Express-Miejski.pl

Tiry jadą, ściany pękają. Mieszkańcy walczą o fotoradar, ITD nie widzi problemu, policja bezradna

Spotkanie grupy mieszkańców i urzędników z przedstawicielami GDDKiA w sprawie spowolnienia ruchu na krajowej ósemce w Braszowicach fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Krajowa ósemka przebiegająca przez Braszowice i dzieląca miejscowość na dwie części od lat spędza sen z powiek mieszkańców wsi. I to dosłownie.

Jest bezpieczniej i lepiej? Na pewno nie dla wszystkich

Kilka lat temu braszowiczanie wnioskowali o przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania. Wówczas włączyć się do ruchu z drogi podporządkowanej, między jadące drogą krajową samochody, było nie lada wyzwaniem. Po przebudowie skrzyżowania ten problem został rozwiązany. Jest łatwiej, bezpieczniej, ale nie dla wszystkich. Po przebudowie skrzyżowania w okolicach Braszowic zdemontowano bowiem fotoradar, choć jego montaż był ujęty w projektach przebudowy. Tym samym dano kierowcom jadącym krajową ósemką zielone światło do rozwijania sporych prędkości. Stosowanie się kierowców do znaków nakazujących jej ograniczenie, to tylko pobożne życzenie mieszkańców nieruchomości sąsiadujących z drogą, aniżeli respektowanie tego obowiązku przez kierujących.

19 września w świetlicy wiejskiej w Braszowicach odbyło się spotkanie grupy braszowiczan i urzędników z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Grupa mieszkańców, których domy sąsiadują z drogą, przyznała, że przebudowa skrzyżowania i montaż sygnalizacji świetlnej końcem 2014 roku zamiast rozwiązać problemy, przysporzył kolejnych. Teraz nie lada udrekę stanowi dla nich prędkość pojazdów i hałas. Drgania, które generują głównie samochody ciężarowe destrukcyjnie wpływają na konstrukcje sąsiadujących z drogą budynków. Na ścianach pojawiają się spękania.

- Pierwsze pisma dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia hałasu wysyłaliśmy do państwa trzy lata temu. Odnosimy jednak wrażenie, że jesteśmy przez was ignorowani, odpowiedzi są zdawkowe, efektów nie ma, stąd też nasze zaproszenie, abyśmy mogli porozmawiać i usłyszeć deklaracje z państwa strony, na jaką pomoc możemy liczyć. To państwo są właścicielem tej drogi i podejmują najważniejsze decyzje - mówił Dariusz Łach, mieszkaniec Braszowic i inicjator spotkania, zwracając się do przedstawicieli GDDKiA z Wrocławia.

Grupa mieszkańców wsi przedstawiła też szereg pomysłów, które mogłyby rozwiązać problem związany z nadmierną prędkością i generowanym hałasem. Najprościej można to zrobić na dwa sposoby - ustawiając fotoradar lub patrol policji. - Kierowcy widząc te dwie rzeczy odruchowo ściągają nogę z gazu. Tak też było przed przebudową skrzyżowania, kiedy w pobliżu skrzyżowania stał fotoradar. Droga była węższa, auta jechały wolniej, dało się żyć - mówili.

Fotoradar? ITD: Jest zbędny. Patrol policji? Okej, ale gdzie?

Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) nie widzi jednak potrzeby ponownego montażu fotoradaru. Jak wynika z odpowiedzi na pisma kierowane przez mieszkańców sołectwa, na odcinku, na którym mieszkańcy wnioskują o ustawienie fotoradaru, nie dochodzi do nadmiernej ilości wypadków, praktycznie nie ma zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym, więc ustawianie tam urządzenia do pomiaru prędkości jest zbędne. Policja tłumaczy natomiast, że ze względu na aktualny kształt skrzyżowania niemożliwym jest ustawienie patrolu, gdyż brakuje miejsca, w którym można byłoby bezpiecznie zatrzymywać i kontrolować pojazdy. Co prawda mundurowi monitorują prędkość kierowców jeżdżąc po drogach powiatu ząbkowickiego nieoznakowanym pojazdem, ale nie mogą swoich czynności ograniczać tylko do jednego miejsca.

Zmiana cyklu sygnalizacji świetlnej inteligentne zielone światło. Mieszkańcy „rzucają pomysły

Mieszkańcy, mając na uwadze odpowiedzi ITD, zaproponowali szereg rozwiązań, które może wdrożyć GDDKiA, a które spowodują, że kierowcy będą respektowali przepisy. - Najgorszy problem jest w nocy, kiedy sygnalizacja świetlna jest wyłączona. Wówczas samochody ciężarowe potrafią pędzić 100-120 km/h i nie są to liczby z kosmosu, a z danych przygotowanych przez specjalistyczną firmę, która oprócz pomiaru hałasu na skrzyżowaniu mierzyła też prędkość pojazdów. Proponujemy, aby nie wyłączać sygnalizacji świetlnej na okres nocny, a dodatkowo skrócić czas wyświetlania się zielonego światła. Będą tworzyć się korki? Dla nas, jako mieszkańców sąsiadujących nieruchomości paradoksalnie to dobra informacja. Zabrzmi to śmiesznie, ale taka sytuacja oznacza dla nas spokój, bo hałas generowany przez pojazdy podczas ruszania to nic w porównaniu do tego, co dzieje się w naszych domach w nocy, przy pustej drodze, kiedy auta wręcz przelatują przez skrzyżowanie, albo w momencie kiedy w ciągu minuty przejeżdża kilka samochodów ciężarowych w obie strony. Biorąc pod uwagę nierówności i koleiny, mamy w domach trzęsienia ziemi - opisuje problem mieszkaniec wsi.

Wśród proponowanych rozwiązań padła też propozycja montażu inteligentnego zielonego światła. - Polega to na tym, że światło zielone zapala się dopiero w momencie, gdy samochód zbliżający się do skrzyżowania zwolni do określonej prędkości. Takie rozwiązania są stosowane m.in. w okolicach Legnicy, więc nie jest to pomysł wzięty z kosmosu - wymieniali mieszkańcy. Dodatkową sugestią było zwężenie pasa jezdni przed skrzyżowaniem, aby przede wszystkim kierowcy samochodów ciężarowych musieli zwolnić. Takie rozwiązanie zastosowano na krajowej ósemce w Kłodzku na skrzyżowaniu z ulicą Warty. Mówiono też o zmniejszeniu dopuszczalnej prędkości do 40 km/h, choć zdaniem mieszkańców i przedstawicieli GDDKiA, zmiana ta, tylko poprzez demontaż starych i montaż nowych znaków, nie przyniesie efektu.

- W Przerzeczyniu-Zdroju jest ograniczenie do 40 km/h i stoi fotoradar. Jak widać można. Czym więc my i nasza wioska różni się od tamtych mieszkańców? - pytał przedstawiciel wsi. - Wykupcie nasze nieruchomości po atrakcyjnych cenach i wyprowadzimy się. Nie będziemy marudzić, problemu nie będzie, a wtedy auta niech sobie jeżdżą nawet po 150 km/h. Dopóki jednak tu mieszkamy to chcemy żyć w normalnych warunkach i będziemy o to walczyć - reasumował Łach.

Bez słownych konkretów

Ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie padły jednak żadne konkretne deklaracje. Urzędnicy z GDDKiA wyrazili wolę poparcia wniosku mieszkańców o ustawienie fotoradaru, a także zaaprobowali organizację wyjazdu do siedziby Inspekcji Transportu Drogowego, aby tam próbować skutecznie wymusić postawienie fotoradaru. Dariusz Łach wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie GDDKiA ustawi nowe znaki ograniczające prędkość do 40 km/h oraz dokona zmiany cyklu sygnalizacji świetlnej oraz rozważy możliwość montażu inteligentnej sygnalizacji ruchu. - To na początek. Co dalej? Zasugerowaliśmy wiele rozwiązań, choć to nie my powinniśmy to robić, ale państwo. To wy jesteście ekspertami w tej branży i to od was powinny wypływać propozycje - mówił mieszkaniec.

W końcowej części spotkania głos zabrał też burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek, który zadeklarował organizację spotkania z ITD oraz wicestarosta Waldemar Wieja. - Spotkanie przypomina mi w dużej mierze to, które miało miejsce w Złotym Stoku. Tam chodziło o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 46. Pisma i rozmowy także nie przynosiły pożądanych efektów. Te przyniosła dopiero blokada drogi zorganizowana przez mieszkańców. Daleki jestem od sugerowania takiego pomysłu, ale chcę zauważyć, że jeżeli nie potraktują państwo tego tematu poważnie, to mieszkańcy są skłonni do takich ruchów - mówił wicestarosta, zwracając się do przedstawicieli zarządcy drogi.

Do sprawy będziemy wracać.

Na marginiesie:

W kwietniu 2018 roku Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich wszczęło postępowanie administracyjne w ramach niekorzystnego wpływu na środowisko przez drogę krajową nr 8. Odbyła się rozprawa administracyjna, podczas której okazało się, że GDDKiA nie wywiązała się z wykonania analizy porealizacyjnej. Zgodnie z decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu ekspertyza powinna zostać wykonana w okresie pół roku od oddania skrzyżowania. - Gdyby była ona zrealizowana, to już wcześniej można byłoby rozwiązać problem. Dopiero niedawno otrzymaliśmy mapy akustyczne dla drogi, z których wynikało znaczne przekroczenie norm hałasu zarówno w dzień jak i w nocy. Starostwo na podstawie prawa ochrony środowiska nałożyło obowiązek wykonania przeglądu ekogicznego dla skrzyżowania drogi krajowej z drogą powiatową. GDDKiA odwołała się. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, gdzie została utrzymana w mocy decyzja starostwa, jedynie przedłużono termin dostarczenia przeglądu do organu - wyjaśnia Łach. Przegląd wykonano, ale zdaniem mieszkańców, jest on zrobiony nierzetelnie. Przyjęto, że nie ma metody ograniczenia hałasu i dlatego trzeba utworzyć obszar ograniczonego użytkowania. Mieszkańcy twierdzą, że nie jest to rozwiązanie, bo jedynie ogranicza planowanie przyszłych zabudowań, a problem zostaje cały czas. Starostwo wezwało GDDKiA do uzupełnienia przeglądu i do ponownego przeanalizowania jakie metody mogą ograniczyć hałas. Jezeli GDDKiA nie uzupełni tego w wyznaczonym terminie to zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne dotyczące niewywiązania się z obowiązków wynikających z decyzji. Jeśli przegląd zostanie prawidłowo poprawiony to starostwo wyda decyzję z nałożeniem obowiązku wykonania rozwiązań technicznych, które przyczynią się do ograniczenia niekorzystnego hałasu...

ms. / em24.pl

30

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Tiry jadą, ściany pękają. Mieszkańcy walczą o fotoradar, ITD nie widzi problemu, policja bezradna

  2019-09-25 10:00:11

  gość: ~Zdzichu70l

  Budowa drogi S-8 pewnie rozwiązała by ten problem ale czy zostanie wybudowana i kiedy tego nie wie nikt chociaż Premier na spotkaniu w Ząbkowicach zapewniał , że przywiózł drogę S-8 ale myślę , że to kiełbasa wyborcza tak jak i inne obietnice.

 • 2019-09-25 10:25:49

  gość: ~ja

  @~Zdzichu70l ODDAJ głos na Onyśkowa będziesz miał S8.Braszowice beton PO....

 • 2019-09-25 14:39:28

  gość: ~Zdzichu70l

  @~ja
  Troll i wszystko jasne.

 • 2019-09-25 11:31:01

  gość: ~ja

  @~https://niezalezna.pl/289629-dworczyk-powstanie-nowa-droga-ekspresowa#

 • 2019-09-25 10:23:09

  gość: ~Ziębice

  Droga redakcjo - dlaczego pod niektórymi artykułami -porządków ciąg dalszy - blokowane są komentarze ???

 • 2019-09-25 10:28:05

  gość: ~sąsiad

  @~Ziębice BO prawda pisana przez czytelnikow boli

 • 2019-09-25 10:34:09

  gość: ~zorientowany

  Spokojnie, jeszcze 15 lat poczekacie, zrobią S8 to już tiry nie będą wam jeździły pod domami, tylko zagłosujcie na pis, bo w omamianiu są dobrzy, najpierw duda 5 lat temu gadał że droga będzie za 8 lat, teraz Morawiecki dużo mówi, a drogę jak najszybciej ujrzycie w 2035 to będzie sukces na miarę wynalezienia koła

 • 2019-09-25 11:29:39

  gość: ~ja

  @~zorientowany https://niezalezna.pl/289629-dworczyk-powstanie-nowa-droga-ekspresowa#

 • 2019-09-25 12:38:06

  gość: ~nn

  @~ja

  Duda też zapewniał, że będzie, wszyscy zapewniają, bo mówią to, co mieszkańcy chcą usłyszeć. Są to jednak tylko obietnice bez pokrycia!!!!!

 • 2019-09-25 13:05:47

  gość: ~ja

  @~nn NA was lemingi szkoda czsu....

 • 2019-09-25 14:53:51

  gość: ~zniewolony

  Jak to możliwe ze mieszkańcy walczą o fotoradar? Mieszkańcy, czyli samorząd żąda. I tyle. ITD nie widzi potrzeby? To może niech społeczeństwo powie że nie widzi potrzeby istnienia Takiej chorej formacji.
  Czy muszą być pierw polegli w niepodległej?
  Ps.
  Może bezpieczniej by było w podległej?

 • 2019-09-25 15:22:05

  gość: ~Dgu

  Za dużo to ich tam nie było na tym spotkaniu

 • 2019-09-25 23:00:49

  gość: ~sobi

  cały czas te same osoby ... Afera skrzyżowania drogi nr 8 , czy afera kopalni Braszowice czy kopalni Grochowa ... te same przemądrzałe osobowości.. nie dogodzisz zawsze coś znajda

 • 2019-09-27 13:45:18

  gość: ~mieszkaniec

  to zapraszamy pomieszkać i wtedy pisać mądrości, kopalnia cisza nocna tam nie obowiązuje, kruszarka tak daje że w Ząbkowicach słychać, na wstecznym biegu ładowarka też pika, a w mieście karetka na sygnale to już afera bo spać nie daje, moim zdaniem kopalnia zero korzyści dla wioski a tylko same problemy , po kruszywo ciężarówki na skrót przez Braszowice i to nie jedna, a zakaz jest i co na to policja. Motocykle jeden ryk na prostej do kopalni gdzie policja.

 • 2019-09-29 16:08:56

  gość: ~Abra

  To czas zmienić miejsce zamieszkania ...

 • 2019-09-29 16:19:05

  gość: ~Sobi

  Po co kupować mieszkania przy 8 może jakaś atrakcyjna cena była ??? Po co budowac dom przy 8 ??? Teraz tylko narzekanie płacz i lament ... wiedzieli na co się piszą budując czy kupując więc pretensje do Siebie.

 • 2019-09-25 15:59:29

  gość: ~Anty leming

  I już radar potrzebny w Braszowicami walnij się w głowę !!! Tam wszyscy jadą wolno !!

 • 2019-09-25 18:33:41

  gość: ~Kierowca TIRa 85kmph

  Beka xD

 • 2019-09-25 23:01:56

  gość: ~obrót

  @~Kierowca TIRa 85kmph nie 100 nie 120 ????

 • 2019-09-25 18:42:02

  gość: ~Zieleniec duszniki zdroj

  https://vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,19092019,44466672

 • 2019-09-25 19:51:42

  gość: ~zawiedzona

  Wicestarosta Wieja mówi, że jak GDKiA nie sprosta żądań mieszkańców to oni mogą zablokować drogę. Panie Wieja Pan jesteś od tego żeby pomóc i dać pomysły i wsparcie mieszkańcom a nie mówić co oni mogą zrobić. Co mogą mieszkańcy to sami dobrze wiedzą,

 • 2019-09-26 09:26:56

  gość: ~Obiektywny

  @~zawiedzona

  Nikt Ci tyle nie da co starostowie obiecają, zapytaj w Kamieńcu ile to starosta obiecywał inwestycji na przestrzeni 10 lat, a co zrealizował

 • 2019-09-25 21:37:17

  gość: ~zniewolona

  To Policja nie wie iż są takie mobilne fotoradary które stawia się w miejscu niebezpiecznym, a policjanci stoją nawet kilkaset metrów dalej i w spokojnym miejscu zatrzymują piratów...

  Wierzyć się nie chce... oczywiście nawet każda baba wie iż bardziej coll jest bemka 25o koni pod maską, pełne szpan, czyli grupa speed.

 • 2019-09-26 09:25:45

  gość: ~Obiektywny

  @~zniewolona

  Dokładnie tak. Pytanie tylko, czy pomiar prędkości w miejscu skrzyżowania jest możliwy, czy znajdująca się tam infrastuktura drogowa związana z rzekomym bezpieczeństwem uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie radaru. To pierwsza sprawa. Druga to tak, że gdzie mieliby Ci policjanci tych kierowców zatrzymywać, bo jedyne bezpieczne miejsce to chyba gdzieś dopiero w okolicach Przyłęku, albo między światłami w Ząbkowicach. Inna sprawa, że nawet jakby raz postawili prawdziwy fotoradar, a później kilka razy zwykłą atrapę imitującą fotoradar, to przyniosłoby to jakikolwiek efekt, bo część ludzi ściągnęłoby nogę z gazu. Swoją drogą śmieszy mnie argument ITD, nie ma wypadków śmiertelnych, to nie stawiamy fotoradaru. Czyli co, najlepiej poświęcić z dwie osoby żeby pierdzielnęło je auto, dla dobra ogółu? Wtedy jest szansa, że coś się zmieni? Podejmowanie decyzji zza biurka, jakie to modne w polskim samorządzie...

 • 2019-09-26 11:37:16

  gość: ~ciekawa

  A radnych gminnych ani powiatowych BRAK, przed wyborami się ujawnią. Po co są ci radni, może ktoś odpowie.

 • 2019-09-28 21:13:36

  gość: ~Xmen

  Radny nie poradny i tyle w temacie.

 • 2019-09-26 12:38:08

  gość: ~przyłęk

  zapraszam do przyłęku ktoś tu mówi że jest bezpiecznie!!!! przez wioskę zapierniczają ile wlezie najgorzej w nocy-jak trzęsienie ziemi i rano kiedy dzieci idą do szkoły i nie ma chodnika i mijają się te tiry-szok.nikt nie chce słuchać mieszkańców tylko obiecują. O 18 w piątek 27.09 zebranie w sprawie TIRÓW

 • 2019-09-29 16:54:21

  gość: ~ehhh

  @~przyłęk
  wszystko wam w tym Przyłęku przeszkadza, masakra!!! Nowy przebieg drogi ekspresowej tez, podobno Henio niezadowolony, ehhhh szkoda gadać

 • 2022-01-13 21:12:45

  gość: ~mieszkaniec

  ty --zorientowany--a pamiętasz jak 8 lat temu twoja poseł Wielichowska jezdziła po miastach i wioskach ,w jednym dniu potrafiła być w 10-ciu miejscach,i co wyszło z jej obietnić???

 • 2022-01-18 16:52:45

  gość: ~Radny

  ostatnio dodany post

  @~mieszkaniec
  Nie ma co dyskutować nie będzie pieniędzy PiSu nie będzie dworczykow, gwoździów będzie problem jak żyć a droga 8 poczeka

REKLAMA