Express-Miejski.pl

Miasto a wojny. Historia Ząbkowic Śląskich w kontekście bitew i wojen

Wokół dziejów miasta III. Miasto a wojny. Konferencja w Ząbkowicach Śląskich fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

23 marca w ratuszu miejskim w Ząbkowicach Śląskich miała miejsce konferencja popularno-naukowa pt. „Wokół dziejów miasta III. Miasto a wojny.”

Była to już trzecia konferencja z tego cyklu. Spotkanie podzielone zostało na dwie części, podczas których przybyli mogli wysłuchać dziewięciu referatów, poświęconych historii Ząbkowic Śląskich w kontekście wojen i bitew. Na wstępie Jerzy Organiściak przedstawił temat słynnej bitwy pod Ząbkowicami z 1335 roku, a dr Robert Heś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiedział o oblężeniach ząbkowickiego zamku w latach 1467—1468.

Dr Artur Kwaśniewski z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej poświęcił swoje wystąpienie tematyce militarnych aspektów zamku w Ząbkowicach Śląskich, a Anna Małachowicz przedstawiła temat murów miejskich. Po przerwie głos zabrał współorganizator konferencji Kamil Pawłowski, który mówił o życiu miasta w czasie trwania I wojny światowej, a po nim Stanisław Kolouszek zapoznał przybyłych gości z historią ząbkowickiej szkoły podoficerskiej.

Adela Kawecka opowiedziała o wojennych losach Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji z Ząbkowic Śląskich, a Ewa Pazdioara zarysowała problem relacji społecznych w Ząbkowicach Śląskich w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Cykl referatów zakończył dr Bartosz Grygorcewicz z Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim, który w swoim wystąpieniu przedstawił najważniejsze aspekty życia Ząbkowic Śląskich z lat 1945—1946.

Wszystkie wygłoszone referaty ukażą się drukiem w monografii poświęconej tematyce przewodniej.

Pomysłodawcą konferencji był Kamil Pawłowski, który zorganizował ją we współpracy z Panią Heleną Wolnik-Kliber, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich oraz Urzędem Miejskim w Ząbkowicach Śląskich.

ms. / em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Miasto a wojny. Historia Ząbkowic Śląskich w kontekście bitew i wojen

  2019-03-27 07:26:34

  gość: ~rooster

  Historia historia ale widzialem ostatnio w Muszkowicach ekipe na warszawskich numerach ktora chodziła z wykrywaczami po polu,mogli przyjechac do Zabkowic i posluchac a nie kopac historie i jestem pewien ze bez zezwolenia na dziko!

 • 2019-03-27 09:45:14

  gość: ~AAS

  @~rooster
  a co Tobie to przeszkadza? Wykopią parę zardzewiałych monetek a ludzi boli ze skarby wyciągają.

 • 2019-03-27 09:38:57

  gość: ~Uczestnik

  Kamil, super sprawa te konferencje. Mimo małego zainteresowania, organizuj! Pozdrawiam.

 • 2019-03-27 17:53:04

  gość: ~nikt

  ostatnio dodany post

  dlaczego dowiaduje się po fakcie ja też chce posłuchać

REKLAMA