Express-Miejski.pl

Biorą pożyczki na nie swoje dane. Pilnuj dokumentów, żeby nie spłacać cudzych zadłużeń

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Nieustalony sprawca wykorzystał dane osobowe 29-letniego mężczyzny i wziął pożyczkę. Policja apeluje po raz kolejny: pilnujcie swoich dokumentów!

W ostatnich dniach na policję zgłosił się 29-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego, który dowiedział się, że niemal rok temu, dokładnie 28 października 2018 roku, ktoś wykorzystał jego dane osobowe i wykorzystał je do wzięcia pożyczki. Kwota, której spłaty domaga się firma udzielająca pożyczek to 550 zł.

Policjantka apeluje, aby pilnować swoich dokumentów i nie udostępniać ich osobom trzecim. Dowód osobisty to źródło informacji o osobie – imię, nazwisko, imię ojca, numer pesel oraz seria i numer dowodu. Na starszych dokumentach znajdowały się też informacje m.in. o miejscu zamieszkania właściciela. To wystarczające dane, aby wziąć kredyt. - Jeżeli zatem zgubiliście dowód, unieważnijcie go jak najszybciej poprzez zgłoszenie faktu najlepiej w placówce banku - radzi Ilona Golec, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Dodatkowo mundurowi przypominają o tym, że należy uważać na to jakie dane umieszczamy w sieci, jak również na to, jakie dane posiadamy na naszych komputerach. Nieuprawnione osoby mogą wejść w ich posiadanie i posłużyć się nimi właśnie m.in. w celu uzyskania kredytu od instytucji parabankowej. Zaciągnięte zobowiązanie zostaje wówczas przypisane właścicielowi danych, którymi posłużyli się sprawcy.

ms. / em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Biorą kredyty na nie swoje dane. Policja: Pilnuj dokumentów, żeby nie spłacać cudzych pożyczek

  2019-10-22 11:11:27

  gość: ~takitam

  Nie rozumiem.
  Instytucja finansowa daje kredyt tylko na podstawie danych osobowych, w ogóle nie widząc człowieka i nie sprawdzając, czy to rzeczywiście on ?

  Jeśli tak w ogóle można, to KONIECZNIE trzeba (i to jak najszybciej) zmienić prawo, czyli ktoś kto udziela kredytu powinien mieć OBOWIĄZEK weryfikacji, czyli sprawdzenia, czy kredytobiorca to rzeczywiście osoba która przedstawia dane osobowe.
  Co więcej, jeśli stwierdzi nieprawidłowość, to powinna mieć NAKAZ zawiadomienia organów ściągania o takiej sytuacji.

 • 2019-10-22 11:35:27

  gość: ~ja

  @~takitam

  Przez Internet to żaden problem. Wystarczy wysłać skan dowodu, a nawet jak nie masz dowodu, to są chyba takie firmy, które dadzą kredyt poprzez wpisanie wszystkich danych z dowodu na niższe kwoty oczywiście. 550 zł to akurat drobnostka

 • 2019-10-22 13:47:57

  gość: ~Pasir

  A czy można wziąć kredyt na bogatego posła senatora prokuratora adwokata sędziego wójta czy burmistrza NIE tylko na biedaka, co ma rodziny dom kawałeczek ziemi mieszkanie kamienice itp. - ci ludzie są bezbronni wobec obowiązującego korupcyjnego prawa elit politycznych.

  Wasze ulice nasze kamienice.

  Kto ma znajomości i kasę to wszystkie dane osobowe są do nabycia u urzędników.

 • 2019-10-24 10:57:06

  gość: ~JaworEK

  ostatnio dodany post

  NIECH SIĘ CIESZY ŻE NIE 50 000 ZŁ.

REKLAMA