Express-Miejski.pl

„Komu bije dzwon?” 50-lecie konsekracji dzwonów kościelnych w Stoszowicach

Kościół parafialny św. Barbary w Stoszowicach, w którym rozpoczną się uroczystości fot.: Polska Niezwykła

13 października w Stoszowicach odbędzie się uroczystość z okazji 50-lecia ufundowania i poświęcenia dzwonów kościelnych.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Komu bije dzwon?” i połączone z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Jest to niezwykłe święto dla mieszkańców Stoszowic ponieważ przypomina im o historii ich miejscowści, pochodzeniu części mieszkańców i podkreśla ich tożsamość lokalną. Dzwony o których mowa, zostały odlane z materiałów zebranych przez dawnych mieszkańców Stoszowic - repatriantów i wysiedleńców z Ukrainy - mówi Elżbieta Szopian, sołtys wsi i współorganizator wydarzenia.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 16 mszą świętą w kościele św. Barbary. Po eucharystii organizatorzy zaplanowali uruchomienie słynnych dzwonów, a po nich paradę wojskową z udziałem pocztów sztandarowych 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych ze Stoszowic i Lutomierz przy akompaniamencie orkiestry dętej. Wieczorem przy remizie strażackiej mieszkańcy będą mogli spróbować lokalnych specjałów, zobaczyć występy artystów, wystawę zdjęć dotyczących historii dzwonów i miejscowości, spędzić wspólnie czas i podzielić się wrażeniami przy ognisku

Podczas obchodów tego święta zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa upamiętniająca to wydarzenie.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska oraz ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • „Komu bije dzwon?” 50-lecie konsekracji dzwonów kościelnych w Stoszowicach

    2018-10-12 10:56:51

    gość: ~Data

    ostatnio dodany post

    Taaak , bardzo ważna rocznica, dla społeczności wiejskiej.Dzwony biją, ludzi budzą , psy szczekają. ludziska z tej okazji na tacę dają ! .

REKLAMA