Express-Miejski.pl

W Ząbkowicach Śląskich też promują ekologię. Spotkanie informacyjne w sprawie wymiany kotłów

Spotkanie w sprawie wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców ząbkowickiej gminy zainteresowanych wymianą źródeł ciepła w gospodarstwach domowych.

Podczas poniedziałkowych rozmów szczegółowo przedstawiono procedurę i wymogi jakie mieszkańcy muszą spełnić, aby ubiegać się o dotację. - Mam nadzieję, że wszyscy zainteresowani uzyskają wsparcie finansowe, co pozwoli lepiej walczyć o czyste powietrze w naszej gminie - mówi burmistrz Marcin Orzeszek.

O dotację mogą ubiegać się mieszkańcy, chcący wymieniać nieekologiczne kotły i piece na paliwa stałe, głównie węglowe (tzw. kopciuchy). Projekt dotyczy wyłącznie budynków jednorodzinnych, co wynika z wniosku złożonego przez Oddział Terenowy Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy w ramach projektu pn. Koalicja na rzecz poprawy jakości powietrza Gmin Obszaru Ziemi Dzierżoniowsko-Kłodzko-Ząbkowickiej (ZKD), w której gmina Ząbkowice Śląskie jest jednym z partnerów. Premiowane będą domy o dobrym standardzie termicznym, a więc docieplone i uszczelnione.

W ramach grantu możliwa będzie wymiana na bardzo wygodne i tanie w eksploatacji pompy ciepła, ale także instalacje gazowe, kotły biomasowe czy instalacje ogrzewania elektrycznego (pod warunkiem, że będą zasilane energią z własnego systemu fotowoltaicznego).  Nie jest dopuszczona wymiana na kotły olejowe czy kotły węglowe (choćby najnowocześniejsze).

Liderem i operatorem (a zarazem wnioskodawcą) projektu jest wyspecjalizowana organizacja inżyniersko-projektowa Centrum Technologii Energetycznych, działająca w ramach Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy.

Dofinansowanie dla mieszkańców w ramach obecnie uruchamianego projektu wyniesie 85 procent kosztów kwalifikowalnych nowej instalacji grzewczej, ale nie więcej niż 35 tys. zł.

Niezbędnych informacji w tym zakresie udzielają również pracownicy Wydziału Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich osobiście (II piętro, pokój nr 30) lub telefonicznie: 74 8 165 347, 74 8 165 313, 74 8 165 357.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Ząbkowicach Śląskich też promują ekologię. Spotkanie informacyjne w sprawie wymiany kotłów

  2020-02-25 18:38:03

  gość: ~Jaaaa

  A co z właścicielami mieszkań, którzy również chcą być przyjaźni srodowisku, czy też mogą liczyć na jakieś dopłaty?

 • 2020-02-26 09:38:01

  gość: ~ooo

  Nie w tym projekcie, nie w Ząbkowicach, ale w Ziębicach już tak :)

 • 2020-02-26 17:43:57

  gość: ~Gość

  ostatnio dodany post

  A co z kopciuchami tj. kaflami w mieszkaniach komunalnych, czy można je wymienić na gazowe i czy gmina za to zapłaci?

REKLAMA