Express-Miejski.pl

Są pierwsze mandaty za spalanie śmieci w piecach. Straż miejska zapowiada częstsze kontrole

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W Ziębicach chcą mocno postawić na poprawę jakości powietrza. Jeszcze w tym roku w mieście ma latać specjalistyczny dron z czujnikami do analizy składu dymu.

Urządzenie jest tak skalibrowane, by wykrywać substancje powstające podczas spalania śmieci, plastiku, mebli itp. Jeśli dron wykryje takie substancje na terenie obiektu, wówczas straż miejska skontroluje posesję i oceni, czym ogrzewany jest budynek.

Od początku sezonu grzewczego strażnicy miejscy w Ziębicach dokonali zaledwie dwóch kontroli posesji. Obie na wniosek mieszkańców, którzy zgłosili podejrzenie zanieczyszczania środowiska. - W obu przypadkach straż miejska potwierdziła zgłoszenia i nałożyła na właścicieli nieruchomości mandaty w wysokości 350 zł - mówi Radosław Wolny, komendant ziębickiej straży miejskiej. Nie były to jednak najwyższe kary jakie strażnicy mogą zastosować w przypadku ujawnienia wykroczenia. 

Mandat za zanieczyszczanie powietrza może sięgnąć kwoty nawet 500 złotych. W przypadku, gdy właściciel budynku nie przyjmie grzywny, wówczas strażnicy pobiorą próbki odpadów paleniskowych i poddadzą je ekspertyzie. Jeżeli okaże się, że właściciel rzeczywiście spalał w piecu materiał niedozwolony to sprawa trafi do sądu, a wymiar sprawiedliwości może na mieszkańca nałożyć karę nawet dziesięciokrotnie wyższą, do 5 tys. zł. Dodatkowo zostanie on obciążony także kosztami procesowymi.

We Wrocławiu od 1 października do końca listopada strażnicy miejscy przeprowadzili 715 kontroli i za spalanie w piecu odpadów niedozwolonych nałożyli 34 mandaty karne na łączną kwotę 7.4 tys. zł. W Ziębicach w aktualnym sezonie grzewczym te kontrole były zaledwie dwie. W dodatku obie na wniosek mieszkańców. Czy to oznacza, że strażnicy miejscy uważają, iż świadomość mieszkańców dotycząca tego, czym wolno palić w piecach jest na wysokim poziomie?

Jak wynika z danych Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, który wspólnie z gminą przeprowadza aktualnie akcję pomiaru jakości powietrza, aż tak dobrze nie jest. W ostatnich dniach w Ziębicach średnia dobowa potrafiła nawet dwukrotnie przekraczać dozwoloną normę. Ziębicka straż miejska zdaje sobie sprawę, że problem niewątpliwie występuje i zapowiada kontrole z własnej inicjatywy. - Ponadto przygotowujemy się także do akcji, do której zaangażowany będzie specjalistyczny dron z czujnikami do analizy składu dymu - dodaje Radosław Wolny.

Należy podkreślić, że trwająca aktualnie akcja pomiaru jakości powietrza w Ziębicach nie jest pierwszą w mieście. Początkiem 2018 roku ulokowane na balkonie ziębickiego muzeum urządzenie pomiarowe także rejestrowało stężenie pyłu zawieszonego PM10. W ciągu badanego tygodnia pyłomierz dwukrotnie wskazał przekroczenie dobowe. Najwyższa wartość – 330 mg/m3 – zanotowana została 25 stycznia o godz. 15.52. Oznacza to, że norma została wtedy przekroczona ponad sześciokrotnie. Wyniki badania jakości powietrza w Ziębicach potwierdziły też obserwacje mieszkańców: wzrosty zanieczyszczenia notowane są po południu i wieczorami, czyli w czasie, gdy w wielu domach odbywa się proces rozpalania w piecach.

Tegoroczne badania, choć wciąż trwają, to wnioski można wyciągnąć podobne, do tych sprzed blisko dwóch lat. 1 grudnia o godz. 17 stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynosiło 442 mg/m3! Dopuszczalna norma dobowa została w tym momencie przekroczona więc blisko dziewięciokrotnie.

Średnia norma dobowa pyłu PM10 nie powinna bowiem przekraczać 50 mikrogramów. Informację o przekroczonych normach ogłasza się jednak dopiero wtedy, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny. Jeżeli zatem średnia dobowa pyłu PM10 przekracza 50 mikrogramów, a jest mniejsza niż 200 mikrogramów, to choć teoretycznie nie podnosi się alarmu, to w praktyce oddychamy bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Jakość powietrza w Ziębicach na bieząco można śledzić tutaj [klik].

 

ms. / em24.pl

29

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Są pierwsze mandaty za spalanie śmieci w piecach. Straż miejska zapowiada częstsze kontrole

  2019-12-04 14:22:05

  gość: ~Mandat

  Mandat smiechu warty. Cwoki truja siebie i innych. Powinno byc conajmniej 5tys zl na wjazd mandatu to by taki jeden frajerow ustawil do pionu...

 • 2019-12-04 14:31:48

  gość: ~ja

  Mentalości ludzi starszych nie zmienisz. Idź zapytać dziadka 80-letniego czym pali w piecu, to ci odpowie ze wszystkim :)

 • 2019-12-04 15:25:40

  gość: ~Dziadek

  @~ja Osiemdziesięciolatek raczej w piecu już nie pali. Mentalność w tym przypadku nie odgrywa żadnej roli. Wszystko zależy od zasobności portfela.

 • 2019-12-05 10:05:10

  gość: ~Ania

  @~Dziadek

  A ja się nie zgodzę, moi rodzice mają od kilku lat nowy piec, ekologiczny i dbają o jakość powietrza i znam tez wielu seniorów, którzy zdecydowali się na taką inwestycję ;)

 • 2019-12-05 10:46:03

  gość: ~Dziadek

  @~AniaAnia ,czy Ty czytasz ze zrozumieniem. Nie zgadzasz się z sasobnością portfela.Od kilku lat, to piec jest już stary.

 • 2019-12-04 14:44:53

  gość: ~qqqq

  a co gmina zrobila zeby pomoc tym najbiedniejszym mieszkancom, bo to oni zazwyczaj palą tym syfem?? a no nic!!

 • 2019-12-04 16:28:33

  gość: ~ziębiczanin

  @~qqqq
  bzdura, bo ci rzekomo najbiedniejsi mają takie zasiłki i 500 razy x że nie chce im się nic robić i mają gdzieś ekologię, a gmina dofinansowuje wymianę pieców

 • 2019-12-04 18:12:47

  gość: ~takitam

  @~ziębiczanin

  Koleżanko/kolego .... te tzw. dofinansowania, to śmiechu kupa.

  Dlaczego ?

  Otóż dlatego, że nie sztuka kupić nowoczesny piec gazowy czy elektryczny.
  Trzeba jeszcze zapłacić za paliwo, a to jest po prostu drogie i TO DLATEGO ludzie biedniejsi nie chcą tego dofinansowania.

  Co więcej, paradoks polega na tym, że korzystają na tym ci lepiej sytuowani, bo i tak (bez programu dofinansowań) nosili się z zamiarem wymiany pieca ma np. gazowy, a to dlatego że policzyli i .... zwyczajnie im starczy pieniędzy na ogrzewanie.
  Program dofinansowań tylko przyśpieszył ich decyzję, bo skoro można coś kupić taniej, to dlaczego nie skorzystać.
  Przy czym ich decyzja o wymianie kopcącego pieca bynajmniej nie była podyktowana troską o stan środowiska, a po prostu ogrzewanie np. gazowe jest .... wygodne, czyli nie martwisz się o węgiel, nie patrzysz czy wygasło czy nie, nie wyrzucasz popiołu, nie trzeba rozpalać, jest czysto i tylko przy okazji lepiej dla środowiska.

  Poza tym, jeśli ktoś nie ma pieniędzy na ogrzewanie gazowe lub elektryczne, to ŻADNA AKCJA czy mandaty nie zmuszą go do zmiany ogrzewania, bo jak tych pieniędzy nie ma, to nadal ich miał nie będzie, szczególnie jeśli go dodatkowo obłożą mandatami.

  Zresztą, ten program nie istniej od dzisiaj, a efekty ..... bardzo takie sobie, właśnie z uwagi na powyższe.

  Zamiast tego kretyńskiego programu dofinansowań do urządzeń grzewczych, można było wprowadzić dofinansowania do kosztów ogrzewania, czyli po prostu część opłaty ponosiłoby państwo i wtedy ludzie sami, bez żadnego programu wymiany pieców kupiliby niezbędny sprzęt, bo po prostu wydatek byłby jednorazowy, no .... za czasem trzeba by wymienić sprzęt po kilkudziesięciu latach, ale to i tak lepiej niż CO MIESIĄC bulić ciężką forsę za gaz czy prąd.

 • 2019-12-04 19:32:51

  gość: ~Biedak

  @~takitamZ wszystkich programów dofinansowania korzystają bogaci.

 • 2019-12-04 20:19:13

  gość: ~realista

  @~takitam
  z tego co zdążyłem zaobserwować wypowiadasz się na wszystkie tematy dotyczące wydarzeń w całym powiecie i na wszystkie tematy jesteś alfą i omegą?

 • 2019-12-05 01:25:08

  gość: ~Dynamiczna Sylwetka Węża

  @~realista
  Ty za to zabłysnąłeś teraz jak nalepki z płatków śniadaniowych, panie "realisto".

  Zazdrościsz że ktoś ma coś do powiedzenia w przeciwieństwie do ciebie?

 • 2019-12-05 06:58:40

  gość: ~takitam

  @~realista

  Wypowiadam się na te tematy które uznałem za interesujące i nie trzeba być alfa i omegą żeby móc się wypowiedzieć.
  Po to właśnie jest możliwość dodawania komentarzy pod artykułami, żeby każdy koto chce mógł się wypowiedzieć w temacie który go zainteresował.

  Ty tez się wypowiedziałeś/łaś i ... bynajmniej nie w temacie.
  No chyba, że moja skromna osoba jest tematem artykułu, ale .... jakoś nie zauważyłem.

  Jak widać nie masz nic sensownego do powiedzenia w temacie, więc piszesz .... o mnie.

  OK, masz takie prawo, bo w końcu każdy może pisać co chce pod dowolnym tematem, ale czy Twój komentarz cokolwiek wniósł do dyskusji ?

 • 2019-12-04 21:03:07

  gość: ~Ziębice

  @~qqqq
  Tzn że gmina jest winna że ktoś na w dupie ludzi i spala worki, butelki, panele itd ??? Weź Pan się zastanów.

 • 2019-12-06 02:37:56

  gość: ~Serpent

  @~Ziębice
  Pchają się do koryta, chcą rządzić, to niech coś robią.

 • 2019-12-06 02:37:09

  gość: ~Serpent

  @~qqqq
  Dla najbiedniejszych są mandaty.

 • 2019-12-04 18:00:38

  gość: ~Goss

  Tak po wioskach przejechać to by była dopiero kasa.

 • 2019-12-04 19:53:31

  gość: ~Wioskowy

  @~Goss Zapraszamy takiego dziadostwoa jak w Ziębicach nie ma na żadnej wsi w Polsce...

 • 2019-12-05 08:36:54

  gość: ~Ttt

  Zapraszamy do Topili nocą

 • 2019-12-06 06:31:15

  gość: ~Dza

  Chyba do Topoli

 • 2019-12-04 22:58:36

  gość: ~Cierpiący na astmę

  Zaledwie dwie kontrole hahaha dobrze pan rządzi panie wolny nikt na panu jeszcze presji nie wywarł chyba

 • 2019-12-05 02:47:03

  gość: ~Anonim

  @~Cierpiący na astmę
  Wypadałoby sprawdzić ile pełni swoją funkcję Pan Wolny, zanim się wypowie.

 • 2019-12-04 23:08:36

  gość: ~golemo ryszard

  brawo brawo nareszcie coś się robi.

 • 2019-12-04 23:31:07

  gość: ~Ziębiczanin

  Myślę , że P.Wolny powinien na bierząco informować mieszkańców co robią jego ludzie, skoro do tego czasu byly zaledwie dwie kontrole,bo już do przesady to co się dzieje głowa mała nie ma szansy na odrobinę czystego powietrza. Najwyższa pora ostro zabrać się do pracy i zadbać poprawę jakości powietrza.

 • 2019-12-05 02:49:37

  gość: ~Anonim

  @~Ziębiczanin
  Polecam sprawdzić ile Pan Wolny pełni swoją funkcję i kto do tej pory ją sprawował oraz ile zrobił dla miasta. Dobrze, ze zaczyna się coś dziać, ale oczywiście, ile by nie było to i tak będzie za mało dla niestety naszych ziebiczanin cebulanin

 • 2019-12-05 09:53:02

  gość: ~mieszkaniec

  a w Kamieńcu gonią tego dziada z Biedronki,to teraz chodzi na śmietnik przy spółdzielni i do czarnego worka pakuje butelki plastykowe i się śmieje,zaradny chłopina

 • 2019-12-05 12:35:24

  gość: ~Mieszkaniec

  Minusuja zesrani mieszkancy co sie kontroli boja.. Bardzo dobrze, walic mandaty az beda nogli nimi rozpalac zamiadt plastikiem trujac przy tym innych...

 • 2019-12-05 12:46:33

  gość: ~Wanda

  W Ząbkowicach nie lepiej. Smród taki, że oddychać się nie da.

 • 2019-12-06 19:14:44

  gość: ~Hans

  Wystarczy puścić piesze patrole policji i pseudo straży miejskiej aby robili obchód po

 • 2019-12-08 15:56:40

  gość: ~Jaga

  ostatnio dodany post

  @~Hans
  W każdej miejscowości, palą tym co mają. Jeżeli sami nie zrozumiemy, jak bardzo zatruwamy środowisko, to nie pomogą żadne kary.

REKLAMA