Express-Miejski.pl

Pożary sadzy i budynków, powalone drzewa i wypadki samochodowe [raport ząbkowickiej straży pożarnej]

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

W okresie ubiegłego tygodnia (od 1 do 7 października) strażacy na terenie powiatu ząbkowickiego odnotowali 26 zdarzeń, z czego dwa okazały się być fałszywe.

Trzynastokrotnie wyjeżdzali do pożarów:

1 października o godz. 5.32 w Kalinowicach Dolnych (gm. Ziębice) – po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów stwierdzono, że pożarem objęty był budynek magazynowy o konstrukcji drewnianej pokrytej płytami azbestowymi. Obiekt wypełniony około 2 tys. ton suchego ziarna kukurydzy. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu pięciu prądów gaśniczych wody oraz dwóch prądów gaśniczych piany ciężkiej w natarciu na palący się budynek oraz organizacji zaopatrzenia wodnego na miejscu działań. Po zakończeniu bezpośrednich działań gaśniczych przeprowadzono prace rozbiórkowe które umożliwiły dotarcie do ukrytych zarzewi ognia i ugaszenie pożaru. W działania trwające blisko siedem godzin zaangażowano 22 zastępy straży pożarnej w tym pojazdy z terenu powiatów strzelińskiego, dzierżoniowskiego oraz kłodzkiego.

1 października o godz. 14.47 na ul. Zamkowej w Kamieńcu Ząbkowickim – pożar w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że z zamkniętego lokalu mieszkalnego wydobywa się dym. Działania zastępów straży polegały na wyważeniu drzwi i sprawdzeniu mieszkania. W trakcie rozpoznania stwierdzono, że doszło do przypalenia potrawy przygotowywanej na kuchence.

3 października o godz. 3.23 w Czerńczycach (gm. Ziębice) – pożar budynku mieszkalnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na poddaszu budynku rozwija się pożar obejmujący drewniane elementy konstrukcji budynku. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru oraz wykonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych mających na celu dogaszenie ukrytych zarzewi ognia. Po zakończeniu działań budynek został oddymiony oraz sprawdzony za pomocą sprzętu wykrywczo-pomiarowego, który nie wykazał obecności toksycznych zarzewi ognia.

3 października o godz. 11.01 w Piotrowicach Polskich (gm. Ciepłowody) – pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym.

3 października o godz. 14.05 w Braszowicach (gm. Ząbkowice Śląskie) – pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym.

3 października o godz. 17.46 w miejscowości Tarnów (gm. Ząbkowice Śląskie) – pożar powalonego drzewa na drodze gminnej.

5 października o godz. 16.48 na ul. Bartosza Głowackiego w Ząbkowicach Śląskich – pożar suchej trawy.

6 października o godz. 9.50 na ul. Strzelińskiej w Ząbkowicach Śląskich – pożar pozostawionej potrawy na kuchence gazowej.

6 października o godz. 12.11 w Braszowicach (gm. Ząbkowice Śląskie) – pożar ścierniska.

6 października o godz. 7.56 w Grodziszczu (gm. Stoszowice) – pożar lasu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono pożar krzewów drzewostanu oraz ściółki leśnej na powierzchni około 0,5 hektara. Podmuchy silnego wiatru powodowały rozprzestrzenianie się pożaru oraz utrudniały działania gaśnicze. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu oraz budowie punktu czerpania wody na przeciwpożarowym zbiorniku wodnym. Następnie dogaszono pozostałe zarzewia ognia. W działania trwające pięć godzin zaangażowano sześć zastępów straży pożarnej, patrol policji oraz pracowników nadleśnictwa.

6 października o godz. 12.18 na ul. Władysława Orkana w Ząbkowicach Śląskich – pożar suchej trawy.

6 października o godz. 20.45 na ul. XXX- lecia w Kamieńcu Ząbkowickim – pożar suchej trawy.

7 października w Henrykowie (gm. Ziębice) – pożar suchej trawy oraz krzewów. 

11 interwencji dotyczyło miejscowych zagrożeń:

1 października o godz. 8.20 na ul. Aliantów w Ząbkowicach Śląskich – pomoc policji w otwarciu mieszkania.

1 października o godz. 17.44 na ul. Niepodległości w Ząbkowicach Śląskich – złamany konar drzewa.

2 października o godz. 3.22 na ul. Romualda Traugutta w Ząbkowicach Śląskich – pomoc pogotowiu ratunkowemu.

2 października o godz. 22.17 w Laskach (gm. Złoty Stok) – drzewo powalone na jezdnię.

3 października o godz. 16.17 w Opolnicy (gm. Bardo) - złamany konar drzewa blokuje jezdnię.

3 października o godz. 21.16 na drodze wojewódzkiej nr 385 między Niedźwiednikiem a Stolcem - po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do wypadku samochodu osobowego, który uderzył w przydrożne drzewo. Pojazdem podróżowały łącznie trzy osoby. Dwie z nich opuściły wrak o własnych siłach, jedna pozostała wewnątrz uwięziona przez zniekształcone elementy karoserii. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej za pomocą narzędzi hydraulicznych. W działania trwające dwie godziny zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz dwa patrole policji.

5 października o godz. 10.29 na ul. Ludwika Sokolskiego w Ząbkowicach Śląskich – plama oleju na jezdni.

5 października o godz. 21.03 na ul. 1 Maja w Ząbkowicach Śląskich – plama oleju na jezdni.

6 października o godz. 10.30 na ul. Kolejowej w Kamieńcu Ząbkowickim – pomoc policji w otwarciu mieszkania.

6 października o godz. 15.37 na drodze wojewódzkiej nr 390 między Ziębicami a Nowym Dworem – dachowanie samochodu osobowego. Pojazdem podróżowały dwie osoby, które opuściły pojazd przed przybyciem służb ratowniczych. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobą poszkodowanym oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatora w pojeździe.

7 października o godz. 15.49 na skrzyżowaniu drogi powiatowej nr 3070D z ul. Kolejową w Ciepłowodach - po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami łącznie podróżowały trzy osoby dorosłe oraz trójka dzieci. Wszystkie osoby podróżujące pojazdami opuściły je przed przybyciem służb ratowniczych. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów w uszkodzonych pojazdach. W działania trwające półtora godziny zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz patrol policji.

Dwa alarmy fałszywe:

Ponadto w okresie ubiegłego tygodnia odnotowano dwa alarmy fałszywe  z których jeden zakwalifikowano jako alarm fałszywy w dobrej wierze, a drugi jako alarm fałszywy złośliwy. 

Mirosław Gomółka

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA