Express-Miejski.pl

Kolejny akt wandalizmu w Ziębicach. Szukają sprawcy/-ów

Zdewastowana styropianowa pisanka przed Ziębickim Centrum Kultury fot.: ZCK

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W nocy z 18 na 19 kwietnia doszło do dewastacji kilkuletniej ziębickiej pisanki umieszczonej na donicy przed Ziębickim Centrum Kultury.

Poszukiwani są świadkowie zdarzenia. O zgłaszanie informacji o wandalu/-ach proszą pracownicy Ziębickiego Centrum Kultury. Można kontaktować się z nimi telefonicznie (74 8191 219), za pomocą poczty elektronicznej lub przez Facebooka. Zapewniają anonimowość.

Historia pisanki ziębickiej

Pomysł na wykonanie gigantycznej pisanki zrodził się w 2002 roku w Ziębickim Centrum Kultury. W pierwszej wersji pisanka wykonana była z odpowiednio ukształtowanej folii. Była pisanką nadmuchiwaną. Eksponowano ją na balkonie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Miała 2.5 metra wysokości.

W kolejnym roku wykonana została pisanka styropianowa. Miała 4.5 metra. Była transportowana w dwóch częściach. Została zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa. Z Londynu Ziębickie Centrum Kultury otrzymało jednak informację, że przedmioty styropianowe nie mają swojej kategorii i nie może być wpisana do księgi. Pomimo to zaistniała w mediach. Była pokazywana w Teleexpressie i w niemieckiej telewizji ZDF. Wszystko za sprawą redaktora Maciejewskiego, który z kamerą i mikrofonem często odwiedzał Ziębice. Warto przy tym przypomnieć, że o tej pisane na łamach Gazety Wrocławskiej pisał ówczesny redaktor, a obecnie burmistrz Mariusz Szpilarewicz. Historia tej pisanki-giganta tak szybko się jednak skończyła, jak zaczęła. Wystawiona na ogląd publiczny podczas Dni Ziębic została stratowana i zniszczona przez ludzi uciekających podczas oberwania chmury nad Ziębicami. Stało się to podczas koncertu Norbiego. Duży wkład w jej wykonanie mieli Maciej Głowacki, Adam Mikos oraz Andrzej Kozłów.

Kolejna pisanka to ta, która jeszcze wczoraj znajdowała się przed Ziębickim Centrum Kultury. Miała 210 cm. Była wykorzystywana do przedstawiania na jej powierzchni aktualnych, ważnych dla kraju czy gminy wydarzeń. W poprzednim roku na pisance namalowany był wizerunek naczelnika Józefa Piłsudskiego w 100-lecie Niepodległej Polski. Wcześniej eksponowano na niej m.in. Papieża Jana Pawła II z okazji Beatyfikacji. Nawiązywano na niej do jubileuszu Chrztu Polski, mistrzostw świata w piłce nożnej z udziałem Polski. Była też niebieska pisanka z żółtymi gwiazdami z okazji wejścia Polski do UE.

- W tym roku mieliśmy dylemat, czy podnieść temat roku wyborczego czy skupić się na temacie neutralnym. Wybraliśmy to drugie. W tym roku przypada 100-lecie polskiego złotego. Stąd wizerunek naszej popularnej monety - mówi Mirosław Masłowski, dyrektor Ziębickiego Centrum Kultury. Autorem większości malunków na pisankach jest ziębicki malarz, grafik i rysownik Zygmunt Wojtasik.

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA