Express-Miejski.pl

W ZUS-ie spotkasz policjanta. Mundurowi edukują seniorów w zakresie bezpieczeństwa

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Osoby starsze cały czas są na celowniku przestępców, którzy bez skrupułów wykorzystują ich bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i naiwność. 

Dzięki prowadzonym przez instytucje i służby działaniom oraz akcjom prewencyjnym na rzecz bezpieczeństwa osób starszych, coraz częściej udaje się udaremnić próby wyłudzeń oraz kradzieży na szkodę seniorów. Coraz więcej osób ma więc świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Chcąc dotrzeć z informacjami o zagrożeniach i sposobach unikania ich skutków do jak największej liczby seniorów, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich wychodzą z nową inicjatywą, polegającą na okresowym funkcjonowaniu punktów konsultacyjnych w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Apele, programy profilaktyczne, szkolenia seniorów to jedna z metod uświadamiania o istniejących zagrożeniach dotyczących oszustw. Przestępstwa „na wnuczka” czy też „na policjanta” są społeczeństwu doskonale znane. Jednak sprawcy wciąż starają się zrobić wszystko, aby przejąć pieniądze od seniorów. I niestety, wciąż im się to udaje. W ubiegłym tygodniu ofiarą oszustów padła 66-letnia kobieta, która uwierzyła w legendę opowiedzianą przez telefon i przekazała oszustom kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Aby zapobiec kolejny tego typu oszustwom, należy ciągle edukować seniorów w zakresie unikania tego rodzaju zagrożeń. Chcąc dotrzeć z informacjami o metodach działania przestępców, policjanci wychodzą z nową inicjatywą, polegającą na okresowym funkcjonowaniu punktów konsultacyjnych w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W dniach 16, 18 i 20 września w każdej placówce obecni byli, są lub będą policyjni profilaktycy wraz z dzielnicowym, którzy będą rozmawiać z odwiedzającymi urząd petentami przede wszystkim o problematyce związanej z przestępstwami na tzw. „wnuczka” oraz „policjanta”, a także o nurtujących ich problemach niekoniecznie wymagających zgłoszeń czy wizyty w komisariacie. Funkcjonowanie punktów konsultacyjnych z udziałem funkcjonariuszy będzie również doskonałą okazją dla policji, by być może zdiagnozować nowe problemy związane z bezpieczeństwem, z jakimi borykają się seniorzy.

Działania oparte są o Porozumienie zawarte między Komendantem Głównym Policji, a Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie współpracy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli. Funkcjonowanie punktów konsultacyjnych jest elementem akcji profilaktycznej pn. ”Porozmawiaj w ZUS-ie o bezpieczeństwie” w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego „Wzorowy Senior”, którego celem jest ograniczenie przestępstw powszechnych, w tym głównie na seniorach, edukacja z zakresu odpowiedzialności prawnej, prawidłowe zabezpieczenie własnego mienia oraz sposób postępowania w określonych sytuacjach zagrożenia.

ms. / em24.pl / KWP Wrocław

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA