Express-Miejski.pl

Wielka szansa dla Twierdzy Srebrna Góra na wielomilionową dotację

Grzegorz Basiński z Twierdzy Srebrna Góra i wójt Paweł Gancarz podczas dopełniania formalności związanych ze złożeniem wniosku o dofinansowanie fot.: mp

31 grudnia został złożony wniosek na 10,5 miliona złotych dofinansowania dla Twierdzy Srebrna Góra. Łączna wartość planowanego projektu to 16,2 miliona złotych.

Inwestycja, dzięki której w fortyfikacji powstanie m.in. baza noclegowa i restauracja ma być realizowany w najbliższych latach. 

– Jeśli otrzymamy środki, Twierdzę czeka duża inwestycja – mówi Grzegorz Basiński. – Jeszcze nigdy nie mieliśmy możliwości sięgnięcia po tak duże środki. Projekt jest ambitny, przygotowywaliśmy się do niego od dłuższego czasu i jesteśmy gotowi na jego realizację - dodaje.

I rzeczywiście, założenia są poważne. Przede wszystkim Twierdza zyska przyłącza wody i energetyczne. To z kolei pozwoli na dalsze zagospodarowanie fortyfikacji – w dawnych izbach żołnierskich powstanie hostel z 58 miejscami noclegowymi, pojawi się restauracja, która będzie mogła obsłużyć nawet 100 osób jednocześnie (początkiem XX w. w Twierdzy taka gastronomia działała w  Twierdzy). To jednak nie wszystko. Tak zwana kieszeń znajdująca się obrębie donjonu zostanie „schowana” za przeszklenie i pozostawienie w trwałej ruinie. Stworzona przestrzeń będzie ogrzewana, znajdować się w niej będzie komputerowy model Twierdzy, będzie można poznać zasadę budowy fortyfikacji i zobaczyć jej ogrom.

W projekcie postawiono także na edukację i kulturę. Stworzone zostaną sale wielofunkcyjne, w których będzie możliwość przeprowadzania różnego rodzaju przedsięwzięć.

Trzeba zaznaczyć, że Twierdza Srebrna Góra nie miałaby możliwości starania się o tak duże środki, gdyby nie pełne wsparcie wójta gminy Stoszowice Pawła Gancarza, skarbnika gminy Stoszowice Katarzyny Cichoń, radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Patryka Wilda oraz Rady Gminy Stoszowice. – Jest to dla mnie bardzo ważny projekt, mam nadzieję, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Dziękuję radnym, że dostrzegają jak istotny dla naszej gminy jest rozwój oferty twierdzy i nie bali się w 2016 roku podjąć odważnej decyzji w sprawie finansowania dokumentacji projektu – podkreśla wójt.

Aktualnie wniosek jest na etapie weryfikacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i co więcej, jest jedynym złożonym w ramach tego naboru. Wydaje się zatem, że wszystko jest na dobrej drodze, aby już wkrótce na terenie Twierdzy Srebrna Góra rozpoczęły się ogromne prace inwestycyjne.

ms. / em24.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wielka szansa dla Twierdzy Srebrna Góra na wielomilionową dotację

  2020-01-10 15:54:38

  gość: ~Franciszek Gawęda

  Gratuluję i tak zwyczajnie po ludzku - zazdroszczę tego, że można mieć cel i wizję oraz skutecznie aplkować o środki na ich realizację. Doskonała wiadomość

 • 2020-01-10 15:57:43

  gość: ~Adam

  No i dobrze a nie pseldo powiat że swoim zamkiem krolewskim

 • 2020-01-10 16:40:49

  gość: ~turysta

  Trzymam kciuki! To miejsce jest magiczne i dzięki Bogu, że są ciągle nowe szanse na rozwój:-) Oby Wam się wiodło jak najlepiej!

 • 2020-01-10 19:29:33

  gość: ~nn

  Złożony wniosek ... faktycznie maga sukces. Oby przeszedł, bo trzeba będzie odtrąbić porażkę

 • 2020-01-11 07:35:34

  gość: ~Jm

  @~nn
  Złożenie wniosku to jeszcze nie otrzymanie dotacji Ale trzymajmy kciuki żeby tak się to zakończyło.Brawo wojt

 • 2020-01-11 19:10:24

  gość: ~proszę wrzuć chociaż złotówkę

  Proszę o wsparcie dla chorej na schizofrenie młodej kobiety, która zbiera potrzebuje wstawić 3 przednie zęby. Dziękuję za każdą złotówkę :)
  https://zrzutka.pl/z/nowe-zeby

 • 2020-01-11 19:18:31

  gość: ~proszę wrzuć chociaż złotówkę

  Proszę o wsparcie dla chorej na schizofrenie młodej kobiety, która potrzebuje wstawić 3 brakujące przednie zęby. Dziękuję za każdą złotówkę :)
  https://zrzutka.pl/z/nowe-zeby

 • 2020-01-15 13:16:27

  gość: ~gal

  ostatnio dodany post

  Miliony na fort dla turystów, a obiecanego chodnika w Budzowie istoszowicach jak nie było tak nie ma. Pozostały tylko OBIETNICE WYBORCZE, i co smaczna ta "kiełbasa"

REKLAMA