Express-Miejski.pl

W Ziębicach eksperci z OECD rozmawiają o rozwoju gminy i analizują jej problemy [foto]

W Ziębicach eksperci z międzynarodowej organizacji ekonomicznej rozmawiali o rozwoju i problemach gminy fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Ziębiccy urzędnicy, przedstawicielka Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, władze Związku Miast Polskich oraz eksperci z OECD rozmawiali o przyszłości Ziębic.

12 lutego o godz. 9 w Ratuszu Miejskim w Ziębicach rozpoczęło się kilkugodzinne spotkanie dotyczące rozwoju lokalnego miast pn. „Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług publicznych w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce”.

Po krótkim powitaniu zaproszonych gości burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że Ziębice to miasto borykające się z wieloma problemami, które magistrat stara się systematycznie rozwiązywać. Obecne hasło promocyjne „Gmina Ziębice z natury przyjazna” to nie tylko kwestie dbania o środowisko, ale przede wszystkim o mieszkańców.

Adam Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich zwracał uwagę, że prawdziwa siła Związku Miast Polskich bierze się nie z jego zarządu, w którym zasiadają prezydenci i burmistrzowie, ale przede wszystkim płynie ona z samych miast, które do związku należą (w tym m.in. Ziębice i od niedawna Ząbkowice Śląskie).

Po otwarciu spotkania i przedstawieniu ogólnej sytuacji gminy, rozpoczęły się sesje robocze, podczas których problemy miasta zostaną poddane szczegółowej analizie przez specjalistów z OECD.

Ziębice to jedno z dziesięciu miast, które odwiedzili przedstawiciele Związku Miast Polskich, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przy okazji realizacji projektu.

Celem wizyty przedstawicieli OECD oraz praktyków okołosamorządowych z innych państw OECD jest przeprowadzenie wywiadów pogłębionych na miejscu wśród przedstawicieli administracji lokalnej na temat potencjału i wyzwań rozwoju społeczno-gospodarczego i instytucjonalnego ich jednostek. Wywiady takie pozwolą ekspertom OECD porównać wnioski wynikające z badań ankietowych na próbie wielu jednostek samorządu terytorialnego z wykorzystaniem kwestionariusza. Docelowo informacje te zostaną wykorzystane przez OECD do opracowania raportu dotyczącego przeglądu instytucjonalnego w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce oraz do skonstruowania narzędzia samooceny potencjału instytucjonalnego polskich jednostek samorządu terytorialnego szczebla lokalnego do efektywnego planowania i wdrażania własnych polityk rozwojowych. Wybrane dziesięć miast nie jest w grupie samorządów uczestniczących w konkursie programu rozwoju lokalnego, z którego można otrzymać granty na inwestycje, niemniej jednak zostały wybrane pod kątem podobnych problemów rozwojowych.

Gmina Ziębice dzięki uczestnictwu w projekcie otrzyma zbiorcze podsumowanie wnioskujące wraz z zindywidualizowanymi profilami diagnostycznymi oraz rekomendacjami dotyczącymi rozwijania i wzmacniania potencjału instytucjonalnego służącemu efektywnemu prowadzeniu lokalnych polityk rozwojowych. Będzie ono pomocną wskazówką na temat tego, jakie działania należy podjąć, aby budować plan rozwoju na silnych stronach a kompensować słabsze strony. Ziębicki samorząd został zarekomendowany do projektu przez zarząd Związku Miast Polskich jako jedyny z terenu województwa dolnośląskiego (projekt zakłada dziesięć miast z innych województw) ze względu na słaby potencjał oraz lokalizację z dala od ośrodka rozwoju.

Głównymi tematami sesji roboczych były: zarządzanie zasobami ludzkimi, wertykalna i horyzontalna koordynacja, budżet i inwestycje, monitoring i ewaluacja, otwarte rządzenie, zamówienia publiczne, środowisko naukowe, instytucje badawcze i organizacje pozarządowe oraz spotkanie i rozmowa z przedstawicielami sektora prywatnego (RPPH Ziębice, Agrowiec).

W dyskusji wzięli udział Adam Ostry - kierownik projektu zasiadający w dyrekcji ds. zarządzania publicznego w OECD, konsultant Johannes Klein, analitycy w osobach Isidory Zapata, Tessy Cullen, Emmy Cantera, Seana Dougherty i Yingin Wu oraz Mirosław Grochowski, konsultat i ekspert ds. rozwoju terytorialnego i przestrzennego. Przedstawicielami Zarząd Związku Miast Polskich byli Andrzej Porawski - dyrektor Biura Związku Miast Polskich oraz Hanna Leki, specjalista ds. współpracy zagranicznej. Z ramienia Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej delegatem była Joanna Held, radca ministra pracująca w wydziale wsparcia jednostek samorządu terytorialnego, a ziębicki urząd miejski reprezentowali m.in. burmistrz Mariusz Szpilarewiczsekretarz Rafał Śledź, skarbnik gminy Anna Słowik, główna księgowa Lucyna Nowak, Mateusz Geroń i Małgorzata Domaradzka jako przedstawiciele Wydziału Funduszy Zewnętrznych oraz Agata Sobków - przewodnicząca Rady Miejskiej w Ziębicach i Wacław Iskra - przewodniczący Komisji Budżetu Rady Miejskiej w Ziębicach.

Dyskusje prowadzono w dwóch językach - polskim i angielskim. Podczas spotkania zapewniono tłumaczenie symultaniczne ze sprzętem przenośnym.

em24.pl

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Ziębicach eksperci z OECD rozmawiają o rozwoju gminy i analizują jej problemy [foto]

  2020-02-12 14:44:14

  gość: ~takitam

  Cytacik z artykułu:

  //// Gmina Ziębice dzięki uczestnictwu w projekcie otrzyma zbiorcze podsumowanie wnioskujące wraz z zindywidualizowanymi profilami diagnostycznymi oraz rekomendacjami dotyczącymi rozwijania i wzmacniania potencjału instytucjonalnego służącemu efektywnemu prowadzeniu lokalnych polityk rozwojowych. Będzie ono pomocną wskazówką na temat tego, jakie działania należy podjąć, aby budować plan rozwoju na silnych stronach a kompensować słabsze strony. ////


  Tłumacząc z urzędniczego bełkotu na polski:

  Jesteśmy fajnymi ludźmi którzy sobie jeżdżą po różnych gminach.
  Na spotkaniach z lokalnymi władzami mówimy im co jest źle i że mamy tu dla nich "rady" przygotowane na podstawie ...NICZEGO, bo wszyscy co do jednego nie mamy bladego pojęcia o Ziębicach (i że w ogóle istnieją) i ich problemach.
  Nie przeszkadza nam to zupełnie udzielać rad i pouczeń, a przy okazji oczywiście żadnych pieniędzy nie proponujemy, bo my jesteśmy od jeżdżenia i wskazywania, a nie od konkretów.

  =============
  Otóż mili Państwo, "takie ekspertyzy" to ja mogę dla gminy przygotować dosłownie w godzinę i policzę "co łaska" czyli nawet za dwie-trzy flaszki, które nawet razem możemy wypić.


  Reasumując, ZAŁOŻĘ SIĘ O KAŻDE PIENIĄDZE, że KOMPLETNIE NIC z tego nie wyniknie.

 • 2020-02-12 14:54:58

  gość: ~Inny

  @~takitam
  Pytanie, czy jesteś też w stanie dać pieniądze jeśli będzie możliwość ich pozyskania z projektów zewnętrznych koordynowanych przez OECD czy Związek Miast Polskich? Jeśli tak, to myślę, że warto, aby burmistrz spotkał się z Tobą, nawet przy tej flaszce

 • 2020-02-12 15:07:39

  gość: ~takitam

  @~Inny

  Nie, nie jestem w stanie dać pieniędzy dokładnie tak samo jak opisywane szanowne grono, ale moja "ekspertyza" raczej na pewno będzie tańsza przy tym samym poziomie merytorycznym.

 • 2020-02-12 15:52:47

  gość: ~Obywatel

  @~takitam
  Pewnie, lepiej nic nie robić tylko płakać jak to jest nam źle. Skoro jest możliwość wykonania za darmo profesjonalnej ekspertyzy to warto z tego skorzystać. Bo jakoś w tekście artykułu nie napisano, że gmina musiała za to zapłacić. Na pewno nie zaszkodzi a może się przydać. Widać, że władze szukają metod wsparcia.
  Oczywiście Panu filozofowi nie dogodzisz. I wielu ziębiczanom też nie. Bo to banda malkontentów potrafiących tylko jęczeć, że im źle. A kto przepraszam wybierał ludzi, którzy niszczyli miasto. Sami się wybrali? Poza tym co Pan filozof się tak uparł na Ziębice. Nic tylko komentuje wydarzenia w mieście, w którym nie mieszka. A tak przepraszam, będę pisał o czym chcę i kiedy chcę nawet jak nie mam bladego pojęcia w temacie. To już jest słabe ale jeszcze gorsze jest to, że są tacy, którym podobają się te brednie.

 • 2020-02-12 18:21:00

  gość: ~Kasjer

  @~Obywatel Jasteś naiwny. W dzisiejszych czasach żaden urzędnik nie zrobi nic za darmo.

 • 2020-02-12 22:29:34

  gość: ~takitam

  gość: ~Obywatel napisał/a:
  //// Skoro jest możliwość wykonania za darmo profesjonalnej ekspertyzy to warto z tego skorzystać.////

  Przecież tu nie chodzi o to czy z darmo czy nie.

  Chodzi o to, że jacyś zagraniczni goście, którzy pierwszy całkiem niedawno dowiedzieli się, że istnieją Ziębice, a którzy najmniejszego pojęcia nie mają o warunkach i sytuacji w Ziębicach, zaszłościach historycznych, sytuacji finansowej, sytuacji prawnej i mentalności mieszkańców (i Polaków w ogóle) będą pisać plan naprawy miasta/gminy.

  Pomijając fakt, że sam pomysł jest idiotyczny, to przecież najlepsze ekspertyzy, plany rozwoju, posiedzenia komisji, dyskusje na szczycie itd. itp .... NICZEGO NIE NAPRAWIAJĄ .

  Real i twarda rzeczywistość, to inwestorzy którzy chcieliby tu (w Ziębicach) cokolwiek robić.
  Tylko firmy (najlepiej większe), a więc perspektywa długoletniego zatrudnienia, mogą zmienić cokolwiek na lepsze w tym miasteczku czy ogólnie gminie.

  Wszystko inne, to tylko bicie piany przy biureczkach.

  gość: ~Obywatel napisał/a:
  //// Panu filozofowi nie dogodzisz. I wielu ziębiczanom też nie. Bo to banda malkontentów potrafiących tylko jęczeć, że im źle ////

  No to pani/panie obywatel ... błyśnij przykładem i pochwal się, co Ziębice zawdzięczają Twojej heroicznej postawie obywatelskiej + tytanicznej pracy i poświęceniu na rzecz tego miasta.
  Zapewne obywatelki i obywatele, zarażeni Twoim przykładem, na wyścigi będą się wykazywać inicjatywą żeby nie być gorszymi od Ciebie.

  Poza tym, życzę wszystkiego dobrego :)

 • 2020-02-13 09:24:40

  gość: ~Obywatel

  @~takitam
  Żeby duże firmy chciały zainwestować w Ziębicach trzeba je najpierw ściągnąć i czymś zachęcić. Nie jest to proste bo mamy fatalną lokalizację. Dlatego też taka analiza się przyda. Stworzona na podstawie danych dostarczonych przez gminę. Zatem ludzie nie stąd, którzy będą tworzyć tę analizę poznają sytuację finansową, zaszłości historyczne, sytuację prawną itp.
  Jak już kiedyś pisałem, w odpowiedzi na podobne zarzuty, co zrobiłem dla miasta to moja sprawa i nie zamierzam się tym przechwalać. W każdym razie na pewno nie mniej niż Pan filozof. Mądrala, który obrał sobie za cel Ziębice i postanowił krytykować wszystko i wszystkich.

 • 2020-02-14 13:21:07

  gość: ~takitam

  @~Obywatel

  Ciekawe, czy rady owych "ekspertów" kiedykolwiek, komukolwiek się przydały.

  Gdybym ja był w takim "zespole ekspertów", to pierwsze co bym zrobił na kolejnym spotkaniu gdzieś w jakiejś kolejnej gminie, to wykazałbym przydatność tego tworu w którym siedzę, a mianowicie przedstawiłbym efekty, czyli które konkretnie gminy i miasta zawdzięczają cokolwiek naszym wspaniałym radom.

  W artykule o tym ani słowa, więc z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że nic takiego nie miało miejsca, a przecież gdyby mieli się czym pochwalić, to zapewne trąbiliby o tym ana lewo i na prawo.

  Zresztą, ta trupa cyrkowa, czyli tzw. eksperci OECD et consortes, pojawiają się w takich miasteczkach czy gminach jak Ziębice nie dlatego, że są szczególnie zatroskani o los w/w podmiotów, a po prostu zbliża się:

  http://www.mckkatowice.pl/pl/aktualnosci/swiatowe-forum-miejskie-onz-w-2022-roku-odbedzie-sie-w-mck,1396.html

  Dlatego po prostu organizują sobie wycieczki po małych miasteczkach w Polsce, żeby na w/w forum mogli cokolwiek powiedzieć i w ten sposób uzasadnić potrzebę istnienia tego tworu.

  Inaczej pisząc, te ich "ekspertyzy" są potrzebne TYLKO IM SAMYM żeby w towarzystwie wzajemnej adoracji, na kolejnych konferencjach na szczycie i tym podobnych imprezach gdzie marnuje się pieniądze i czas, mogli sobie pogaworzyć jacy to oni mądrzy.
  Oczywiście KOMPLETNIE NIC z tego nie wynika, ale .... miejsca "pracy" w/w towarzystwa zostaną zachowane i .... DOKŁADNIE O TO CHODZI.

 • 2020-02-12 15:05:29

  gość: ~takitam

  Zdjęcie nr 1: .. tutaj prawda, wicie-rozumiecie mamy jakieś papiery. Przeglądnijcie sobie, może się do czegoś przydadzą.

  Zdjęcie nr 2: .. zaraz zaraz, to ... tego ... to ... jak powiedziałem prawda .... mamy tu jakieś papiery.

  Zdjęcie nr 3: .. tak że tego, .. no .

  Zdjęcie nr 5: .. ha ha .. ha // fajne te papiery, takie białe :)

  Zdjęcie nr 9: .. Pani z lewej .. chciałam powiedzieć, że coś mi się do nosa przykleiło. ___ Pan z prawe ... a mnie nalano wody, a mówili że będzie coś mocniejszego.

  Zdjęcie nr 10: ..cholera ... mam nadzieję że nikt nie widzi tego czegoś co mam przylepione do nosa. ... a Pan ... no i nikt się nie ustosunkował do tego co powiedziałem poprzednio.

  Zdjęcie nr 13: .. Pani Chinka/Japonka .... ooo ... nowy tweet przyszedł, a Pan obok ... no ... u mnie na Watsapp-ie też coś ktoś.

  Zdjęcie nr 23: .. .. a tu proszę Państwa ... przygotowaliśmy prezentację multimedialną, czyli ... kawał dobrej roboty.

  Zdjęcie nr 25: .. Pan z lewej ... hmmm ... już to chyba gdzieś widziałem .... Pani w środku ... jako śmnie to nie zachwyca .... Pan z prawej .... boże, kiedy będzie koniec, bo jeść mi się chce, .... a Pan z tyłu ... ooo ... do mnie tez ktoś napisał.

  ==================
  Tak że .... spotkanie przebiegło w miłej, relaksującej atmosferze, a konkluzja mniej-więcej taka, że ..... spotkaliśmy się po to żeby się rozejść.

 • 2020-02-12 16:08:08

  gość: ~Ziębice x

  @~takitam
  Mistrz negowania wszystkiego.

 • 2020-02-13 03:37:09

  gość: ~3 111

  @~Ziębice x

  Widzę że chcesz przebić mistrza.

 • 2020-02-13 03:36:39

  gość: ~3 111

  @~takitam

  Zupełnie jak w szkole.
  Stracili niepotrzebnie masę czasu i papieru.

  Na koniec zrobili jakąś badziewną prezentację
  i myślą że wykonali kawał dobrej roboty.

  Oczywiście nie nauczyli się przy tym prawie niczego.

 • 2020-02-12 15:14:36

  gość: ~Wyborca

  Przecież burmistrz w kampanii wiedział co trzeba robić.

 • 2020-02-12 15:17:59

  gość: ~Ziębice

  @~Wyborca
  Pewnie tak. Ale zawsze warto wesprzeć się fachowcami jeżeli jest taka możliwość. A problemów tutaj pełno po 30 latach.

 • 2020-02-12 18:21:54

  gość: ~Gość

  @~Ziębice oj po tych pięciu to w budżecie gminy nikt się nie połapie...

 • 2020-02-12 18:25:36

  gość: ~Kazik

  @~Gość
  gdyby wszyscy robili co w ich mocy dla tej gminy przez ostatnie 30 lat, to żyłoby się tu normalnie. A tak są kolosalne zapóźnienia choćby do sąsiednich gmin

 • 2020-02-13 03:38:18

  gość: ~3 111

  @~Kazik

  Gdyby babcia miała wąsy...

  Rób albo nie rób, nie ma próbowania.

 • 2020-02-13 10:10:47

  gość: ~Ciekawa

  Ile kosztuje taka wizyta tych rzekomych ekspertów i analityków? Sami tłumacze to pewnie z 10 tys

 • 2020-02-13 11:37:01

  gość: ~Kazik

  @~Ciekawa
  To napisz do nich. A gdzie jest napisane, że to miasto było organizatorem wizyty?

 • 2020-02-13 14:13:56

  gość: ~Iiii

  @~Kazik
  A niby kto?????

 • 2020-02-16 10:20:41

  gość: ~Przemyslowa

  Sama fala hejtu. Zastanówcie się ludzi co wy chcecie. Coś się robi w Ziębicach to źle nic się nie robi też źle. Więc o co wam chodzi. Skoro Ziębice moga uczestniczyć w takiej analizie to moim zdaniem mega plus. Trochę opinii z poza Ziębic też się przyda. A każdy pomysł jest dobry i każdy pomysł można dodatkowo rozwinąć.

  A do komentarzy typu że w Ziębicach najlepiej jak by duży inwestor postawił fabryka to sorry ale żadna duża firma tu nie zainwestuje że względu na słaba infrastrukturę. Jak dla mnie priorytetem dla gminy jest teraz działanie tak aby nowa s8 biegła jak najbliżej Ziębic i wybudowanie do s8 bezpośredniej drogi. Wtedy i tylko wtedy możemy liczyć na jakiegoś inwestora i szanse dla naszej gminy na lepszy rozwój.

 • 2020-02-16 19:19:56

  gość: ~takitam

  gość: ~Przemyslowa napisał/a:
  //// A do komentarzy typu że w Ziębicach najlepiej jak by duży inwestor postawił fabryka to sorry ale żadna duża firma tu nie zainwestuje że względu na słaba infrastrukturę. Jak dla mnie priorytetem dla gminy jest teraz działanie tak aby nowa s8 biegła jak najbliżej Ziębic i wybudowanie do s8 bezpośredniej drogi. Wtedy i tylko wtedy możemy liczyć na jakiegoś inwestora i szanse dla naszej gminy na lepszy rozwój. ////

  Przypomnę szanownej koleżance lub koledze, że w tzw. czasach słusznie minionych (czyli za komuny po prostu) Ziębice maiły więcej zakładów pracy niż sklepów, a dróg nie było niemal w ogóle sensownych, że o dużej drodze (typu S8) nie wspomnę.

  Mimo to, było to naprawdę prężnie działające miasteczko.  gość: ~Przemyslowa napisał/a:
  //// sorry ale żadna duża firma tu nie zainwestuje że względu na słaba infrastrukturę. ////

  DOKŁADNIE o to chodzi.
  Tymczasem kolejne tzw. władze hucznie otwierają windę w bibliotece, schody w ZCK, altankę w parku, Centrum Informacji Turystycznej czy wyremontowane targowiska, a mówi się o takich "inwestycjach" jak hala widowiskowo sportowa, sieć single tracków, park kulturowy w Henrykowie, remonty kościółków i innych równie "niezbędnych inwestycjach".

  Sorry, ale takimi "inwestycjami" to Ziębice nie przyciągną ABSOLUTNIE NIKOGO kto chciałby tu zakładać budować większą firmę czy zakład produkcyjny.

  Wracając jednak do meritum, to .... ZAŁOŻĘ SIĘ O KAŻDE PIENIĄDZE, że z wizyty tej trupy cyrkowej KOMPLETNIE NIC NIE WYNIKNIE nie tylko w Ziębicach, ale gdziekolwiek gdzie się pojawią.

 • 2020-02-17 12:27:52

  gość: ~Przemyslowa

  @~takitam

  Komuna już nie wróci a iloś zakładów 20-30 lat temu a teraz to można zawdzięczac urzędnika burmistrza którzy pełnili w tych czasami swój urząd. Sprzedali Ziębice i wszystko co było w nich wartościowe.

  Wracając do analizy która się odbyła. Uważam że może coś wnieść ale jedynie kierunek w którym mają iść Ziębice. Nie będą to miliony złotych czy zakłady na 1000 pracowników.

  Po tej analizie wszystko zależy jak nasi urzędnicy będą pozyskiwać środki z państwowych dotacji jak i europejskich.

 • 2021-07-31 14:32:27

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  Ziębice, miasto skazane na wymarcie, młodzi wyjeżdżają, brak pracy, brak przyszłości, zostają starsi ludzie, renciści i emeryci. Tu nawet drogi i chodniki pamiętają czasy głębokiej komuny i w dalszym ciągu nikt z tym nic nie robi.

REKLAMA