Express-Miejski.pl

Dzienny Dom Opieki Senioralnej w Doboszowicach? To możliwe

Dzienny dom opieki pobytu senioralnego ma powstać w budynku po nieistniejącej od 2011 roku szkole w Doboszowicach fot.: mwinnik / em24.pl

Kamieniecki samorząd zamierza sprzedać budynek po byłej szkole w Doboszowicach. Mieszkańcy prostestują. Wójt mówi, że ma tam powstać dzienny dom opieki senioralnej.

Podczas ostatniej sesji rady gminy w Kamieńcu Ząbkowickim został poruszony temat budynków po byłej szkole w Doboszowicach. Do biura rady gminy wpłynęło także pismo z podpisami mieszkańców, którzy protestują przeciwko sprzedaży obiektu. Na zebraniu sołeckim została podjęta uchwała, mówiąca o tym, aby budynek przekazano na majątek sołectwa. 

O planach związanych z przeznaczeniem obiektu na inne cele mieszkańcy dowiedzieli się przypadkowo na ostatnim zebraniu sołeckim. - Powiedziano nam, że na nowy obiekt po klubokawiarni przeniesiona zostanie biblioteka, świetlica i Koło Gospodyń Wiejskich, a szkoła w Doboszowicach ma zostać sprzedana. Nie wyrażamy na to zgody. Taką decyzję powinno się z nami skonsultować - mówiła Grażyna Szwarc, mieszkanka wsi. Podkreślała także, że budynek po byłej szkole to jedyne bezpieczne miejsce, gdzie można zorganizować spotkanie kulturalne, czy festyn. - Jest plac zabaw, boisko szkolne dla dzieci, biblioteka, świetlica. Nie jest to przy samej drodze jak w przypadku obiektu, gdzie była klubokawiarnia - dodała. Mieszkanka zwracała też uwagę, że nawet jeżeli do dyspozycji mieszkańców pozostanie boisko trawiaste, to konieczny będzie zakup agregatu prądotwórczego, gdyż nie ma innej możliwości doprowadzenia prądu w obręb boiska.

Wójt gminy Marcin Czerniec odpowiadał mieszkance, iż za gospodarkę nieruchomościami gminnymi odpowiada wójt, a uchwała podjęta podczas zebrania wiejskiego mówiąca o przekazaniu budynków po byłej szkole sołectwu została podjęta pod wpływem emocji. Podkreślił, że nikt nie zadał sobie trudu z zapytaniem ile kosztuje utrzymanie tych budynków, czy policzenia kosztów utrzymania obiektu. - To jest kwestia, którą omówiłem na zebraniu wiejskim. Roczne koszty funkcjonowania tego obiektu wynoszą w granicach 100 tys. zł [...]. Sprawa budynków zawsze podlega kwestii ocennej, jak powinny być zagospodarowane i jak powinny wyglądać żeby przynosiły przede wszystkim korzyść dla naszych mieszkańców - mówił Marcin Czerniec i podkreślał, że to jego rolą jest optymalizacja kosztów funkcjonowania budynków, które mogą przynosić więcej korzyści.

Wójt zwracał uwagę na to, że w gminie Kamieniec Ząbkowicki nie ma tradycji do przekazywania mienia gminnego w administrowanie sołectwom. - Przede wszystkim przez fakt na to, że koszty późniejszego funkcjonowania jak i odpowiedzialność za to mienie spoczywało by bezpośrednio na sołtysie, a nie chcielibyśmy też żeby później niezapłacone faktury i inne rzeczy obciążały gminę. Uregulowania zobowiązań są rzeczą oczywistą. Tutaj co miesiąc wpływają faktury i gmina musi te zobowiązania płacić z pieniędzy wszystkich podatników - wyjaśniał włodarz. 

W tej sytuacji według wójta najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie biblioteki i świetlicy do budynku po klubokawiarni, a obiekt po byłej szkole, który używany jest sporadycznie, sprzedać.

