Express-Miejski.pl

Aktywny w Radzie! Aktywny w Sejmie!

Anatol Szpur to bezpartyjnym kandydat do Sejmu fot.: mat. pras.

Rozmowa z Anatolem Szpur o programie wyborczym 5x5 Bezpartyjnym kandydatem do Sejmu, liderem Listy KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.

Ewelina Magda (EM24.pl): Porozmawiajmy o programie, który zakłada wiele nowych rozwiązań. Zacznijmy od działu Zdrowa Polska. Czy prawdą jest, że chcecie zlikwidować NFZ?

Dokładnie tak. Zmienimy model finansowania służby zdrowia. Wówczas pieniądz w prosty sposób powinien podążać za pacjentem i być wydawany racjonalnie.
Proponujemy likwidację NFZ, kolejnej obok Ministerstwa Zdrowia rządowej instytucji, a w jego miejsce utworzenie nadzorowanych przez marszałków województw Samorządowych Kas Pacjentów.

Ewelina Magda (EM24.pl): A co z opieką dla seniorów?

Będziemy wspierać i dofinansowywaćmprojekty integracyjne i społeczne. Z funduszy europejskich dofinansujemy budowę Domów dla Seniora, zapewniających całodobową i kompleksową opiekę nad osobami starszymi. Sprawimy, by dla wszystkich osób, które ukończyły 75. rok życia, wyroby medyczne zostały objęte refundacją z budżetu państwa.

Ewelina Magda (EM24.pl): Służba zdrowia to przede wszystkim personel. Jak sprawić, by młodzi ludzie zechcieli pracować w zawodach opiekuńczo-medycznych?

Średnia wieku w tych zawodach to dzisiaj ponad 50 lat. Wiemy, jak przyciągnąć młodych ludzi do zawodu, aby w przyszłości nie groziło nam zamknięcie szpitali.
Na wzór Dolnego Śląska stworzymy fundusz stypendialny dla przyszłych pielęgniarek i ratowników medycznych. Comiesięczne stypendia dla studiujących na tych kierunkach zapewnią nowe kadry w naszych szpitalach. Dzięki temu usprawnimy system pierwszej pomocy (SOR) oraz codzienną pracę szpitali.Ten projekt już wdrożył Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Ewelina Magda (EM24.pl): Porozmawiajmy o ekologii. Wałbrzych już walczy z plastikiem. Wasz program również obejmuje to zagadnienie. Ale czy tylko walka z plastikiem to jedyne działanie?

Zdecydowanie nie. Mówimy STOP mafii śmieciowej! Powołamy Agencję Ochrony Środowiska, a jej funkcjonariusze otrzymają uprawnienia operacyjne.

Ewelina Magda (EM24.pl): A co z pojawiającym się zagrożeniem braku wody?

W tym zakresie będziemy wnosić o przekształcenie „Wód Polskich” i przywrócenie samorządowi wojewódzkiemu nadzoru nad zasobami wodnymi w regionie. Ponadto przyspieszymy budowę zbiorników retencyjnych.

Ewelina Magda (EM24.pl): Jest Pan samorządowcem. Jaką rolę powinien odgrywać samorząd w państwie?

Trzeba podkreślić najważniejsze, że silny samorząd, to silne państwo. To nasze małe ojczyzny są naturalnym łącznikiem pomiędzy obywatelami a rządem. Warto zaznaczyć, że dobra współpraca rządu i samorządu gwarantuje wzmocnienie kraju i poczucie dumy z Polski.

Ewelina Magda (EM24.pl): Dlaczego w swoim programie wspominacie Państwo o paszporcie w każdej gminie?

Tak jak mieszkańcy Wałbrzycha mogą wyrobić sobie paszport w swoim mieście, tak mieszkańcy mniejszych miejscowości już nie. Wprowadzimy rozwiązania, dzięki którym paszport wyrobimy w naszych miejscach zamieszkania, nie stojąc w wielogodzinnych kolejkach w urzędach wojewódzkich.

Ewelina Magda (EM24.pl): Państwa program zakłada rozwiązania dla przedsiębiorczych?

Przykładem może być elastyczny mechanizm urlopu macierzyńskiego. Pozwoli on chętnym mamom na pracę podczas tego właśnie urlopu. Kobieta dobrowolnie zdecyduje, w jakim wymiarzepodejmie pracę. Najważniejsze to wprowadzenie mechanizmu jednolitej składki płaconej do ZUS-w wysokości 1000 złotych. Pozostawimy wybór w postaci dobrowolnego ZUS-u. To Polacy sami zdecydują, w którym systemie pozostać.

