawy, podkreślam rządowej inwestor nie ma także obowiązku przeprowadzania konsultacji społecznych. Tak stanowi prawo, także dajcie już spokój, że wszystkiemu winien urząd gminy. Takich ustaw - pisanych w nocy, na kolanie, ingerujących w nasze życie, ograniczających nas, ograniczających nasze decyzje jest mnóstwo. Wystarczy poczytać... Ludzie się cieszą, że dostają wszystkie plusy, ale już nie zwracają uwagi na to, jak pomału ogranicza się naszą swobodę... A to, że gdzieś indziej udało się zablokować budowy, to tylko dobra wola inwestora. Swoją drogą to uważam, że lokalizacja tego nadajnika to nieporozumienie... Garniturki w Warszawce zza biurka robią z nami co chcą...

 • 2020-02-27 07:22:32

  gość: ~Jan WesolyJa mam

  Ja mam ten sam problem. Idiotyczne przepisy chroniące molochów i decyzji gmin.Dzierzawca gruntu nie ponosi żadnej odpowiedzialności gdyby był wspólodwiedzialnosc z inwestorem to może by siezastanowil czy warto. Tak samo jest z magazynami na różne odpady bo był zainteresowany tym co się dzieje na jego terenie a tak firmy znikaj i gminy maja problem a co domolochow to z nimi nie wygrasz temat jest szeroki. Siecią zależy tylko na tym żeby był dostęp do drogi i sieci energetycznej jak najbliższy ,jak najmniejsze koszty, tak stoją wszystkie wieże A sady są trzymają stronę bogatych i odpisują ze to dla dobra społeczeństwa. Moja wieś ma światłowód to po co wieża. Wiem dobrze ze chodzi o kasę dochód ma dzierżawca i jeszcze ktoś kto toprzepycha.

 • 2020-02-27 10:16:48

  gość: ~To zabawne

  A później „co jest? zasięgu nie ma”

 • 2020-02-27 11:38:45

  gość: ~ffr

  @~To zabawne

  Dawniej ludzie żyli bez telefonów i internetów i świat był lepszy.

 • 2020-03-04 16:19:45

  gość: ~Buba

  @~To zabawne
  Wasza burmistrz wie co robi jesteście w czepku urodzeni dziękujcie że ją macie

REKLAMA