Express-Miejski.pl

Krzysztof Wielicki w Ząbkowicach Śląskich. Otwarcie wystawy minerałów z Gór Sowich [foto]

Dzień z kopalnią G.A.M. Kluczowa Sp. z o.o fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Góry, Skały, Minerały - pod takim hasłem 15 czerwca o godzinie 13.30 odbyło się otwarcie wystawy minerałów z Gór Sowich oraz pokaz filmu i zdjęć o pracy Kopalni Kluczowa.

Dodatkową atrakcją było spotkanie i prelekcja z udziałem Krzysztofa Wielickiego, słynnego polskiego himalaisty i miłośnika gór.

Góry, Skały, Minerały to tytuł wystawy i projektu edukacyjnego zorganizowanego z inicjatywy spółki G.A.M. Kluczowa w Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Uroczyste otwarcie wystawy w dniu 15 czerwca, poprzedziła prelekcja słynnego polskiego himalaisty i miłośnika gór Krzysztofa Wielickiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego i władz Gminy Ząbkowice Śląskie oraz zaprzyjaźnione z kopalnią samorządy Kluczowej i Brodziszowa.

Mieszkańcy, którzy uczestniczyli w uroczystości mieli okazję, jako pierwsi zobaczyć wyjątkowo ciekawą ekspozycję minerałów pochodzących z Gór Sowich oraz obejrzeć film i zdjęcia o pracy kopalni Kluczowa. Dla wszystkich gości przygotowano drobne upominki, poczęstunek oraz materiały edukacyjne na temat okolicznych złóż surowców skalnych oraz wydobycia i produkcji kruszywa.

W regionie, w tym także w powiecie ząbkowickim znajdują się bogate zasoby kopalin skalnych. Chodzi przede wszystkim o skały magmowe i matamorficzne, które występują i są wydobywane głównie na Dolnym Śląsku (98%). W tej grupie kopalin są unikalne w skali kraju surowce skalne takie jak: amfibolity, gabra, gnejsy, granodioryt, merafiry, marmury oraz większość granitów i bazaltów, a także kwarce, łupki metamorficzne. Większość z nich można podziwiać w Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Wystawa będzie czynna do 15 lipca br.

Otwarciu wystawy towarzyszyły również atrakcje dla najmłodszych mieszkańców - malowanie twarzy i tworzenie ogromnych baniek mydlanych. Wszyscy chętni, pod czujnym okiem instruktorów mogli także spróbować swoich sił na ściankach wspinaczkowych, które stanęły w tym dniu na ząbkowickim Rynku.

Wydarzenie, projekt edukacyjny spółki G.A.M. Kluczowa zorganizowano dzięki współpracy z naszymi partnerami: Muzeum Mineralogiczne we Wrocławiu, Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach, Grzegorz Bijak autor portalu Geopasja.pl. Natomiast o całej wystawie z ogromną pasją opowiedział lokalny geolog p. Stanisław Madej. Bardzo dziękujemy!

Serdecznie zachęcamy mieszkańców oraz turystów odwiedzających Ząbkowice Śląskie do zwiedzania naszej wystawy!

G.A.M. Kluczowa Sp. z o.o

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Krzysztof Wielicki w Ząbkowicach Śląskich. Otwarcie wystawy minerałów z Gór Sowich [foto]

  2019-06-19 06:56:53

  gość: ~ada

  Świetny człowiek i wykład. Szkoda tylko, że w sobotę;/ nie wszyscy mieli czas aby podjechać.

 • 2019-06-19 09:15:41

  gość: ~Maria

  ostatnio dodany post

  Chętnie bym była, ale termin mało komfortowy niestety. Niedziela byłaby lepsza.

REKLAMA