Express-Miejski.pl

Twierdza Srebrna Góra wciąż niezdobyta. Rekonstrukcja bitwy z 1807 roku [foto]

Rekonstrukcja bitwy z 1807 roku fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W sobotę 8 czerwca już po raz piętnasty odbyło się Święto Twierdzy Srebrna Góra. Głównym punktem programu była rekonstrukcja bitwy z 1807 roku. 

Już od rana do Srebrnej Góry przybywali goście ciekawi zapowiadanych atrakcji. Organizatorzy święta zadbali o to, aby ich nie zabrakło. Było zwiedzanie obozu wojskowego, konkursy i zabawy dla publiczności, jarmark produktów regionalnych, wreszcie wspólne gotowanie. Wielkie zainteresowanie budziły manewry i ćwiczenia regimentów. Fort Donjon zmienił się bowiem w wielkie obozowisko żołnierzy z Polski i z zagranicy. Wkrótce musiało dojść pomiędzy nimi do bitwy. Uczestniczyło w niej ponad 150 wojaków, walczących ze sobą jak przed przeszło dwustu laty. Wówczas to, podczas wojny Prus z Francją 28 czerwca 1807 roku wojska napoleońskie próbowały szturmem zdobyć Srebrną Górę. Twierdza odpowiadała ogniem. W efekcie nigdy nie została zajęta, gdyż oblężenie przerwał zawarty 9 lipca 1807 traktat pokojowy w Tylży.

Publiczność licznie dopisała, rozsiadając się gromadnie na skarpie, u podnóża której biły się wojska napoleońskie z pruskimi. Po bitwie wojacy chętnie pozowali do wspólnych fotografii, a chętni mogli pokosztować żołnierskiego jadła uwarzonego na olbrzymiej patelni plenerowej. Za rok Francuzi pewnie znów podejmą próbę zdobycia twierdzy…

erwu / em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA