Express-Miejski.pl

Wyremontują kościół ewangelicki w Ziębicach. Gmina chce uruchomić punkt widokowy z wieży obiektu

Były kościół ewangelicki w Ziębicach doczeka się remontu fot.: UMiG Ziębice

Ziębicki samorząd na remont budynku otrzyma ponad 670 tys. zł dofinansowania ze środków unijnych.

Końcem września do ziębickiego magistratu wpłynęło pismo z Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w którym UMWD poinformował o możliwości dofinansowania projektu związanego z remontem byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach.

Gmina wyraziła chęć realizacji przedmiotowej inwestycji w pełnym zakresie określonym we wniosku o dofinansowanie, przy obniżonym – w stosunku do pierwotnie założonego poziomie wsparcia. Jednocześnie samorząd zwrócił się z prośbą do urzędu marszałkowskiego, aby w przypadku pojawienia się wolnych środków w ramach działania zwiększyć poziom wparcia na realizację projektu.

Przedmiotowe zadanie będzie realizowane w 2019 roku. W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, drenażu oraz odprowadzenia wód opadowych z budynku, przebudowę pomieszczeń z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych, roboty budowlane związane z remontem dachu i wykonanie nowej elewacji, a także renowację stolarki okiennej i drzwiowej.

Ponadto gmina planuje rozszerzyć zakres przedmiotowego zadania o wykonanie dokumentacji oraz robót budowlanych umożliwiających uruchomienie punktu widokowego na wieży byłego kościoła.

UMiG Ziębice

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wyremontują kościół ewangelicki w Ziębicach. Gmina chce uruchomić punkt widokowy z wieży obiektu

  2018-10-13 00:45:02

  gość: ~Ekumenizator

  Hosannna!

 • 2018-10-13 07:52:56

  gość: ~Ministrant

  Na wysokości.

 • 2018-10-13 09:16:34

  gość: ~Irek

  Panie Szpilarewicz dotacji tyle ile u pana w powiecie przez 4 lata pozyskane

 • 2018-10-13 11:46:41

  gość: ~takitam

  Ja pier_ole.

  Są pieniądze na remont czegoś, co tylko ..... ma wyglądać i być wieżą widokową.

  Oczywiście jakimś cudem (Jurek Kapadocki zapewne załatwił), kasa ZAWSZE znajduje się na obiekty sakralne, a na dofinansowanie remontu drogi (proszę popatrzeć chociażby na ul. Gazową), chodnika, a nawet remontu rozlatujących się mieszkań, jakoś pieniędzy NIGDY nie udaje się zorganizować.

  Moim zdaniem, wszelkie obiekty zabytkowe powinien remontować i utrzymywać WŁAŚCICIEL, a jeśli go nie stać, to PRZYMUSOWA sprzedaż komuś kto zapewni utrzymanie tegoż obiektu, albo w przypadku braku chętnych, po prostu sfotografować, opisać, zabezpieczyć dokumentację i .... najzwyczajniej w świecie wyburzyć, a na to miejsce postawić coś co będzie potrzebne i co będzie realnie służyło lokalnej społeczności.

  Nie mam pojęcia kto jest właścicielem tego budynku, ale jeśli jest to gmina, to naprawdę .... nie ma się z czego cieszyć, czyli z tej dotacji, bo remont to jedno, a utrzymanie przez lata to zupełnie co innego.

  Pół biedy, gdyby ten budynek po remoncie w jakiś sposób zarabiał na własne utrzymanie, ale .... jakoś nie sądzę żeby tak było, więc zupełnie nie rozumiem po co Ziębicom (a najbogatszą gminą raczej nie jesteśmy) kolejny moloch do którego trzeba będzie dokładać.

  Natomiast jeśli budynek nie należy do gminy, a np. do prywatnego właściciela, to zupełnie nie rozumiem, dlaczego dofinansowanie na remont budynku otrzyma ziębicki samorząd.

 • 2018-10-13 16:17:38

  gość: ~Ekumenizator

  "kasa ZAWSZE znajduje się na obiekty sakralne"

  The Power of Jałmużna.

  "Twoje konto jest dobre, kiedy jest puste."
  ~ Papież Franciszek

 • 2018-10-14 13:24:55

  gość: ~Kkkkk

  @~takitam
  No z tego co wiem to tu właścicielem jest gmina i jest tam sala sportowa. Budynek odkupiony od powiatu przez poprzednich włodarzy poparty przez ekipę Szpilarewicza.

 • 2018-10-13 12:27:23

  gość: ~camel

  Remontować trzeba drogi i chodniki. Trzeba zorganizować grunt pod inwestycje dla inwestora, to w przyszłości przyniesie ludziom pracę. Kogo w dzisiejszych czasach interesuje budynek sakralny. Takie rzeczy niech robią z budżetu państwa pod warunkiem że obiekt nie posiada prywatnego właściciela.

 • 2018-10-13 15:57:02

  gość: ~Ewa

  MIAŁO BYĆ 2 RAZY WIĘCEJ, dlatego gratuluję "na pół gwizdka".

 • 2018-10-13 15:57:18

  gość: ~Ewa

  MIAŁO BYĆ 2 RAZY WIĘCEJ, dlatego gratuluję "na pół gwizdka".

 • 2018-10-14 18:05:47

  gość: ~gość

  Wyremontują kościół ewangelicki w Ziębicach, chwila a gdzie w Ziębicach jest kościół ewangelicki toż to jest sala gimnastyczna. To będą remontować salę? czy kościół?
  Mało jest pustych kosciołów mamy już 3 teraz bedzie 4?
  Uprzejmie donoszę, że jest jeszcze 1 kosciół na Wąskiej. Palanty nie mają na co wydawać pieniędzy.

 • 2018-10-14 19:21:09

  gość: ~takitam

  @~gość

  Oj tam, oj tam.

  Przeca nie od dzisiaj wiadomo, że jak wybory idą, to pan z plebanem ramię w ramię co by plebs "właściwie" zagłosował.

  Dlatego nieważne jaki kościół i czy w ogóle kościół, ważne, że przy tej okazji będzie można z ambony pochwalić kogo trzeba.

  Inaczej pisząc, jest to swoistego rodzaju komunikat dla okolicznego kleru, czyli słuchajcie sukienkowi, jeśli pojawi się sugestia z ambony na kogo trzeba zagłosować, to w przyszłości możecie liczyć na "cuda" w postaci dofinansowania, a później kto wie, może dalsza "owocna" współpraca ..... oczywiście wszystko to dla dobra plebsu.

 • 2018-10-15 07:45:11

  gość: ~wdf

  No popatrzcie, pod koniec kadencji Bira zrozumiała, że należy pozyskiwać środki unijne, brawo. Szkoda, że 4 lata za pózno...

 • 2018-10-15 08:35:15

  gość: ~Wujek google

  ostatnio dodany post

  @~wdf
  Bira to nie jest samo zło a że dostała te budynki jako wrzód po poprzednikach i udało się pozyskać pieniążki na remont to już plus! Zapytaj wujka google o ten temat i co wyskoczy Ci w BIP?. Cytat z Pisma do ówczesnej rady i burmistrza Herbowskiego
  "W wieloletniej prognozie Finansowej przewidziano nabycie od powiatu ząbkowickiego budynków przy ul. Kościuszki - Liceum i zabytkowego obiektu sali gimnastycznej. Jeżeli dojdzie do zakupu tego mienia niezbędne będzie poniesienie bardzo dużych nakładów finansowych na ich remont i utrzymanie. Tymczasem w wieloletniej prognozie finansowej nie przewidziano na to wydatków!. Budynek poszkolny został wyłączony z eksploatacji i jego ponowne uruchomienie....pociągnie za sobą duże koszty których nikt nawet nie pokusił się do tej pory szacunkowo, a w miarę precyzyjnie określić. Dodatkowo remont sali wymaga pilnego remontu dachu i wieży i należy przewidywać na ten tylko cel nakłady co najmniej rzędu 300 - 500 tyś. w najbliższych latach a tego też nie widać w prognozie finansowej." Koniec cytatu. To skoro wie się że przed tobą jest bagno to w jakim celu wchodzisz. W jakim celu kupili to od powiatu? Długów narobić na przyszłe pokolenia ? A członkowie ówczesnej rady nadal kandydują. I jak tu ma być lepiej ?

REKLAMA