Express-Miejski.pl

Jak przygotować samochód do jesieni?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: unsplash.com

Wraz z końcem lata bardzo często kierowcy zastanawiają się jak przygotować samochód na jesień, czyli porę roku obfitującą w pierwsze przymrozki, deszcz oraz zachlapania.

Pod pewnymi względami jesień bywa znacznie bardziej uciążliwym okresem, niż zima, dlatego przygotowaniu pojazdu na ten czas jest bardzo ważne. W okresie zimy kierowcy są znacznie bardziej czujni, gdyż przygotował ich do tego czas jesieni.

Jesień - uciążliwa dla kierowców pora roku

Podczas zimy wiele pojazdów zwyczajnie nie odpala. To sprawia, że na drodze staje się mniej tłoczno, a kierowcy mogą swobodnie poruszać się po drogach miasta. Jesienią akumulatory zazwyczaj nie mają jeszcze trudności z odpalaniem, dlatego ruch ten jest znacznie większy. Tak więc włącznie z zapadającym zmrokiem i trudnymi warunkami atmosferycznymi mamy do czynienia z tłocznymi ulicami i utrudnionym ruchem. To z pewnością niesprzyjające warunki do jazdy. Taka sytuacja sprawia, że przygotowanie swojego pojazdu do jazdy w tym okresie roku wydaje się zasadne. 

Jak przygotować samochód do jesieni?

Opony
Jesienią nie trudno narazić się na ryzyko poślizgu na śliskiej jezdni od deszczu oraz pierwszych przymrozków. Na wpadnięcie w poślizg narażone są szczególnie osoby wyruszające rano do pracy oraz wracające późnym wieczorem. W przypadku letnich opon ich bieżnik powinien wynosić minimum 3 mm, natomiast opon zimowych 4,5 mm. Jeżeli więc nasze ogumienie samochodu ma już kilka lat, a bieżnik nie jest w najlepszym stanie, dla własnego bezpieczeństwa warto wymienić komplet na nowy. Opony zimowe mające powyżej 6 lat nie powinny być w żadnym wypadku eksploatowane. W przypadku opon letnich czas ten wydłuża się do 10 lat. Nie należy także zwlekać z wymianą opon. W momencie pojawienia się pierwszych przymrozków kolejki u wulkanizatorów przybierają na sile. Warto wiec rozważyć wymianę opon nieco wcześniej.

Wycieraczki i przednia szyba
Podczas jesieni niezwykle ważne wydaje się utrzymanie czystości przedniej szyby, która narażona jest na liczne zachlapania oraz tłuste plamy. Przejeżdżający obok kierowcy mogą ochlapać naszą przednią szybę mieszanką błota, soli i wody, co negatywnie wpływa na jej wygląd oraz widoczność. Regularne mycie szyb pozwala na uzyskanie znacznie lepszej widoczności, a także pozwala nieco ochronić pióra wycieraczek, dzięki czemu ich wymiana nie jest tak częsta. Oczywiście w przypadku ich uszkodzenia oraz zauważalnej niedokładności ich czyszczenia zaleca się wymianę. 

Kontrola świateł
Jesień wiążę się także ze znacznie szybciej zapadającym zmierzchem i późnym świtem. Dobrej jakości światła gwarantują dobrą widoczność. Warto przed wyjazdem z garażu sprawdzić stan żarówek oraz ilość światła, jakie dają. Pomocni mogą być w tym inni domownicy lub lustro. Warto pamiętać, że jednym z niepokojących sygnałów zwiastujących wymianę jest nie tylko przepalająca się żarówka, ale również taka, która świeci słabiej, niż powinna. 

Uszczelki
Kiedy w uszczelkach znajduje się woda, która zamarza pod wpływem pierwszych przymrozków, uszczelka znacznie się niszczy i kruszeje. Takie sytuacje mogą doprowadzić do ich skruszenia i całkowitego zniszczenia, dlatego przed i po jesieni warto skontrolować ich stan i w razie potrzeby należy je wymienić. Podczas szykowania auta do jesieni uszczelki warto przetrzeć czystą, suchą ściereczką oraz zabezpieczyć silikonem do uszczelek. 

Stan akumulatora
Żaden samochód nie pojedzie w trasę bez dobrej jakości akumulatora. Wielu kierowców zastanawia się nad tym, jak wybrać akumulator jednak ważne jest także dbanie o jego późniejszy stan. Obecnie dostępne są w większości akumulatory bezobsługowe, jednak sprawdzanie poziomu ich naładowanie za pomocą specjalnego woltomierza to czynność, którą przed jesienią powinien wykonać każdy kierowca. Należy zaznaczyć, że pomiaru dokonujemy przynajmniej pół godziny po ostatnim wyłączeniu silnika. 

Stan hamulców
Hamulce podczas jesieni i zimy są szczególnie ważne w każdym pojeździe. To od nich w dużej mierze zależy długość drogi hamowania oraz komfort jazdy. W takiej sytuacji po lecie należy sprawdzić stan płynu układu hamulcowego oraz klocków hamulcowych. 

Poziom płynów
Ważną czynnością jest także sprawdzenie poziomu płynu:

  • chłodniczego,
  • oleju,
  • płynu do spryskiwaczy,
  • płynu hamulcowego,
  • płynu w układzie kierowniczym.

 

Wszystkie te płyny powinny znajdować się na odpowiednim poziomie. W przypadku trudności z prawidłowym odczytaniem tych wartości i poziomów płynów w samochodzie warto udać się do specjalistycznego warsztatu, w którym zajmą się tą kwestią mechanicy.

Czy warto przygotować samochód do jesieni samodzielnie?

Zadbanie o to, aby samochód gotowy był do zimy, nie musi wiązać się z koniecznością poświęcania dużej ilości czasu, ani środków. Kierowcy coraz częściej starają się dbać o swoje pojazdy, aby zminimalizować szansę usterki na środku drogi w dużej odległości od domu. Wiele preparatów pielęgnacyjnych, płynów do samochodu oraz środków zabezpieczających znajduje się na autodoc.pl. W razie wątpliwości warto poprosić o radę fachowców w sklepie.

Inne kwestie związane z przygotowaniem pojazdu do jesieni

Warto pamiętać, że najważniejszym czynnikiem warunkującym bezpieczeństwo i komfort jazdy jest rozsądkiem kierowcy. Bezpieczeństwo warunkuje nie tylko sprawdzenie płynów, świateł, akumulatora i innych podzespołów samochodu, ale także dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Brawura nie jest tu wskazana. 

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA