Express-Miejski.pl

10 powodów, dla których warto głosować w wyborach do Parlament Europejskiego

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Dlaczego warto wziąć udział w eurowyborach? Parlament Europejski przedstawił 10 powodów, dla których 26 maja powinniśmy udać się do urn wyborczych.

1. Parlament Europejski jest jedyną instytucją Unii Europejskiej, której członkowie są wyłaniani w bezpośrednich wyborach przez obywateli państw członkowskich UE.

2. Parlament Europejski współdecyduje o większości aktów prawnych uchwalanych w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich oraz o unijnym budżecie.

3. Posłowie reprezentują wszystkie główne siły polityczne 28 państw Unii Europejskiej, najrozmaitsze poglądy, doświadczenia, kompetencje. Parlament Europejski wpływa na sprawy tak ważne dla obywateli UE i poszczególnych państw, jak przyszłość Europy, prywatność w Internecie czy pełne otwarcie unijnego rynku usług.

4. Europosłowie, częściej niż ich koledzy w parlamentach narodowych, kierują się swobodnym wyborem, osobistym stanowiskiem w konkretnej sprawie, niż układami koalicyjnymi.

5. Jest najbardziej otwartą i przejrzystą instytucją Unii Europejskiej. Sesje plenarne i posiedzenia komisji parlamentarnych są otwarte dla europejskich mediów i publiczności. Decyzje Parlamentu Europejskiego, przyjmowane przezeń dokumenty, rodzą się na oczach zainteresowanych obywateli. Europejscy deputowani mają obowiązek zadeklarować wszelką inną działalność publiczną, źródła dochodów, stan majątkowy.

6. Może sobie pozwolić, by być najodważniejszą z unijnych instytucji, pełną rolę "sumienia" Unii Europejskiej. Nie waha się, na przykład, skrytykować różnych państw na świecie za łamanie praw człowieka.

7. Ujmuje się za słabymi, skrzywdzonymi, dyskryminowanymi w Unii Europejskiej i na świecie. Dba o prawa człowieka, konsumenta, o środowisko naturalne. Patronuje unijnemu rzecznikowi praw obywatelskich, rozpatruje petycje obywateli, organizuje przesłuchania, by poszukiwać rozwiązań trudnych problemów.

8. Zatwierdza i kontroluje Komisję Europejską, regularnie przepytuje ministrów przewodniczących pracom Rady UE, wysłuchuje sprawozdań prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

9. PE jest parlamentem odpowiedzialnym, zdyscyplinowanym, przewidywalnym; jego regulamin ogranicza zbyt długie wystąpienia czy zgłaszanie wciąż nowych poprawek, choć tego nie wyklucza; szanuje pracę sprawozdawców i komisji.

10. Stwarza forum współpracy dla ponad 700 polityków, mówiących 24 oficjalnymi językami Unii Europejskiej i reprezentujących ponad 500 milionów jej obywateli.

W Parlamencie Europejskim w kadencji 2014-2019 zasiada 751 posłów. Państwa członkowskie uzgodniły, że wyborach w maju 2019 roku, po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, zostanie wybranych 705 europosłów. Chociaż liczba posłów w PE zmniejszy się, to Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach wybierzemy 52 posłów.

Wybory europejskie w 27 państwach Unii Europejskiej odbędą się między 23 a 26 maja, w Polsce – w niedzielę 26 maja.

Kurier PAP / www.kurier.pap.pl

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 10 powodów, dla których warto głosować w wyborach do Parlament Europejskiego

  2019-03-20 11:21:28

  gość: ~mieszkaniec

  Tylko PIS pamietajcie POLACY

 • 2019-03-20 12:01:09

  gość: ~dejw

  No na pewno nie na kolaborantów zdrajców gejostwa i komunistów z PO.

 • 2019-03-20 19:34:48

  gość: ~kibol

  @dejw Uważaj, bo możesz mieć w przyszłości geja , lub lesbijkę w rodzinie. Wszystko przed Tobą.

 • 2019-03-20 20:00:16

  gość: ~dejw

  A ty juz masz czy sam jesteś?

 • 2019-03-20 21:28:49

  gość: ~Kibol

  @dejw. Bądż czujny, tak jak napisałem, wszystko przed Tobą. O mnie się nie martw. Jestem normalny w przeciwieństwie do Ciebie. Nikogo nie obrażam i na nikogo nie szczuję, tak jak Ty.Myśl o tym co Cię czeka.Ktoś wymyślił, że karma wraca.

 • 2019-03-20 21:42:53

  gość: ~dejw

  Takimi tekstami typu bądź czujny albo że mogę mieć dziecko geja to ty ludziku obrażasz ja napisałem tylko swoją opinie za którą mój wcześniejszy komentarz jest polecany czyli większość zgadza się z moim zdaniem.

 • 2019-03-22 15:26:01

  gość: ~Gabrysia

  @~dejw
  To, że klikasz w ocenę swojego komentarza, nie oznacza, że większość popiera Twoje złote myśli. Odwaga zza monitora jest wysoce chwalebna. Obrażanie, dumą. Gratulacje. Prawdziwy patriota.

 • 2019-03-23 22:31:44

  gość: ~dejw

  ostatnio dodany post

  @~Gabrysia
  Jakby beżowi inżynierowie i ich koledzy naukowcy Afrykańczycy za którymi wpuszczeniem do Europy pewnie jesteś będą chcieli zgwałcić Ciebie i Twoje dziecko to szybko zawołasz o pomoc do tych prawdziwych patriotów.

 • 2019-03-21 06:49:24

  gość: ~ooo

  PiS > Koalicja , głosujemy na mniejsze zło

REKLAMA