Klasa okręgowa: Skałki Stolec 2:5 (1:3) Zamek Kamieniec Ząbkowicki

Klasa okręgowa: Skałki Stolec 2:5 (1:3) Zamek Kamieniec Ząbkowicki fot.: Karol Fester

Unia i Orzeł za trzy, w derbach klasy okręgowej Zamek wysoko pokonał Skałki. Serię bez wygranej kontynuuje Sparta. W A-klasie wygrane Polonii, Ślęży i Interu.

IV liga: Unia zwycięża w Kłodzku i pnie się w górę

Wydaje się, że na dobre tory wkroczyła Unia Bardo. Podopieczni Tomasza Zielińskiego odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich czterech meczach i wykaraskali się z dolnej części tabeli. Tym razem unici pokonali w Kłodzku 2:1 (1:1) miejscową Nysę.

Bardzianie spotkanie z rywalem zza miedzy rozpoczęli bardzo udanie, bo już w szóstej minucie objęli prowadzenie. Do siatki trafił Kuriata, wykańczając składną akcję całego zespołu. Kwadrans później był już jednak remis. Gembarę pokonał Grudzień, który jeszcze nie tak dawno występował w barwach Unii. Po zdobyciu wyrównania Nysa przejęła inicjatywę i można pokusić się o stwierdzenie, że była bliżej zdobycia drugiego gola, ale ostatecznie do przerwy kibice więcej bramek nie ujrzeli.

Po przerwie z boiska wiało nudą. Stroną dominującą byli raczej bardzianie, a doskonałej okazji na zdobycie drugiego gola nie wykorzystał Chęciński, który w dogodnej sytuacji uderzył wprost w Borkowskiego. W 72. minucie doszło jednak do kluczowego dla losów rywalizacji momentu. Przed własnym polem karnym futbolówkę stracił Bońkowski, gracze Nysy stanęli, będąc przekonanym, że sędzia zagwizda faul, a bardzianie wykorzystali ich zawahanie i zdobyli drugiego gola. Skowronek dograł do Kuriaty, a ten po raz drugi pokonał Borkowskiego i dał Unii kolejne trzy oczka.

IV liga: Goleada w Ząbkowicach Śląskich. Orzeł w końcu wygrał

Od 8 września na ligowe zwycięstwo czekali podopieczni Tomasza Oleksego. Po czterech porażkach z rzędu biało-niebiescy znaleźli się w strefie spadkowej i mimo wygranej i awansu na piąte miejsce od końca, wciąż nie mogą spokojnie patrzeć w przyszłość. Orzeł traci cztery punkty do znajdującej się oczko wyżej Bielawianki, a nie najlepsze wyniki Lechii Dzierżoniów i Foto-Higeny Gać w trzeciej lidze powodują, iż nie można wykluczyć sytuacji, że z czwartej ligi spadnie więcej niż cztery ekipy.

W sobotę biało-niebiescy pokonali 7:3 (2:1) przedostatni GKS Mirków/Długołęka. Co więcej, Orzeł przez ponad godzinę grał w osłabieniu po czerwonej kartce dla Derbisza, ale to nie przeszkodziło podopiecznym Tomasza Oleksego w wypunktowaniu przyjezdnych. Gospodarze po 20. minutach prowadzili 2:0. Na listę strzelców wpisał się Górski, a drugie trafienie było samobójczym golem jednego z gości. Gdy wydawało się, że kolejne bramki dla Orła to tylko kwestia czasu, błąd popełnił jeden z defensorów biało-niebieskich i w sytuacji sam na sam z Derbiszem znalazł się napastnik gości. Bramkarz miejscowych próbował jeszcze ratować sytuację, ale ostatecznie w polu karnym sfaulował rywala i nie dość, że sprokurował rzut karny, to jeszcze ujrzał czerwoną kartkę i ząbkowiczanie przez dalszą część meczu musieli radzić sobie w dziesiątkę. W bramce Orła pojawił się Krakowski, zmieniając Orzechowskiego i zdołał obronić jedenastkę. Była to 27. minuta gry. Minutę później gracze Oleksego stracili jednak gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i zamieszaniu futbolówka odbiła się od jednego z graczy Orła, następnie trafiła w słupek i wylądowała za linią bramkową. Do przerwy 2:1.

Drugie 45. minut osłabiony Orzeł rozpoczął znakomicie. Już w pierwszej akcji po wznowieniu gry gola zdobył Łaszczewski. Rywale trzy minuty później odpowiedzieli drugim golem, ale w 55. minucie ponownie w roli głównej wystąpił Łaszczewski i wykorzystując błąd defensywy rywala, dał Orłowi czwarte trafienie. Goście ruszyli do odrabiania strat, ale nieoczekiwanie to biało-niebiescy zdobyli piątą bramkę. Indywidualną akcję Piątkowskiego wykończył Maciejewski. Przyjezdni na niespełna 20. minut przed końcem pojedynku zdobyli gola nr 3, ale ostatnie dwa słowa w tej rywalizacji należały do podopiecznych Oleksego. W 82. minucie do siatki GKS trafił Wilk, a wynik batalii w 89. minucie rywalizacji ustalił Madej.

Dla Orła było to niezwykle istotne zwycięstwo. Teraz przed biało-niebieskimi kolejny ważny mecz. Rywalem okupujący ostatnie miejsce w tabeli Zjednoczeni Żarów.

Klasa okręgowa: Derby dla Zamku, Satanowski z hat-trickiem

Mimo kapryśnej pogody, kibice, którzy zdecydowali się odwiedzić obiekt w Stolcu, nie mogli żałować. Zawodnicy obu ekip oglądanie meczu w nie najlepszej aurze wynagrodzili fanom, strzelając łącznie siedem goli.

Jako pierwsze prowadzenie w meczu objęły Skałki. Było to już w 13. minucie gry. Z rzutu wolnego strzelił Kupiec, a kąśliwie bita futbolówka minęła wszystkich zawodników i wpadła do bramki obok Sadowskiego. Od tego momentu to Zamek przejął inicjatywę i był zespołem, który groźnie atakował bramkę Kota. Dwukrotnie z rzutów wolnych dobrze uderzał Kolasa, ale jego uderzeń nie zdołał przeciąć żaden z graczy gości i finalnie futbolówka lądowała w rękach Kota. Bramkarz Skałek był jednak bezradny w 28. minucie. Sienkiewicz posłał dobrą piłkę do Herdego, ten wyłożył ją Satanowskiemu, a napastnikowi Zamku nie pozostało nic innego jak skierować ją do siatki. Nie minęły dwie minuty, a goście już prowadzili. Dobre dośrodkowanie z rzutu rożnego od Majewskiego wykorzystał Satanowski i wpakował futbolówkę do bramki miejscowych. Wynik na 3:1 dla Zamku w 41. minucie gry podwyższył Bierut, który ponownie po rzucie rożnym wykonywanym przez Majewskiego wykorzystał zamieszanie w polu karnym i po raz trzeci zmusił Kota do kapitulacji.

Na drugie 45. minut Skałki wyszły z nastawieniem szybkiego zdobycia gola, ale zaraz po wznowieniu gry, straciły czwartego. W polu karnym jeden z defensorów ze Stolca tak fatalnie wybijał piłkę, że trafił nią do swojej bramki. Sytuację próbował ratować jeszcze Iwanicki, ale piłka była już za linią bramkową i arbiter wskazał na środek boiska. Mający trzy gole przewagi Zamek rzucił się do ataku w poszukiwaniu kolejnych goli. Zapominał jednak o defensywie, przez co mecz zrobił się bardziej otwarty. Gospodarze kilkukrotnie zagrozili bramce Sadowskiego ze stałych fragmentów gry, Zamek najgroźniejszy był w kontratakach, ale finalnie nic z nich nie wynikało. Skałki drugiego gola zdobyły w 67. minucie gry po atomowym uderzeniu zza pola karnego Iwanickiego. Gospodarze mocniej zaatakowali, dobrą okazję na zmniejszenie strat miał Cupiał, ale ostatecznie w końcówce gry do siatki po raz trzeci trafił Satanowski i ustalił wynik rywalizacji na 5:2, kończąc mecz z hat-trickiem.

Po tej wygranej, ósmej w sezonie, Zamek utrzymał trzecie miejsce w tabeli, tracąc cztery oczka do Pogoni Pieszyce i dwa do Włókniarza Kudowy-Zdrój. Skałki pozostały na jedenastym miejscu w tabeli. Teraz Zamek czeka starcie na własnym boisku z Kryształem Stronie Śląskie, zaś podopieczni Łukasza Głowaka zagrają z Pogonią Pieszyce.

Klasa okręgowa: Sparta zdobyła punkt w Boguszowie- Gorcach

W fatalnych warunkach przyszło rywalizować podopiecznym Grzegorza Bartkiewicza w Boguszowie-Gorcach z czwartoligowym spadkowiczem.  Obie ekipy grały na boisku pokrytym śniegiem, a biały puch skutecznie uniemożliwiał konstruowanie składnych akcji.

Górnicy spotkanie ze Spartą rozpoczęli jednak bardzo udanie, bo już w ósmej minucie wyszli na prowadzenie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i celnym uderzeniu Podgórskiego. W około 30. minucie gospodarze mogli prowadzić 2:0, ale dobrą interwencją popisał się Łoś i zatrzymał Choińskiego. Niewykorzystana okazja po chwili zemściła się na gospodarzach i to z nawiązką. Najpierw Osiecki dobił strzał Palmowskiego i doprowadził do remisu, a chwilę później prowadzenie Sparcie dał Biały, który dosłownie kilka minut wcześniej pojawił się na boisku w miejsce Fitaka. Do przerwy Sparta utrzymała jednobramkową zaliczkę i w dobrych nastrojach udała się do szatni.

Kilkunastominutowy odpoczynek lepiej podziałał na graczy Górnika, bo chwilę po przerwie zdołali oni doprowadzić do remisu po indywidualnej akcji Maliszewskiego. Gospodarze przejęli inicjatywę i za chwilę mogli prowadzić po dobrze wykonanym rzucie wolnym. Od straty gola Spartę uchronił Łoś, który wybił zmierzającą w okienko piłkę poza linię końcową. Z upływem czasu do głosu zaczęli dochodzić ziębiczanie i w 75. minucie powinni prowadzić. Po uderzeniu Białego piłka zatrzymała się jednak tuż przed linią bramkową i została wybita przez defensorów Górnika. W końcówce swoją szansę miał jeszcze Kozłowski, ale przegrał pojedynek jeden na jeden z golkiperem miejscowych i ostatecznie Sparta podzieliła się punktami z sąsiadującym w tabeli zespołem z Boguszowa-Gorce.

Ziębiczanie z ośmioma punktami po dwunastu kolejkach zajmują czwarte miejsce od końca i wydaje się, że czeka ich trudna zima. Jesienią do rozegrania pozostały jeszcze co prawda trzy kolejki i podopieczni Grzegorza Bartkiewicza koniecznie muszą w nich zapunktować, jeśli chcą z optymizmem patrzeć w przyszłość. Idealna okazja do tego już w najbliższy weekend - Sparta zagra u siebie z przedostatnim MKS Szczawno-Zdrój, który w ostatniej kolejce przegrał aż 1:12 z liderem z Pieszyc.

A-klasa, gr II: Polonia pnie się w górę

Na fatalnym boisku przyszło rywalizować ząbkowickiej Polonii w Piskorzowie. - Szkoda, że naszego obiektu nie dopuszcza się do gry ze względu na brak krzesełek i ogrodzenia wzdłuż boiska, a takie boiska jak to w Piskorzowie, dopuszcza się do rozgrywek - mówił Piotr Warzocha, prezes ząbkowickiej Polonii po spotkaniu, sugerując działaczom okręgowego związku, by odwiedzając obiekty przed sezonem, weryfikowały też stan murawy.

Polonia w Piskorzowie wygrała co prawda 5:2, ale przyjemności z gry nie odniosła. Ząbkowiczanie już po 30. minutach pojedynku prowadzili różnicą trzech goli, a na listę strzelców wpisali się kolejno Molęda, Radożycki i ponownie Molęda. Przed przerwą przewagę ząbkowiczan do dwóch goli zmniejszył Listwan, ale zaraz po zmianie stron wszystko wróciło do normy i Polonia znów miała trzy gole przewagi. To za sprawą Radożyckiego, który popisał się ładnym uderzeniem z dystansu. W 66. minucie ząbkowiczanie stracili drugiego gola ponownie po strzale Listwana, ale mecz ostatecznie wygrali różnicą trzech goli, po tym, jak w końcowych minutach do bramki Boxmetu trafił rezerwowy Chrzanowski.

Dobre wyniki Polonii w ostatnich tygodniach mają swoje odzwierciedlenie w tabeli. Podopieczni Krzysztofa Cupiała zajmują w niej piąte miejsce i do lidera tracą tylko sześć punktów. Biorąc pod uwagę, że ząbkowiczan do końca rundy czekają mecze z niżej notowanymi rywalami, można spodziewać się, że po rundzie Polonia będzie miała realną szansę, by włączyć się do gry o najwyższe cele.

A-klasa, gr II: Ślęża zgodnie z planem

Jednostronną potyczkę Ślęży z zespołem z Roztocznika najlepiej podsumowuje wynik. Ten już po 45. minutach brzmiał 5:0 dla Ślęży. Ostatecznie podopieczni Igora Pierzgi zatrzymali się na ośmiu golach i dopisali do swojego dorobku trzy oczka.

Samo spotkanie toczyło się praktycznie przez 90. minut na połowie gości. Igor Pierzga już w przerwie ściągnął z boiska Seweryna Raszplę, a zaraz po niej Łukasza Łużnego. Obaj gracze mają na swoim koncie po trzy żółte kartki i w przypadku otrzymania kolejnej byliby zmuszeni do pauzy w następnym meczu, a ten z bezpośrednim rywalem Ślęży w walce o awans - Cukrownikiem Pszenno.

W niedzielę gole dla ciepłowodzian zdobywali Wojciech Ciołek x2, Paweł Kobrzak x2, Seweryn Raszpla, Krzysztof Rogan, Kacper Wasilewski i Karol Drańczuk.

A-klasa, gr II: Unia remisuje z Deltą

Podziałem punktów zakończył się pojedynek słupickiej Delty z Unią Złoty Stok. Gracze Waldemara Tomaszewicza nie zdołali wykorzystać atutu własnego boiska i zanotowali pierwszy remis w tym sezonie na swoim obiekcie.

- Mogliśmy ten mecz wygrać, a także przegrać, więc remis nie jest złym wynikiem. Piłkę meczową mieli goście. W doliczonym czasie gry napastnik Delty trafił w poprzeczkę. Bohaterami meczu byli obaj bramkarze. Bartecki trzykrotnie ratował mój zespół w sytuacjach jeden na jeden, a golkiper gości także w kilku momentach wychodził obronną ręką - mówił po spotkaniu trener Unii.

Początek meczu to przewaga Delty udokumentowana golem w 23. minucie pojedynku autorstwa Gacka. Złotostoczanie do wyrównania doprowadzili osiem minut później, kiedy do siatki słupiczan trafił Niziołek. Do przerwy to goście sprawiali lepsze wrażenie, a przy odrobinie szczęścia mogli szybko wrócić na prowadzenie. Po uderzeniu z ponad 30 metrów Barteckiego przed stratą bramki uchroniła poprzeczka.

W drugich 45. minutach pomimo okazji z obu stron kibice goli nie ujrzeli. Bliżej zwycięstwa byli przyjezdni, ale nie potrafili oni znaleźć recepty na dobrze dysponowanego bramkarza Unii.

Podział punktów spowodował, że złotostoczanie w tabeli zsunęli się do jej środkowej części. Zajmują co prawda nadal szóste miejsce, ale mają aż pięć oczek straty do poprzedzającej ich Polonii, a tylko trzy przewagi nad dziewiątą w zestawieniu LKS Wiśniową. Teraz złotostoczan czeka mecz właśnie z beniaminkiem z Wiśniowej, a następnie starcia z Czarnymi Sieniawka i Polonią Ząbkowice Śląskie.

A-klasa, gr. III: Inter ze zwycięstwem i komfortem

- Do tej pory graliśmy z rywalami z górnej części tabeli. Punktów będziemy szukać przede wszystkim z drużynami, które podobnie jak my, zajmują miejsca w dole klasyfikacji - mówił w połowie rundy Przemysław Gajek, trener Interu Ożary, realnie oceniając szanse swojej drużyny w tym sezonie. Inter po pierwszych kilku kolejkach okupował miejsce na dnie tabeli i był jednym z poważnych kandydatów do spadku. - W obecnej sytuacji kadrowej nie stać nas na nic więcej, aniżeli grę o utrzymanie - dodawał wówczas Gajek. Jego zespół w kluczowych spotkaniach zgarnął jednak komplet punktów, a w ostatni weekend pokonał ekipę z Bierkowic - kolejnego bezpośredniego rywala w walce o utrzymanie.

Pojedynek zakończył się zwycięstwem Interu 5:4 (3:1), choć jeszcze na kwadrans przed końcowym gwizdkiem ożaranie prowadzili różnicą czterech bramek. Już w pierwszych 25. minutach dwa gole dla gospodarzy zdobył Chrobak, a kolejne trafienie przed przerwą dorzucił Drubkowski. Piłkarze z Bierkowic przy stanie 2:0 zdołali odpowiedzieć trafieniem Milewskiego.

Po zmianie stron podopieczni Gajka szybko strzelili kolejne dwa gole. Hat-tricka skompletował Chrobak, a jedno trafienie z rzutu karnego po faulu na wracającym do gry Drubkowskim było autorstwa Adriana Włodarczyka. Inter mając cztery gole zaliczki, rozluźnił się i o mały włos, a straciłby punkty. W ciągu dziesięciu minut - od 75 do 85 minuty gry trzy gole dla Bierkowic zdobył Milewski i emocje ponownie zaczęły udzielać się kibicom i graczom obu ekip. Goście w końcówce mieli piłkę meczową i powinni doprowadzić do remisu, ale ostatecznie nie zdołali trafić do bramki Rybickiego po raz piąty i trzy oczka szczęśliwie powędrowały na konto Interu.

Po tym triumfie ekipa z kamienieckiej gminy ma już 14 punktów na koncie i bezpieczną, kilkupunktową przewagę nad strefą spadkową. Biorąc pod uwagę fakt, że Inter czeka jeszcze mecz, z ostatnią w tabeli Iskrą Jaszkowa Dolna może okazać się, że ożaranie skończą rundę w środku klasyfikacji i zimą do rundy rewanżowej będą przygotowywać się w spokoju.