Express-Miejski.pl

Rolnicy i nie tylko bawili się w Strąkowej. Dożynki gminy Ząbkowice Śląskie [foto]

Dożynki gminne w Strąkowej fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Nietypowe konkurencje sołeckie, dobra zabawa, występy lokalnych zespołów i wiele innych atrakcji - tak w skrócie wyglądały dożynki gminne w Strąkowej.

Święto plonów rozpoczęło się 25 sierpnia o godz. 14 mszą świętą polową, której przewodniczył ks. Dariusz Sakaluk z parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich, a o oprawę muzyczną wydarzenia zadbał chór gminny „Musica Cordium prowadzony przez Agnieszkę i Michała Bartkiewiczów. Po eucharystii nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek. Dokonał go burmistrz Marcin Orzeszek wraz z tegorocznymi starostami: Izabelą Woronowicz i Czesławem Naporą. Były też okoliczne przemówienia. O trudach związanej z pracą rolników mówili: wicemarszałek Marcin Gwóźdź, Stanisław Jurcewicz - radny sejmiku wojewódzkiego, starosta Roman Fester, przewodniczący rady miejskiej Andrzej DominikGrażyna Sobór - radna ząbkowickiej gminy, która zabrała głos w imieniu senatora Aleksandra Szweda oraz Wiktor Skotnicki - przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Ząbkowicach Śląskich. W swoich przemowach samorządowcy dziękowali także rolnikom za ich codzienną pracę i podkreślali, że dzięki nim jej owoce są widoczne codziennie w niemal każdym polskim domu.

W dalszej części dożynek miało miejsce misterium chleba. Zaproszeni goście i samorządowcy dzielili się nim z mieszkańcami, a w międzyczasie rozpoczęło się ośpiewanie wieńców, które przygotowały niemal wszystkie sołectwa. Po blisko godzinnych występach na scenie pojawił się zespół Lasowiaczek ze Stolca, a w międzyczasie jury z przewodniczącą komisji Ewą Pazdioarą na czele dokonały oceny wieńców dożynkowych. Ich decyzją gminę Ząbkowice Śląskie już po raz kolejny na dożynkach powiatowych reprezentował będzie wieniec przygotowany przez sołectwo Olbrachcice Wielkie. Przedstawiciele sołectwa gratulacje na scenie odebrali od posłanki Moniki Wielichowskiej i posła Wojciecha Murdzka, którzy w międzyczasie pojawili się w Strąkowej.

Od godz. 18 na terenie przy pobliskim stawie miał miejsce turniej sołectw przygotowany przez pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkowicach Śląskich. Dwanaście sołectw rywalizowało w dwóch konkurencjach. Pierwsza polegała na jak najszybszym przecięciu drewnianego kołka za mocną ręcznej piłki do cięcia drewna, druga natomiast na przetransportowaniu za pomocą linki i pontonu osoby znajdującej się niemal po drugiej stronie akwenu. Śmiechu i zabawy było co nie miara. Zwycięzcą turnieju zostało sołectwo Sieroszów. Drugie miejsce zajęło sołectwo Olbrachcice Wielkie, a trzecie gospodarze ze Strąkowej. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez ząbkowicki samorząd.

W dalszej części wydarzenia na scenie zaprezentował się zespół „Wesołe Nutki”  z Mąkolna, następnie kapela „Sami Swoi”, a od godz. 20 gości do zabawy porwał zespół „Trojoki”. Po nim rozpoczęła się zabawa taneczna przy zespole „Martin Live.

ms. / em24.pl

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rolnicy i nie tylko bawili się w Strąkowej. Dożynki gminy Ząbkowice Śląskie [foto]

  2019-08-26 02:53:14

  gość: ~A PRZ 1

  Drugie i trzecie miejsce wieńców to jakaś porażka dwa hochoły były o wiele bardziej ładniejszy które mogły by być wybrane

 • 2019-08-26 11:00:55

  gość: ~siwy

  @~A PRZ 1
  Konkurs był pewnie ustawiony, bo nawet dyplomy mieli z góry już przygotowane. Strąkowa poradziła sobie z całym przedsięwzięciem. Brawo dla nich. Tylko po co komu ten cały lans wyborczy ? Jakieś smyczki, książeczki cukierki - typowa kiełbasa wyborcza. Kino

 • 2019-08-26 04:43:16

  gość: ~Uczestnik

  Porażka to pijany wykonawca na scenie... jakiejkolwiek... brak szacunku dla odbiorców, nie ładnie.

 • 2019-08-26 10:38:55

  gość: ~DDF82

  @~Uczestnik
  Totalna porażka, ciekawe ile wziął pieniędzy, pewnie nawet nie pamięta ze był w strąkowej.

 • 2019-08-27 21:54:16

  gość: ~Dozynkowicz

  @~Uczestnik
  No po płynął Martin live

 • 2019-08-30 12:50:12

  gość: ~Etam

  ostatnio dodany post

  @~Dozynkowicz
  E tam popłynął, facet ma widocznie problem z pracą po trzeźwemu, tylko kto go w ogóle na ta scene wpuścił w takim stanie...

 • 2019-08-26 08:44:14

  gość: ~Ewa

  Spot wyborczy a nie dożynki !!! Gdzie Ci posłowie i posłanki oraz kandydaci byli lata do tyłu ??? Oczywiście każdy chętny do pozowania w blasku fleszy (patrzcie ile zdjęć tych celebrytów) !!! Brawa dla sołectwa za organizację ale następnym razem nie zapraszajcie tych celebrytów bo to rolnicy i mieszkańcy są najważniejsi a miałam wrażenie jakby wszystko kręciło się wokół polityków !!! Zobaczymy ilu z nich pojawi się na dożynkach za rok !!!

 • 2019-08-26 11:46:52

  gość: ~123

  @~Ewa
  Gdyby to od sołectwa Strąkowej zależało to pewnie żadnych polityków by tam nie było haha

 • 2019-08-27 13:15:55

  gość: ~Adam

  @~Ewa Ewcia, trafiłaś w sedno. Najważniejsi rolnicy i mieszkańcy. Nie zapraszać darmozjadów , pasibrzuchów, gadających głów. Na zabawę zasłużyli, ci którzy dają chleb i żywność, resztę gonić.Nie powinno się robić konkursów na wieniec , każdy zawiera pot i trud pracy polskiego rolnika, to powinno się uszanować.

 • 2019-08-26 09:21:03

  gość: ~kgw

  Było bardzo okej. Strąkowa dała radę. Pozdrawiamy, KGW Olbrachcice Wielkie.

 • 2019-08-26 10:22:36

  gość: ~Misio

  Propaganda wyborcza było ich tam jak mrówki to święto plonów i ludzi pracy wsi a nie wiec polityczny więcej tam popaprancow było niż zwykłych a fotki to już do znudzenia jak się lansowali

 • 2019-08-27 13:29:33

  gość: ~Adam

  @~Misio Popieram, przednia wypowiedż. Gość zaproszony na uroczystość przychodzi z prezentem. Politycy przyszli z gębą - przepraszam za wyrażenie - pojeść, popić a może jeszcze wziąć coś do torby.

 • 2019-08-26 14:48:52

  gość: ~ckc

  A od kiedy to Dolny Śląsk się promuje na dożynkach w takiej pipidówce jak Strąkowa i to jeszcze na dożynkach bez pompy?

 • 2019-08-26 16:42:07

  gość: ~Trete

  A od wczoraj...He he. A co boli? Bplo boli i to bardzo.

REKLAMA