Express-Miejski.pl

Kamieniec Ząbkowicki bardzo blisko uzyskania praw miejskich. Rada gminy wydała pozytywną opinię

zdjęcie archiwalne fot.: em24.pl

Podczas dzisiejszej sesji radni większością głosów podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do MSWiA z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Kamieniec Ząbkowicki. 

Sprawa związana z uzyskaniem praw miejskich dla Kamieńca Ząbkowickiego wydaje się być już na ostatniej prostej. Rada gminy wydała dziś pozytywną decyzję w sprawie złozenia wniosku do organów stanowiących o zmianie statusu miejscowości i samorządu.

Zanim do tego doszło, odbyła się kilkudziesięciominutowa dyskusja. Radny Marcin Wróbel sugerował, że wyniki konsultacji społecznych zorganizowanych na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki w sprawie nadania statutu miasta są niemiarodajne, gdyż frekwencja podczas tych spotkań była niska. Wskazywał, że na 3786 uprawnionych do głosowania mieszkańców sołectw Kamieniec Ząbkowicki I i Kamieniec Ząbkowicki II udział w konsultacjach wzięły zaledwie 233 osoby, czyli niewiele ponad 6 proc. osób uprawnionych do głosowania.

Ponadto sugerował, że projekt uchwały nie posiada uzasadnienia, co jego zdaniem, jest niezgodne z prawem, a także wskazywał na błędny zapis w jednym z dołączonych załączników i skadał wniosek formalny o jego zmianę. Jak się okazało, poprawka ta została naniesiona już przed sesją, o czym informowała wcześniej przewodnicząca Bernadeta Chodasewicz, uznając jednocześnie wniosek radnego za bezprzedmiotowy. Chodziło o zmianę zapisu z: tożsamość osób uprawniownych do głosowania weryfikowana była przed wejściem na podstawie listy wyborców na: tożsamość osob weryfikowana była na podstawie listy wyborców.

Wójt Marcin Czerniec wyjaśniał natomiast, że projekt uchwały, który został przedłożony, zamyka całość procedowania nad kwestią wynikającą z pierwszej uchwały o przystąpieniu do ponownego przeprowadzenia konsultacji w sprawie nadania gminie Kamieniec Ząbkowicki statusu gminy miejsko-wiejskiej.

- Protokoły końcowe wyraźnie wskazują, że 68.24 proc. które były uczestnikami konsultacji, opowiedziały się za tym, ażeby gmina przystąpiła do tematu ubiegania się o uzyskanie statusu gminy miejsko-wiejskiej, natomiast 23.61 proc. osób było odmiennego zdania. 4.29 proc. to natomiast odsetek osób, które wstrzymały się od głosowania - przedstawiał wyniki szef kamienieckiej gminy. Ponadto zauważał, że frekwencja w konsultacjach społecznych na terenie całej gminy wyniosła 10.52 proc. osób, co jest bardzo zbieżne z podobnymi frekwencjami w przypadku takich czynności. - Konsultacje są formą przewidzianą ustawą, każdy miał prawo w nich uczestniczyć i nie ma tutaj najmniejszych wątpliwości, jak one przebiegły. Za każdym razem była stosowna komisja, weryfikacja wszystkich danych osób następowała za pomocą dokumentów dostepnych w Urzędzie Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim i w tych okolicznościach został przeprowadzony kolejny proces przygotowania stosownych wniosków, dokumentów i analiz [...]. Załącznik, który państwo otrzymali wraz z projektem uchwały, jest jednocześnie uzasadnieniem do tej uchwały, a mówienie o braku uzasadnienia, jest co najmniej śmieszne - odpowiadał wójt. 

Takiego tłumaczenia nie przyjmował Edward Szulin, więc wójt zgodnie ze statutem gminy wniósł autopoprawkę i słownie przedstawił uzasadnienie do uchwały o treści: Zakończenie procesu konsultacji z mieszkańcami gminy Kamieniec Ząbkowicki nad wnioskiem docelowego uzyskania praw miejskich przez gminę Kamieniec Ząbkowicki zakończyło się i w świetle powyższego podjęcie przedmiotowej uchwały jest konieczne i uzasadnione.

Następnie przewodnicząca Bernadetta Chodasewicz zarządziła głosowanie, jednak dyskusje między radnymi opozycyjnymi wciąż trwały. W efekcie nie oddali głosu i doszło do zamieszania. Prowadząca sesję złożyła zatem wniosek o reasumpcję głosowania, tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości nad ewentualną nieprawidłowością podczas procedury przeprowadzania głosowania. Wniosek został przyjęty, a wynik drugiego głosowania, podobnie jak pierwszego, zakończył się przyjęciem uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Kamieniec Ząbkowicki. 

Dzięki pozytywnej opinii i decyzji Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki, mając na uwadze wyniki konsultacji z mieszkańcami gminy, samorząd otrzymał zielone światło, by za pośrednictwem wojewody dolnośląskiego wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadanie statusu miasta miejscowości Kamieniec Ząbkowicki. To gremium rozpatrzy i podejmie ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, wówczas najprawdopodobniej z dniem 1 stycznia 2021 roku Kamieniec Ząbkowicki stanie się miastem, a samorząd gminą miejsko-wiejską.

Do 11 razy sztuka

Warto przypomnieć, że temat związany z prawami miejskimi dla Kamieńca Ząbkowickiego jest podnoszony od kilku lat. W ubiegłej kadencji podczas sesji rady gminy dziesięciokrotnie procedowano uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na ubieganie się o prawa miejskie dla Kamieńca Ząbkowickiego. Za każdym razem uchwała nie została podjęta. Radni opozycyjni w stosunku do wójta nie widzieli potrzeby zmiany statusu miejscowości. Nie przemawiały do nich argumenty włodarza, który podkreślał, że gmina zyska większy prestiż i będzie jej łatwiej pozyskiwać wsparcie zewnętrzne, a wyniki przeprowadzonych wówczas konsultacji społecznych, podczas których większość obecnych na spotkaniach głosowała za poparciem wniosku, uznawali za niemiarodajne ze względu na znikomą frekwencję.

Można więc rzec, że uzyskanie praw miejskich dla Kamieńca Ząbkowickiego w ostatnim czasie nigdy nie było bliżej i jest w zasadzie na ostatniej prostej. Teraz wszystko zależy już tylko od decyzji urzędu administracji rządowej.

em24.pl

27

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kamieniec Ząbkowicki bardzo blisko uzyskania praw miejskich. Rada gminy wydała pozytywną opinię

  2020-01-24 14:00:01

  gość: ~kz

  okej, i co to da??? jak bede wiecej zarabiał i mniejsze podatki płacił to okej, ale wiem, że tak nie bedzie!!!

 • 2020-01-24 15:00:51

  gość: ~aga

  @~kz
  wójt za to będzie więcej zarabiał,reszta się nie liczy.Ale miejmy nadzieję,że do tej pory będzie pierdział w pasiak.Wszystko ku temu będzie zmierzało

 • 2020-01-25 07:23:34

  gość: ~ces

  @~kz

  jak Kamieniec zostanie miastem to radni ponoć po milionie premii dostaną
  nie po to oni głosowali ,żeby kasy nie dostali
  niema nic za darmo

 • 2020-01-24 14:08:23

  gość: ~Andrzej

  Te konsultacje to kpina! W jednej z miejscowości naszej gminy odbyły się w dzień powszedni, o godzinie 10 lub 11, kto tam poszedł oddać głos? Ręce opadają.

 • 2020-01-25 04:25:06

  gość: ~Hin

  @~Andrzej

  Nadarzyła się ku temu okazja aby Kamieniec został miastem bo w Polsce panuje chaos polityczny bezprawie korupcja komuniści nie uznają Polskiego Rządu to też władze gminy bez referendum uchwalili uchwałę ,że Kamieniec ma być miastem choć nie spełnia warunków .
  Gdy kiedyś nastanie nowy wójt nowa władza rozliczy obecną władzę skonfiskują im majątki bo oni zadłużyli gminę nadużyli zaufania wyborców .

  Pracy dla ludzi jak nie było tak nie ma i nie będzie taką przyszłość młodym mieszkańcom zgotowała obecna władza .

 • 2020-01-24 14:56:53

  gość: ~Ona i On

  Żerowanie władzy na nie wiedzy ludzi trwa nadal.Kiedy nastąpi koniec tej fałszywej demokracji w gminie - ustawianie stanowisk,płac maksymalnych,decydowanie za innych pomimo sprzeciwu.

 • 2020-01-24 15:02:45

  gość: ~aga

  @~Ona i On
  Coś mi się zdaje,że niedługo będą wakaty w gminie na sekretarza i gł.księgową

 • 2020-01-24 16:17:35

  gość: ~Hfr

  Dlaczego wójt tego nie zrobił na 50 sesji 29 marca 2018 jak miał większości w radzie?

 • 2020-01-27 09:02:39

  gość: ~ccc

  @~Hfr

  Ponieważ nie było wówczas możliwości ubiegania się już o prawa miejskie, bądź tez po prostu nie miał większości :]

 • 2020-01-28 09:30:30

  gość: ~Hgf

  @~ccc
  To była ostatnia sesja na której można było o to się starać i miał większość tylko się bał ze nie wygra wyborów i kto inny (czyt. znienawidzony przeciwnik) zostanie burmistrzem.

 • 2020-01-24 16:42:59

  gość: ~Wilfredo

  Miasto?!W Kamieńcu nie ma wszędzie kanalizacji ludzie muszą kopać szamba oczyszczalnie a my mówimy "Miasto "To jeden przykład który mowi wiele!Ale liczy sie STATUS i Zamek!powodzenie

 • 2020-01-24 19:20:50

  gość: ~Seni

  (this post was banned by administrator)

 • 2020-01-25 20:22:50

  gość: ~Mieszakniec

  Pan Wójt chyba na głowę upadał z tym miastem jak kamieniec może być miastem jak nic nie ma obudźcie się ludzie do cholery

 • 2020-01-25 20:45:28

  gość: ~Fert

  @~Mieszakniec

  Referendum nie było żeby powstała gmina wiejsko- miejska były konsultacje na których rozdano ulotki nawet nikt jej dobrze nie przeczytał a wójt zarządził głosowanie sam głosy liczył nie było żadnej komisji .
  Udział w konsultacjach nie przekroczył 50 % mieszkańców na konsultacjach 70% głosowało przeciw 10% się wszczynało 20% było za to są szacunkowe przybliżone dane.
  Skąd wójt zwiło tą większość ?
  Jeden z radnych powiedział ,że na niego ludzie głosowali i on decyduje za ludzi a zielonego pojęcia nie ma o swych prawach i obowiązkach jest radnym dla brania kanapek a nie działa dla dobra mieszkańców .

 • 2020-01-27 08:24:47

  gość: ~aga

  @~Fert
  Ale przecież można zebrać podpisy o referendum,i dodać dodatkowe pytanie czy chcemy żeby Marcin Kopertus tzw.wójt sprawował ten urząd dalej.

 • 2020-01-26 10:44:09

  gość: ~Gieniu

  Najważniejsze że obecny wójt został burmistrzem i pani chodasewicz podniosła mu uposażenie a mieszkańców mają w przysłowiowej d. A kanalizacja chyba będzie za 100 lat. Kasa ma się zgadzać obecnemu wójtowi i już a ślepi ludzie głosują jak baranki i nie liczą że za wszystkie kadencje włodarz gminy zgarnąć mógł ponad dwie bańki.

 • 2020-01-27 16:36:36

  gość: ~aga

  @~Gieniu
  Nie doszacowałeś ,chyba ze piszesz o legalnych dochodach

 • 2020-01-26 19:55:10

  gość: ~Mieszakniec

  (this post was banned by administrator)

 • 2020-01-26 23:45:38

  gość: ~Arfin

  @~Mieszakniec

   Cenarski  jest bardzo chory wystarczy popatrzeć na niego ten wielki brzuszek tak zwany mięsień piwny objaw dobrobytu odkładająca się tkanka tłuszczowa niezużyte kalorie niewłaściwej diety brak ruchu uprawiania sportu zdrowego trybu życia a to się wszystko wiąże z niedotlenieniem mózgu i złe funkcjonowanie organizmu .

  Dlatego radny Cenarski myśli mówi byle jak byle co nie jest świadom podejmowanych decyzji co się przekłada na jego kompromitację zawiera głos w sprawach o których się nie
  zna nie mając zielonego pojęcia czego doświadczyłem na komisji rozwoju sportu i turystyki.

  Jest przewodniczącym komisji sportu ale sportu nie uprawia ani zdrowego trybu życia a jako radny powinien dać przykład młodzieży społeczeństwu .
  Jest strażakiem komendantem OSP Byczeń nie mający nic wspólnego ze strażą .Niema remizy nie ma wozu strażackiego a on chodzi i paraduje w mundurze .
  Czy pan Cenarski nie jest chory ?
  Dobry przykład daje młodzieży ?
  Człowiek uczciwy ?
  Normalny ?

 • 2020-01-27 16:34:13

  gość: ~aga

  @~Arfin
  Bierze trzy oddechy przed sesją i jakoś dociąga do końca

 • 2020-01-27 18:22:36

  gość: ~TO MI

  @~Arfin
  Do Arfin -Dlaczego tak postepujesz atakujac Pana Radnego? Kim ty jestes,ze twierdzisz ze jest chory, ze jest nieuczciwy,ze sie zle wyslawia itd. dlaczego go obrazasz?.Znam Tadeusza od ponad 6 dekad(!)i choc nie jest On bohaterem moich bajek to nalezy mu sie szacunek.Jako czlowiek wiele zrobil i robi dla Byczenia i dla Gminy.Jak kazdy z nas byc moze popelnia jakies bledy ale nie nam o tym roztrzygac a zwlaszcza tobie.Trzymaj sie Tadeusz pozdrowienia Ciebie i dla Twojej malzonki Stasi.Dalej do boju "SPARTANIE" z Byczenia.(Szkoda tylko bo kiedys to byly nasze(?) "ORZELKI" BYCZANSKIE-PANY!!!)

 • 2020-01-27 21:43:23

  gość: ~Ceki

  @~TO MI
  w cegielni znalazło pracę 20 osób !!!
  uczciwie dorobił się milionów

 • 2020-01-27 18:31:25

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Arfin
  Cenarski i ta całą reszta radnych bez głosu z lewej strony sali (od strony wejścia) powinni obejrzeć transmisję z sesji parodia pl lub żal i tylko żal

 • 2020-01-27 09:06:30

  gość: ~AN

  A ja uważam, że akurat to dobrze, że Kamieniec będzie miastem. Weźcie pod uwagę fakt, że mieszka u nas 8 tysięcy ludzi w gminie, a w Bardzie i Złotym Stoku np. po pięć. Tam potrafili sobie wywalczyć prawa miejskie, a nie ma co się oszukiwać miasto = większy prestiż i to pod każdym względem - od turystycznego zaczynając, a na kulturalnym kończąc. Poza tym skoro zmieni się status ze wsi na miasto, to łatwiej będzie pozyskać dotacje właśnie na te rzeczy, których Kamieniec jako wioska aktualnie nie posiada. To rozsądna decyzja radnych i tylko głupiec uważa, że nie! Szkoda, że tak późno, ale lepiej późno niż wcale. Poprzednia rada nie miała argumentów, ale głosowała przeciwko wójtowi, a zdanie ludzi, którzy pojawili się na konsultacjach miała głęboko w d....

 • 2020-01-27 18:08:45

  gość: ~mieszczuch

  @~AN
  Najstarsze dokumenty potwierdzające prawa miejskie Złotego Stoku datuje się na 1334, Bardo 1322 r. – nadanie praw miejskich. Nikt ich sobie teraz nie wywalczył. Zanim cokolwiek napiszesz to sprawdź.

 • 2020-01-27 09:34:47

  gość: ~Kz

  Powinno być referendum w wolną niedzielę aby każdy mieszkaniec miał szansę zagłosować a nie Kamieniec miastem na podstawie podniesionych rąk jak w szkole w srodku tygodnia !

 • 2020-01-28 01:24:28

  gość: ~Skryba

  Konsultacje to było przemyślane działanie a zamierzoną premedytacją oszukania ludzi zrobienie z nas durni głupków którym można kit wcisnąć tą zniewagę własnego społeczeństwa dokonała władza gminna uchwalając uchwałę .Już przed konsultacjami było wiadomo ,że Kamieniec zostanie wirtualnym miastem na potrzeby władzy wydano na projekty kilka milionów nie a na projektach najwięcej się zarabia bo to są ceny umowne a tym powinna się zająć prokuratura .
  władza nie mają żadnych realnych argumentów aby Kamieniec był miastem tu chodzi tylko o stołki ciągłość i utrzymanie się przy władzy czerpanie z tego tytułów profitów .
  W Gminie kamienieckiej obowiązuje wirtualna demokracja i praworządność nie ma żadnych zasad moralnych żądzą ludzie z bardzo skromnym wykształceniem i inteligencją pokłosiem jest wielkie bezrobocie i brak perspektyw na lepsze życie .

 • 2020-01-30 15:49:12

  gość: ~Ril

  jak kandydat na burmistrza dostanie prokuratorskie zarzuty i będzie karany to jego plany bycia burmistrzem są pozamiatane

 • 2020-02-01 01:14:41

  gość: ~Syl

  ostatnio dodany post

  'nieważne kto głosuje ważne kto głosy liczy '

REKLAMA