Express-Miejski.pl

Józef Wyspiański z Ziębic wśród najlepszych spinningistów na świecie. Polacy triumfują we Francji

Józef Wyspiański z Ziębic wśród najlepszych spinningistów na świecie fot.: materiały prasowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W miniony weekend we francuskiej miejscowości Aurillac odbyły się XVII wędkarskie mistrzostwa świata w połowie z brzegu. W zwycięskiej drużynie był Józef Wyspiański.

Ziębiczanin wędkuje od wczesnego dzieciństwa. Łowieniem ryb na spinning zajął się już na początku lat 90. Aktywnie działa w strukturach Polskiego Związku Wędkarskiego, wcześniej pełnił funkcję prezesa, a obecnie jest skarbnikiem koła PZW w Ziębicach. Najchętniej łowi na Nysie Kłodzkiej i Ścinawie. Józef Wyspiański uczestniczył w mistrzostwach świata już po raz drugi, jednak tym razem jego drużyna zajęła pierwsze miejsce, zdobywając zaszczytny tytuł mistrza świata w połowie z brzegu. Przed rokiem zawody odbywały się w Bośni i Hercegowinie. Polacy po pierwszym dniu prowadzili drużynowo, ostatecznie zajmując czwarte miejsce. Teraz szczęście dopisało już w pełni.

Do kadry narodowej Polski Związek Wędkarski powołał zawodników którzy uzyskiwali najlepsze wyniki w rywalizacji w spinningowej lidze brzegowej.
- Tworzy ją 60 zawodników z całego kraju. W jej ramach organizowany jest cykl zawodów, w trakcie których uczestnicy uzyskują punkty i na ich podstawie dziesięciu najlepszych powoływanych jest do kadry narodowej. Również ja znalazłem się w jej składzie. Zawody odbyły się 1 i 2 czerwca. W tym roku o zwycięstwo walczyło dziewiętnaście zespołów z całego świata, każdy liczył po dziesięciu zawodników. Drużyny przez dwa dni łowiły pstrągi w rzece Cère, codziennie w czterech turach po 45 minut. Aktywnie wędkowało czterech członków drużyny, pozostała szóstka asystowała w charakterze trenerów – pomocników. Po złowieniu pstrąga zawodnik nie wyjmując ryby z podbieraka okazywał go sędziemu, po czym wracała ona do wody. Z Polakami ostro rywalizowali wędkarze ze Słowacji, lecz dzięki świetnej pracy zespołowej nie daliśmy szans konkurentom. Klasą dla siebie okazał się Tomasz Podkul z okręgu w Krośnie, który zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata – relacjonuje Józef Wyspiański.

Drużynowo triumfowali Polacy przed Słowakami i kolejno wędkarzami z Republiki Czeskiej. W pierwszej dziesiątce zawodników oprócz Tomasza Podkula znalazło się jeszcze dwóch Polaków – Sebastian Mazur (ósmy) i Marcin Romańczuk na miejscu dziesiątym. Za rok mistrzostwa świata w Portugalii.

erwu / em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA