Express-Miejski.pl

Po raz piąty rozdano Ząbkowickie Krzywe Wieże. Sprawdź nagrodzonych za 2018 rok [foto]

Piąta gala rozdania Ząbkowickich Krzywych Wież fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

12 marca w kawiarni Ząbkowickiego Ośrodka Kultury odbyła się piąta gala Ząbkowickich Krzywych Wież. Wręczono doroczne wyróżnienia burmistrza najlepszym w 2018 roku.

Nagrodą dla laureatów tradycyjnie była statuetka symbolizująca ząbkowicką Krzywą Wieżę. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali największą podobiznę zabytku, osoby wyróżnione nieco mniejszą.

W tym roku nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach. Statuetki wręczali burmistrz Marcin Orzeszek i Andrzej Dominik, przewodniczący rady miejskiej. Galę uatrakcyjniły występy wokalne: Radosława Taracha, Barbary Barylak oraz Pauliny Malinowskiej.

Galę prowadzili Agata MoskalStanisław Moderski

 Przedsiębiorca Roku:

Przedsiębiorcą 2018 roku wybrano firmę Neoprofil - firma założona ponad 10 lat temu, której zakład produkcyjny powstał w Tarnowie na terenie gminy Ząbkowice Śląskie. Szybki rozwój, oparty na wysokiej jakości oferowanych produktów i dostaw uplasował firmę Neoprofil na wiodącej pozycji w branży producentów profili i akcesoriów do suchej zabudowy. Nowoczesny park maszynowy oraz wykwalifikowana załoga są gwarantem stabilności produkcji na wysokim poziomie. Szerokie kontakty zarówno w kraju jak i za granicą oraz powstałe oddziały w Czechach i Niemczech stanowią bazę dla rozwoju sukcesu firmy, co również bardzo pozytywnie wpływa na rozwój gminy Ząbkowice Śląskie.

Wyróżnienia powędrowały do firm City Gym oraz Ekobłysk.

Produkt Regionalny oraz Rękodzieło Artystyczne Gminy Ząbkowice Śląskie:

Nagrodę otrzymała Elżbieta Fedyk należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Olbrachcicach Wielkich. Jej pasją jest rękodzieło. Wykonuje stroiki, kwiaty, palmy wielkanocne oraz wszelkiego rodzaju dekoracje bożonarodzeniowe i wielkanocne. Współtworzyła palmę, która zajęła trzecie miejsce w 2018 roku na Jarmarku Wielkanocym. Jej rękodzieła były prezentowane na wystawie w ząbkowickim mieście partnerskim Cerveny Kostelec w Czechach. 

Wyróżnienia powędrowały do Małgorzaty Misiewicz oraz Magdaleny Tuły

 Nauczyciel na Medal:

Statuetka dla Nauczyciela na Medal powędrowała w ręce Anny Wilk - to długoletni, ceniony nauczyciel na „Wrocławskiej”, czyli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich. Wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Nauczycielka wychowania fizycznego niezwykle zaangażowana w życie szkoły i swojej małej ojczyzny - Ząbkowic Śląskich. Jest wieloletnim współopiekunem samorządu szkolnego, przeprowadza wraz z młodzieżą wiele akcji niosących pomoc drugiemu człowiekowi. Współorganizuje akcje charytatywne oraz pełni funkcję opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej. Od wielu lat jest wiceprezesem Ząbkowickiego Klubu Karate Kyokushin, gdzie wraz z zarządem i członkami organizuje wiele imprez dla dzieci i dorosłych trenujących karate w wielu klubach Dolnego Śląska. Anna Wilk jest także wolontariuszem na wielu imprezach, jak „10 Ząbkowicka” czy Powiatowy Rajd Rowerowy, zarażając swoją pasją do bezinteresownej pomocy wielu uczniów.

W 2018 roku Anna Wilk nominowana była w Plebiscycie Gazety Wrocławskiej do tytułu „Nauczyciel na Medal”, gdzie w powiecie ząbkowickim w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła pierwsze miejsce. Jest pasjonatem sportu i rekreacji. Od 27 lat prowadzi zajęcia fitness (aerobic, callanetics). Od kilku lat prowadzi zajęcia korygujące postawę i wzmacniające mięśnie całego ciała z Ząbkowickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Praca dla Anny Wilk jest spełnieniem dziecięcych marzeń. Przekazuje młodzieży swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i sprawność fizyczną. Pokazuje, że warto zrealizować swoje marzenia, a porażki wykorzystać jako motywację do dalszego doskonalenia się. 

Wyróżnienia otrzymały Zofia Sęk oraz Bernardeta Szlachta

Uczeń na Medal:

Jako Ucznia na Medal wybrano Marcina Wiśniewskiego - ucznia III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich o profilu matematyczno-fizycznym. Uzyskuje co roku bardzo dobre wyniki w nauce. Za osiągnięcia naukowe otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Marcin posiada uzdolnienia w kierunku przedmiotów ścisłych. Jest pasjonatem matematyki i fizyki. Osiągnął wiele sukcesów w konkursach na różnych poziomach:

 • Zdobył pierwsze miejsce w finale V Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego Szkół Gimnazjalnych i Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Starostów Powiatów Kłodzkiego i Ząbkowickiego i Burmistrzów Kłodzka i Ząbkowic Śląskich w tym roku. 
 • Bardzo dużym sukcesem Marcina był udział w finale 35 Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków, do którego przygotował i prezentował pracę na temat: „Równania proste i trudne”. Do finału zakwalifikowało się tylko 21 uczestników. Marcin, jako jedyny przestawił dowody swoich przemyśleń matematycznych wykraczających znacznie poza materiał programowy szkoły ponadgimnazjalnej. W tym roku szkolnym również pisze pracę.  
 • Marcin uczestniczy także we Wrocławskiej Lidze Matematycznej, dostał się do finału w 3-etapowym konkursie „Jagielońskim Turnieju Matematycznym”.

Uczestniczy w Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej. Ponadto Marcina charakteryzuje bardzo duża kultura osobista i otwartość na drugiego człowieka. Chętnie pomaga w zagłębieniu tajników matematyki i w pokonywaniu trudności kolegom i koleżankom z klasy i szkoły. W wolnym czasie wędruje po górach i konstruuje roboty. Jest fanem Formuły 1. W przyszłości zamierza studiować na Politechnice Wrocławskiej na kierunku automatyka i robotyka.

Wyróżnienia otrzymały Emilia Gnutek oraz Joanna Kordas.

Artysta Roku:

Statuetkę otrzymała Sylwia Winnik - choć zapraszana do udziału w wielu ogólnopolskich projektach, spotkaniach promujących polską literaturę i reportaż, zachowuje swoją skromność, co w opinii wielu autorytetów w dziedzinie reportażu jest jedną z najważniejszych cech. Zawsze podkreśla, że pisze o ludziach i dla ludzi. Być może właśnie ta szczerość pozwala jej dotrzeć do świadków historii wojennej oraz współczesnej.W 2018 roku została zaproszona do wygłoszenia prelekcji dla przewodników Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz blisko pięćdziesięciu szkół i bibliotek w całej Polsce. Jej felietony i wywiady publikowały ogólnopolskie tytuły takie jak: Newsweek, Uważam Rze, W sieci Historii, a także znane portale internetowe. Była również obecna w wielu programach informacyjnych różnych stacji telewizyjnych. Autorka m.in. książki „Dziewczęta z Auschwitz” i „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”. Gdziekolwiek jest, zawsze podkreśla swoją przynależność do Ząbkowic Śląskich, miasta z którego pochodzi i z którym jest związana emocjonalnie. 

Wyróżnienia otrzymały Barbara Barylak oraz Wioletta Narwojsz.

Sportowiec Roku:

Sportowcem roku 2018 w gminie Ząbkowice Śląskie został Marcin Pacholak - swoją przygodę ze sportem rozpoczął w Ząbkowickim Klubie Karate Kyokushin. 10 lat regularnych treningów zaowocowało ponad 20 medalami w zawodach regionalnych i ogólnopolskich. W ostatnich latach swoją aktywność ukierunkował na biegi oraz triathlon, prowadząc jednocześnie działalność biznesową w branży spożywczej w powiecie ząbkowickim. 

W 2018 roku został najszybszym ząbkowiczaninem w Ząbkowickiej Dziesiątce, a także wielokrotnie stawał na podium zawodów triathlonowych w Polsce reprezentując Ząbkowice Śląskie oraz klub Luft Tri Team. Największym jego osiągnięciem w 2018 roku jest zakwalifikowanie się w Argentynie na Mistrzostwa Świata Ironman, które odbędą się w październiku w Stanach Zjednoczonych, gdzie reprezentował będzie Polskę wśród najlepszych triathlonistów na świecie. Sportowiec z Ząbkowic Śląskich zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Polsce w rankingu Ironman Triathlon i plasuje się wśród najlepszych zawodników na świecie. 

Wyróżnienia otrzymali Franciszek Kornaś oraz Jarosław Buczko.

Działacz Społeczny Roku:

Nagroda powędrowała do Marzeny Bulandy - jest nie tylko wspaniałym nauczycielem, ale również bezinteresownie pomaga innym w potrzebie. Od kilku lat razem z dziećmi zbiera pieniądze na WOŚP. Każdy, kto wrzuci nawet najmniejszą kwotę, otrzymuje ciasteczko w kształcie serca. Bardzo angażuje się w to, co robi. Swoim dobrym sercem zaraża dzieci i ich rodziców. W okresie świątecznym zbiera żywność dla potrzebujących, bierze udział w Szlachetniej Paczce. Przygotowuje uczniów do różnych konkursów. Prowadzi kółko taneczne, a występy można oglądać na różnych uroczystościach szkolnych, gminnych i nie tylko. Dodatkowo uczy najmłodszych również pierwszej pomocy.

Wyróżnienia otrzymali Roksana Łotysz oraz Aleksander Marzec.

Aktywne Sołectwo Roku:

Nagrodę otrzymało sołectwo Sieroszów - mieszkańcy tego sołectwa spontanicznie, wielkodusznie, z potrzeby serca zorganizowali akcję charytatywną pt.: „Piknik dla Adama”.  Była to niezwykle szybka reakcja na wiadomość, że ich sąsiad walczy o życie po wypadku. Zaangażowali się również w pomoc choremu Olkowi, Ignasiowi oraz Jackowi. Corocznie wspierając również WOŚP, na który przygotowują przepyszne pierogi. W sołectwie działa jednostka OSP oraz KGW, które po raz kolejny zadziwiło jurorów konkursu na „Najbogatszy w tradycje stół wielkanocny” podczas Jarmarku w Bardzie, gdzie zdobyli drugie miejsce oraz wyróżnienie. W sołectwie cyklicznie odbywają się m.in. spotkanie opłatkowe, plecenie wińca dożynkowego oraz dożynki wiejskie. 

Ząbkowiczanin Roku:

Stanisław Grochociński - człowiek, który przez ponad 35 lat pełnił funkcję prezesa Oddziału PTTK i pod tym względem jest najdłużej w Polsce pełniącym tą społeczną funkcję. Jest również założycielem i pierwszym prezesem istniejącego do dzisiaj Koła Przewodników Terenowych i Sudeckich PTTK. Posiada wszystkie uprawnienia turystyczne występujące w Polsce. Był i jest członkiem władz krajowych i dolnośląskich PTTK. Jeden z najstarszych, czynnych działaczy turystycznych w Polsce, założyciel i wieloletni prezes Oddziału PTTK w Ząbkowice Śląskie, członek krajowych i dolnośląskich władz PTTK. Jest pomysłodawcą kilku szlaków turystycznych w rejonie ząbkowickiej gminy oraz autorem licznych opracowań turystycznych i krajoznawczych dotyczących Ząbkowic Śląskich i Ziemi Ząbkowickiej. Za swoją działalność społeczną otrzymał kilkanaście odznaczeń organizacyjnych oraz resortowych. Otrzymał także najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - Godność Honorowego PTTK.

mwinnik / em24.pl

25

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rozdano Ząbkowickie Krzywe Wieże po raz piąty. Sprawdź nagrodzonych za 2018 rok [foto]

  2019-03-12 22:03:14

  gość: ~weo

  Neoprofil? naprawdę? Śmiech na sali

 • 2019-03-13 05:22:03

  gość: ~Tedd

  @~weo
  W kategorii kołchoz roku to się zgodze

 • 2019-03-13 08:36:04

  gość: ~Ja

  A dlaczego nie,firma prężnie się rozwija,warunki pracy coraz lepsze,zarobki systematycznie rosną to czemu nie.

 • 2019-03-13 09:02:07

  gość: ~BB

  @~Ja

  Może dlatego, że zastosowali średnio uczciwe praktyki (dumping) i wykończyli innych przedsiębiorców świadczących usługi przewozowe kilka lat do tyłu (3 lata) za złotówkę, a następnie podnieśli ceny biletów o 500-600%

 • 2019-03-13 10:27:58

  gość: ~zgred

  @~BB
  ci sami przewoznicy kilka lat wczesniej wykonczyli PKS , ustawiajac rozklad jazdy kilka minut przed autobusami, i jezdzeniem za 3zl

 • 2019-03-13 10:31:54

  gość: ~zgred

  @~Ja
  ta rosnie garb i puchnał uszy od halasu,smrod po halach, tłuczenie sie maszyn slychac na poł wsi, kumpel mowil ze maszyne jedna nowa kupili- to pewno ten park nowoczesny

 • 2019-03-13 11:35:10

  gość: ~Dza

  @~Ja
  To dlaczego jak tak jest różowo i kolorowo nie mają ludzi do pracy?

 • 2019-03-13 12:05:05

  gość: ~Ząbkowiczanin

  @~Dza
  Te śmieszne nagrody wręczają kolesie swoim kolesiom.

 • 2019-03-13 16:32:22

  gość: ~Yo

  @~Dza
  Ludzie wolą jeździć do amazona żeby zarobić o 200zł więcej i tracić 4 godz. na dojazdy.

 • 2019-03-13 18:06:06

  gość: ~Moras

  @~Yo
  W amazonie 2000tys na reke placą?

 • 2019-03-13 19:02:14

  gość: ~Yo

  @~Moras
  To ile płacą w amazonie ze warto tracic 4 godziny na dojazdach?

 • 2019-03-13 20:42:32

  gość: ~Krzysiek

  @~Yo
  Na pewno płacą wiecej niż 2,2tys. I mają na pewno lepsze warunki pracy i dodatki. A w tym profilu halas przez 8 godzin, macie chociaż szkodliwe jakieś płacone? Pewnie nie bo kto się tam pracownikiem fizycznym będzie przejmował.

 • 2019-03-13 18:13:10

  gość: ~Kikl

  @~Yo
  Jeżeli zagwarantujesz że zarobie 200zl mniej niz w amazonie zatrudnie sie u Was. Nawet jutro.

 • 2019-03-13 13:00:41

  gość: ~JA

  @~weo
  to prawda ,żarty chyba jakieś.

 • 2019-03-13 12:48:40

  gość: ~Obiektywny

  Eee, akurat Sylwia Winnik czy Marcin Pacholak dostali zasłużenie. W przypadku Neoprofilu to rzeczywiście po koleżeńsku, ale nie generalizuj. Pan Staszek też zasłużył, więc bez jaj

 • 2019-03-13 15:02:04

  gość: ~helo

  @~Obiektywny
  Pani Winnik nie mieszka w Zabkowicach.

 • 2019-03-13 20:09:26

  gość: ~12

  @~helo
  A jakie to ma znaczenie? Tam nie było że ma ktoś mieszkać w Ząbkowicach. Ona jest z Ząbkowic, powinno chyba wystarczyć. Jak kiedy dostał Piotr Zieliński to co, też źle, bo mieszka we Włoszech?

 • 2019-03-14 07:57:41

  gość: ~helo

  @~12
  dla mieszkańców Ząbkowic a nie dla byłych. Regulamin.

 • 2019-03-13 19:07:06

  gość: ~Mm

  City Gym.... jeszcze niech im miasto parking wybuduje.... Żenada

 • 2019-03-14 08:33:25

  gość: ~Jan

  @~Mm
  A co się tak czepili tego sity dzym.

 • 2019-03-13 21:41:15

  12Jar

  Eko Błysk skąd?

 • 2019-03-14 05:48:02

  gość: ~nkh

  @12Jar
  BRASZOWICE

 • 2019-03-14 12:03:04

  gość: ~rysiek baranowicz

  dlaczego-Neoprofil-nie robi nic z budynkami które kupił po byłym sądzie i byłym liceum???stoi toto straszy i niszczeje,,czyżby modna przepiórka szmalu???

 • 2019-03-16 18:46:26

  gość: ~Ktoś

  ostatnio dodany post

  @~rysiek baranowicz
  Spytaj się Prokopa a nie forumowiczów

 • 2019-03-16 18:32:47

  gość: ~Synektury

  Staszek dostał KrzywĄ Wieżę... BMW.

REKLAMA