Express-Miejski.pl

Za podpisy miała dostać gratisy, wróciła z umową kredytową. Uważajcie na pokazach sprzętu

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Zapraszają na pokazy oferując darmowy sprzęt. To dobra przynęta, by klient połknął haczyk. Wiedzą, że już samo przyjście gości na pokaz to połowa sukcesu.

Później tylko wystarczy dobrze zmanipulować przybyłych podczas prezentacji sprzętu. Tylko, bo techniki manipulacji mają opanowane do perfekcji i potrafią przekonać do zakupu sprzętu nawet tych, którzy z reguły są osobami asertywnymi. Jeżeli jednak nie zdołają ich namówić na zakup magicznych garnków czy też pościeli, to potrafią wykorzystać ich nieuwagę w taki sposób, że i tak osiągną swój cel, tylko w nieco inny sposób.

Przekonała się o tym pewna staruszka z Ząbkowic Śląskich, która dostała zaproszenie na pokaz sprzętu gospodarstwa domowego organizowany przez naciągaczy. Wcześniej w rozmowie telefonicznej otrzymała informację, że już za sam udział w spotkaniu może stać się właścicielką sprzętu gospodarstwa domowego zupełnie za darmo i nie musi nic kupować. 

Podczas spotkania 83-latka miała tylko złożyć podpis potwierdzający swoją obecność na spotkaniu i jednocześnie odbiór gratisów. W rzeczywistości okazało się, że starsza kobieta podpisując podsunięte dokumenty wyraziła tak naprawdę zgodę na zawarcie umowy kredytowej na kwotę 8 tys. zł.

Takich przypadków w całej Polsce jest wiele. Na nic zdają się medialne ostrzeżenia i informacje. Policja i rzecznicy praw konsumentów apelują, aby przed podpisywaniem jakiejkolwiek umowy dokładnie ją przeczytać, a jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, to po prostu odmawiać złożenia podpisu.

W przypadku gdy już taką umowę jednak podpiszemy, zaczynają się schody, ale wciąż nie jesteśmy jeszcze na straconej pozycji. Z umowy można wycofać się bez podania przyczyny, z tym, że należy zrobić to szybko. Mamy na to 14 dni. Jak to uczynić? Na początek listem poleconym wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy na adres firmy, z którą umowa została zawarta (należy sprawdzić, czy jest to firma oferująca kredyt, czy organizator pokazu), a także przesłać firmie - za potwierdzeniem - komplet rzeczy. Muszą być one pełnowartościowe i trzeba także mieć potwierdzenie z poczty lub od kuriera, z wyszczególnieniem, co wysłaliśmy. Firmy znajdują później furtkę, tłumacząc się, że otrzymały sprzęt np. uszkodzony lub bez potwierdzenia co do listy otrzymanych rzeczy. Zwracając towar najlepiej zapewnić sobie takiego przewoźnika, który zaoferuje usługę, gdzie będzie możliwość, że kurier będzie obecny przy sprawdzeniu tego towaru.

Pomocą w tym przypadku służy Ewelina Andrzejewska-Bochnak, Powiatowy Rzecznik Konsumentów mający swoje biuro w Starostwie Powiatowym w Ząbkowicach Śląskich przy ul. Sienkiewicza 11. Przyjmuje ona od wtorku do czwartku w godzinach od 8 do 15 oraz w piątek, ale tylko po wcześniejszym umówieniu (tel. 74 816 28 04).

Paradoks polega na tym, że tego typu firmy działają legalnie i bardzo trudno udowodnić im popełnienie przestępstwa. Wszystko wynika z faktu, że klienci dobrowolnie podpisują dokumenty na kredytowanie towaru. Najważniejsza jest jednak świadomość konsumentów - im będzie ona większa, tym szanse na rozwój i dalszą działalność takich przedsiębiorstw będą mniejsze. Należy bowiem pamiętać, że to przecież naiwność i łatwowierność klientów jest dla nich motorem napędowym do dalszego funkcjonowania.

ms. / em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Za podpisy miała dostać gratisy, wróciła z umową kredytową. Uważajcie na pokazach sprzętu

  2019-09-09 11:43:28

  gość: ~Gość

  Ale czasy...

 • 2019-09-09 14:04:27

  gość: ~Prawnik

  Działają legalnie. Kto i za ile stworzył im takie prawo. Państwo chroni oszustów, gnębi swoich obywateli. Zapewne ktoś z " górki " ma udziały. Nic nie robi się za darmochę.

 • 2019-09-09 15:02:55

  gość: ~Alicja

  Podesłać na takie spotkanie jakiegoś policjanta to im się odechce sztuczek na seniorach. Policji wystarczy kilka minut, żeby powiedzieli na co mają starsi ludzie zwracać uwagę i żeby nic nie podpisywali i po temacie. Zobaczymy jak wtedy będą chętnie dawać ludziom rzekome gratisy.

 • 2019-09-09 15:06:25

  gość: ~POPIS jeden chu

  "Później tylko wystarczy dobrze zmanipulować"
  No to dokładnie jak w kampanii wyborczej, ci sami głupi ludzie podejmują głupie decyzje, tyle że te wyborcze mają niestety wpływ nie tylko na ich samych.

 • 2019-09-10 16:55:15

  gość: ~filip

  Niezłe lody kręcą w ZOKU na pokazach!!

 • 2019-09-12 12:58:01

  gość: ~vv

  Spokojnie, policja działa, widziałem jak dzis pod renomą spisywali jakiegoś pijaczka, więc normy wyrabiane pewnie

 • 2019-09-15 16:11:19

  gość: ~Podatnik

  ostatnio dodany post

  Mam nadzieję że jak już będą starsi ktoś im też pocisnie jakieś g..no na raty

REKLAMA