- Mam już list intencyjny, w którym podmiot będzie zainteresowany aby na tym terenie, dla naszych mieszkańców i nie tylko, utworzyć dzienny dom opieki pobytu senioralnego. Ponadto dla osób, które mają różnego typu potrzeby związane z opieką nad osobami starszymi, będzie to budynek wielofunkcyjny przeznaczony na właśnie tego typu działania - informował Marcin Czerniec.

Zaznaczał, że gmina Kamieniec Ząbkowicki wydaje ok. 200 tys. zł rocznie na zapewnienie opieki długoterminowej dla najstarszych mieszkańców. Jak mówił w samym sołectwie Doboszowice są dwie osoby, które są w takich ośrodkach i gmina miesięcznie dopłaca ponad 5 tys. zł na ich pobyt w tych ośrodkach. - W tym przypadku mieszkańcy naszej gminy będą mogli być tu na miejscu. Ponadto podmiot deklaruje zatrudnienie kilkunastu osób miejscowych, którzy pracują i oczekują pracy w zakresie pomocy, usług sprzątających, czynności związanych z przygotowaniem posiłku i innych - zakończył wójt.

mwinnik / em24.pl

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dzienni Dom Opieki Senioralnej w Doboszowicach? To możliwe

  2019-05-08 20:18:01

  gość: ~Mieszkaniec

  Mydlenie oczu ludziom! Jak wszystko, juz w kamiencu mialabyc rehabilitacja i co? i nic z tego!! Dlugi sie narobilo i teraz trzeba szukac co mozna uplynnic by byla kasa choc czesc do splaty kredytow!! Zal!!

 • 2019-05-08 21:00:04

  gość: ~TEŻ MIESZKANIEC

  @~Mieszkaniec
  Ciekawe tłumaczenie Cysorza. Niech więc wytłumaczy ile kosztuje utrzymanie sklepiku, z którego zysk podobno odprowadzany jest do Rady Rodziców przy szkole w Kamiencu.W sklepiku pracują na pełnym etacie dwie osoby. Utrzymanie klubo- kawiarni też podobno było zyskowne , chyba tylko dla smakoszy trunków , bo gorzała była tańsza jak w Biedronce.Ten wójt to istny mistrz biznesu . A jak tam Panie wójcie starania o kredyt coś ponad 2 miliony znalazł sie jakiś naiwny bank, pożyczy kase ?.A może od razu niech Pan podrepcze do PROVIDENTA oni tam dają od reki najwyżej chałupe Pan da w zastaw albo rower co to sie cudownie odnalazł w gminnym garażu

 • 2019-05-08 21:43:34

  gość: ~Z Doboszowic

  Podczas kampanii wyborczej była mowa o przeniesieniu ze Starczowa do Doboszowic schroniska. Wówczas budynek byłby w całości zagospodarowany. O Doboszowicach powoli w UG zaczynają zapominać. Przykładem jest OSP, w Ożarach, Topoli i w Kamieńcu porządne remizy a nasze chłopaki mają kurnik zamiast porządnego obiektu w którym mogliby się rozwijać. Samochód tam się ledwo mieści nie wspominając o innm sprzęcie. Powiększenie remizy to nie są milionowe koszta, mogliby się wtedy lepiej rozwijać np pozyskać porządne auto gaśnicze

 • 2019-05-08 22:16:42

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Z Doboszowic
  Starczów ginie był sokół osp schronisko został tylko wspomnienia czar
  i piękny sołtys obraz całego sołectwa

 • 2019-05-08 22:50:50

  gość: ~Zoz

  Czy ten podmiot to Za- bel?