Ewelina Magda (EM24.pl): Postuluje Pan o dopłaty do elektrycznych samochodów i stacji ładowania. O co chodzi?

Stawiam na przedsiębiorczość i ekologię. Doprowadzę do wdrożenia projektu elektrycznych taksówek w miastach naszego regionu. Branża taksówkarska bardzo się rozwija. Elektryczne samochody to przyszłość motoryzacji. Barierą w rozwoju elektrycznych pojazdów są: brak stacji ładowania i koszty zakupu auta. Obecnie koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym to 8 zł! Dlatego warto zmienić auto na elektryczne!

Ewelina Magda (EM24.pl): Jak to zrobić?

Proponuję program EKO TAXI, który kierowany będzie do właścicieli taksówek. Program zakłada również dopłaty dla wszystkich podmiotów, które na swoich terenach postawią ogólnodostępne stacje ładowania elektrycznych pojazdów. Ponadto taksówkarz, który zdecyduje się na wymianę auta na elektryczne otrzyma następujące wsparcie: dopłatę do czteroletniego leasingu pojazdu, co obniży koszty eksploatacji i utrzymania pojazdu. Czas na elektryczną motoryzację!

Ewelina Magda (EM24.pl): Proponuje Pan również rozwiązania dla młodych. Co to jest?

To również moje autorskie rozwiązanie czyli Inkubatory Rozwoju Informatycznego. Doprowadzę do powstania w każdej miejscowości punktów na rozwój informatyczny dzieci i młodzieży. Stworzę program pod nazwą Inkubator Rozwoju Informatycznego. Będzie to obiekt z nowoczesną salą informatyczną, ogólnodostępny dla wszystkich, posiadający salę rekreacyjną (jak w nowoczesnych firmach branży IT) oraz aneks kuchenny. W inkubatorze zostaną zatrudnieni informatycy, którzy codzienniebędą pracować z dziećmi i młodzieżą. Pomogą rozwijać ich zdolności w naukach programowania czy tworzenia grafiki. Każdy będzie mógł tu przyjść i pokazać swój talent. Informatyka to przyszłość zawodowa. To będą „informatyczne Orliki”, które wesprą młodych! Kończąc – mówicie o zatrzymaniu finansowaniu partii z budżetu Państwa. Dlaczego? Tak, stop finansowaniu partii z budżetu państwa! Cytując wprost program - Co roku kilkadziesiąt milionów złotych, niezależnie od uposażeń posłów, otrzymują partie polityczne. Zastopujemy ten proceder, a zaoszczędzone środki przekażemy na służbę zdrowia. Podobnie jak w przypadku organizacji społecznych, wprowadzimy możliwość odpisu 1% od podatku na wybraną partię lub komitet wyborczy. W obecnym systemie fundacje pomagające dzieciom w potrzebie muszą walczyć o pieniądze, a partie, na które nie chcemy oddać głosu, są finansowane z naszych pieniędzy. Niech Polacy sami zdecydują, kogo chcą wesprzeć.

Ewelina Magda (EM24.pl): Ale Wy również po przekroczeniu odpowiedniego progu otrzymacie subwencje państwową.

Nie! Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy nie jest partią polityczną! Startując w wyborach nie otrzymamy żadnej subwencji, bo ona należy się tylko partiom politycznym. Naszą działalność finansujemy z własnych środków. Trzeba być uczciwym wobec wyborców.

Dziękuję za rozmowę.

Materiał wyborczy KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Aktywny w Radzie! Aktywny w Sejmie!

  2019-10-04 09:29:31

  gość: ~Sąsiad

  Wyniki wyborów z naszego okręgu w dniu 13.10.2019r - PIS 6 mandatów, POKO 1 mandat\Siemoniak nie\ Bezpartyjni albo SLD 1 mandat. Mam nadzieję że będzie to Pan.Pozdrawiam.

 • 2019-10-04 10:12:14

  gość: ~BR

  PiS w życiu nie zdobędzie u nas 6 mandatów. Max 5, ale w mojej opinii 4. Panu Szpurowi życzę powodzenia, skoro pochodzi z Ząbkowic to jest szansa, że i o nas nie zapomni, a Bezpartyjni to chyba najuczciwsi.

  Swoją drogą to za pomysł z paszportami duży szacunek. Każdy kto wyrabiał paszport w ostatnich latach wie, że wiąże się to ze stratą całego dnia. Mamy XXI wiek i ten proces trzeba usprawnić.

 • 2019-10-04 13:01:38

  gość: ~Gaz

  ostatnio dodany post

  Jaki on bezpartyjny dół POwcow bierze na lep myśli że go wybiorą ha ha

REKLAMA