Express-Miejski.pl

W marcu emerytury i renty pójdą w górę

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Co roku w marcu emeryci czekają na większe wypłaty z ZUS. 1 marca emerytury i renty zostaną zwaloryzowane, a pieniądze otrzyma około 6,2 mln emerytów i rencistów. 

Emerytom i rencistom, którzy otrzymują do 1966,43 zł brutto miesięcznie, świadczenia wzrosną o 70 zł. Dopiero powyżej tej kwoty będzie brany pod uwagę wskaźnik waloryzacji – 103,56 proc.

- Oficjalnie został już ogłoszony tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Wynosi 103,24 proc. Ze względu na wyższą inflację także wskaźnik jest wyższy, niż początkowo zakładano – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeżeli chcemy sami sprawdzić, o ile wzrośnie nam emerytura lub renta wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika - wyjaśnia.

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie zostanie wypłacone w dotychczasowym terminie wypłaty już w marcu.

Oprócz samej waloryzacji zmienia się także minimalna wysokość części świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca minimalne emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinne wzrosną z 100 zł, czyli do 1200 zł brutto, najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do wysokości 900 zł miesięcznie oraz kwoty świadczenia przedemerytalnego do kwoty 1210,99 zł miesięcznie.

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 52,50 zł. Natomiast w przypadku emerytury częściowej kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 35 zł.

Podobnie jak w przypadku waloryzacji należy jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest zgromadzenie odpowiedniego stażu pracy, który wynosi 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.

ZUS

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W marcu emerytury i renty pójdą w górę

  2020-02-19 19:02:50

  gość: ~Sąsiad

  Tak niedawno były podwyżki po 3 zł i też przysłano mi decyzję. Znaczek był droższy. Miało nie być piniendzy a są.

 • 2020-02-20 09:24:41

  gość: ~Seba

  Jak ktoś kto odkładał na emeryturę 30USD miesięcznie może otrzymywać aktualnie 600USD miesięcznie? Robacy jak widać zamiast chęci pracy i godnego życia wolą egzystencję na zasiłkach od Pana Dobrodzieja. Ja tam w kwietniu uciekam na zachód, mam nadzieję że wam tu tak PiS dopi..doli śrubę że się pos..cie. Ale jak to powiedział Kaczyński "Moja wizja jest warta poświęcania gospodarki", także głosujcie dalej na tych samych ludzi bujających się w rządzie od czasów komuny i spełniajcie fantazje niespełnionego 70letniego prawiczka.

 • 2020-02-20 09:45:01

  gość: ~miszkaniec

  @~Seba
  Ty idioto , co ty możesz wiedzieć

 • 2020-02-20 09:57:54

  gość: ~emeryt

  Podwyżki mamy od stycznia a rewaloryzację od marca. W marcu powinna być z wyrównaniem od stycznia. Oszukują nas o dwa miesiące i tak co roku.

 • 2020-02-20 10:42:53

  gość: ~vv

  ostatnio dodany post

  @~emeryt

  a cały ten fakt zatajają informacją jak to dają pieniądze i jak to w tym państwie jest super. Szkoda tylko, że emerytura i renta parę groszy w górę, a w sklepach o te pare groszy to wszystko w górę :)

REKLAMA