 • 2019-05-09 12:32:34

  gość: ~Kamieniec

  @~Zoz
  A co za różnica kto to jest szansa dla Doboszowic a wam jak zwykle nie pasuje. Już żeście im wodociągi załatwili których nikt nie chciał a teraz przez to zamieszanie zostaniecie ze szkołą którą i tak później trzeba będzie zburzyć bo nikt z tego nie będzie korzystał

 • 2019-05-09 14:58:49

  gość: ~do Kamienca

  @~Kamieniec
  Ludzie nie dajcie się zwieśc i okantować,ty „kamieniec” nie pisz bredni i kocomołów , to jest majątek lokalnej społeczności i nie pierdziel głupot że z powodu wysokich kosztów utrzymania trzeba będzie kiedyś ten budynek wyburzyć. Ciekawe jakie to wysokie koszty : ile ton węgla do ogrzewania ? Ile razy wymieniano okna ? Ile razy przekładano dach ?Skąd wójt wytrzasnął kwotę 100 000 zł ? Chyba że policzył koszty utrzymania sklepiku , to niech zlikwiduje i tak ludzie jeżdżą na zakupy do biedry albo do delikatesów. Nie dajcie się oszukać , jakimś wymyślonym Domem Dziennego Pobytu Seniora . To już taki numer w naszym powiecie przerabiano . A wygląda to w ten sposób masz w domu starego ojca lub matke ,czy teściową albo babcię no to ją na własny koszt do takiego domu zawieziesz i tam przez kiilka godzin będzie ta osoba słuchała bajek , albo robiła na drutach czy szydełku , dostanie herbatkę a może nawet jakiś posiłek i po kilku godzinach pobytu musisz te osobę osobiście odebrać. Cała ta przyjemność będzie kosztować około 600 zł lub więcej .Jak gmina bogata to parę złotych dopłaci a jak nie to z babcinej renty rolniczej albo ze swoich dochodów zapłacisz. Ciekawe bardzo ile osób przywiozą z takiej Suszki czy Starczowa ?Taki to interes , jedyna może korzyść jest że od poniedziałku do piątku babcie i dziadkowie się tam zobaczą z różnych wsi jak chętni będą. To pic na wodę i fotomontaż , chodzi o to że jak fajny budynek i to dobrze by było go opchnąć komuś zaprzyjaźnionemu i na początek taki Dom Dziennego Pobytu może i powstanie , przy okazji nabywca dostanie jakieś dofinansowanie na wyposażenie najlepiej z Unii , a potem no wiecie rozumiecie , no nie ma chętnych , to się przerobi na np .Dom Weselny i kasę będzie trzepać . A wieś jak zechce robić jakąś imprezę , to proszę bardzo salę się wynajmie za stosowna opłatą . Mieszkańcy , pamiętajcie SPRZEDAĆ MOŻNA TYLKO JEDEN RAZ !!!

 • 2019-05-10 16:22:47

  gość: ~Kamieniec

  @~do gość
  To niech sobie będzię i dom weselny. Przynajmniej będzie robota na miejscu o którą tak zawsze krzyczycie. A tak nie będą mieli nic ..

 • 2019-05-10 19:03:45

  gość: ~do Kamienca

  @~Kamieniec
  Jaka robota? Wodzireja, sprzatania rzygowin po weselnych gościach? Ogarnij się człowieku , nie bredz .Jak na razie to robote na miejscu miały osooby z kręgu znajomych królika czyli Księcia Małżonka

 • 2019-05-10 22:40:38

  gość: ~Kamieniec

  @~do Gość
  Robota to robota ale jeśli uważasz że mieszkańcom Doboszowic nie przystoi pracować w domu weselnym lub starości to proponuje Ci kupić ten budynek i pozwolić im korzystać z tych kilku pomieszczeń a w reszcie stwożyć coś niesamowitego co zachwyci wszystkich.

 • 2019-05-11 09:02:34

  gość: ~zet

  @~Kamieniec
  "stwożyć", ciekawe, kto takiego analfabetę stworzył,

 • 2019-05-11 17:31:15

  gość: ~Kamieniec

  @~zet
  O jak taki dobry z ortografii to może szkołę tam załóż jak już kupisz budynek. Myślę że nauczyciel to już wystarczająco godne zajęcie...

 • 2019-05-12 11:47:54

  gość: ~do Kamieniec

  @~Kamieniec
  mam dla ciebie propozycję ,ogarnij sie człowieku , napij , piwa ,gorzałki zapal seręta i przestan pieprzyc głupoty o tym jakie to dobrodziejstwo spotyka mieszkanców Doboszowic ze strony wójta.Tak jakby sami mieszkańcy nie wiedzieli co jest dla nich korzystne a co nie , w tym musi ich wyręczac wójt-dobrodziej.Prawda jest prosta i brutalna, wójtowi nie domyka sie budzet anki jakoś nie spiesz ą z kredytami , płatności naglą , choćby te za wodociągowanie Ożar i Doboszowic, no to trzeba za wszelką cenę spieniężyć na gwałt jakieś mienie. Padło na byłą szkołę w Doboszowicach , chociaż to i tak wszystko mało, w w planie budżetu zaplanowano sprzedaż gminnego mienia na coś ponad 800 000 zł, ciekawe co jeszcze sprzeda oprócz szkoły ? A moze wart przypomnieć kto przeforsował w Doboszowicach wbrew woli mieszkanców sprzedaż BOISKA i jaką otrzymała ta osoba nagrodę . Pochwal sie "Kamieniec" znajomością realiów i osób z terenu gminy , śmiało, wymień nazwisko tej "zasłużonej" osoby .

 • 2019-05-12 18:20:22

  gość: ~Kamieniec

  @~do do Kamieniec
  Moim zdaniem ze te wodociągi powinniście zapłacić z własnej kieszeni bo żeście uszczęśliwili nimi ludzi na siłę a teraz cała gmina musi za to płacić. Nie było by wodociągów nie trzeba by było sprzedawać szkoły więc sami żeście im to załatwili. Brawo wy...

 • 2019-05-09 15:37:00

  gość: ~Z Doboszowic

  @~Kamieniec
  Przestań pieprzyć! Wielkie G nie szansa!

 • 2019-05-09 09:31:19

  gość: ~ooo

  Wybraliście sobie radnego, który jest przeciwko wójtowi to tak macie. W naszej gminie, jak ktoś ma inne zdanie niż wójt i nie głosuje tak, jak wójt sobie tego życzy to jest mieszany z błotem. Ilu radnych zrezygnowało z bycia w radzie? Różycki, Gnaczy, Glina to tylko przykłady. Ci co zostali to też kupę zdrowia ich to kosztowało - Szulin targany po sądach dwa lata, Cwekowa teraz wyrzucona z pracy. Szkoda gadać. Przykre to jest, że ludzie mający inny pogląd na pewne sprawy niż wójt są traktowani jako zło. Demokracja chyba nie ta powinna wyglądać?

 • 2019-05-10 09:04:23

  gość: ~Marek

  Jaki senior chciałbym w takim brzydkim miejscu przebywać? Pytam się jaki?

 • 2019-05-10 10:47:38

  gość: ~KsiążęMarcin

  @~Marek

  Moja mama

 • 2019-05-10 12:46:14

  gość: ~Ty prawie jak Książę

  @~KsiążęMarcin a co będziesz ją woził Toyotą i za moje jeszcze?

 • 2019-05-12 19:14:12

  gość: ~Antoni56

  ostatnio dodany post

  Lepiej oddać budynek po byłej szkole do celów kulturalnych niż pod przekształcenie go w dzienny dom opieki...?
  Jest to dla mnie niezrozumiałym zwłaszcza, że DDOS jest potrzebny w społeczności wiejskiej...

  Uważam, że jeśli nadal będziemy rozumować takim rozumowaniem to problem osób starszych i niepełnosprawnych w Polsce będzie narastał bo nie ma innego rozwiązania...

REKLAMA