Express-Miejski.pl

Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Kamieńcu Ząbkowickim [foto]

Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Kamieńcu Ząbkowickim fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Jeszcze dziś w Kamieńcu Ząbkowickim dostępna jest mobilna wersja wystawy i eksponatów, które na co dzień oglądać można w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wystawa jest dostępna do godz. 14 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim. 

Czym jest naukobus?

To podróżująca po całej Polsce wystawa wyjaśniaca niektóre zagadnienia z dziedziny fizyki i nie tylko. Dzięki niej i trójce animatorów, zwiedzający w sposób empiryczny mogą zapoznać się z takimi zagadnieniami jak np.: siła odśrodkowa, dowiedzieć się co to jest pęd, jak działa pamięć krótkotrwała, zgłębić wiedzę na temat budowy wnętrza ludzkiego ciała, czy poznać zasadę działanie filmów animowanych.

Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe. Każda wizyta trwa dwa dni (w Kamieńcu Ząbkowickim w dniach 7-8 marca), w czasie których stacje badawcze są rozstawione w szkole, a uczniowie, którym towarzyszą edukatorzy, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.

Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji – siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie. Wystawa jest ciekawa nie tylko dzieci, ale i dla dorosłych. To dlatego w wybranych godzinach mogą ją bezpłatnie zwiedzać wszyscy chętni.

Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań.

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA