Express-Miejski.pl

Pożar magazynu w Kalinowicach Dolnych. W obiekcie 2 tys. ton ziarna kukurydzy [foto] [aktualizacja]

Pożar magazynu z kukurydzą w Kalinowicach Dolnych fot.: Magdalena Winnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Kalinowicach Dolnych doszło do pożaru budynku gospodarczego, w którym magazynowane były ziarna kukurydzy. Z pożarem walczy kilkanaście jednostek straży pożarnej.

Ogien zauważono 1 października około godz. 5.30. Na miejsce zdarzenia zadysponowano kilkanaście jednostek straży pożarnej z powiatu ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego i strzelińskiego. Aktualnie trwa akcja dogaszania pożaru.

[AKTUALIZACJA, godz. 11.15]: O godz. 5.32 do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich wpłynęło zgłoszenie o pożarze suszarni do zboża w Kalinowicach Dolnych. - Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów na miejsce akcji stwierdzono, że pali się budynek magazynowy o wymiarach 100 m x 20 m x 6 m w całości wypełniony ziarnem kukurydzy. Z informacji uzyskanych od właściciela obiektu, w magazynie znajdowało się około 2 tys. ton ziarna - mówi Mirosław Gomółka z ząbkowickiej straży pożarnej.

Palący się magazyn był konstrukcji drewnianej, obity płytami azbestowymi. Pożar rozwijał się wewnątrz stropodachu. W punkcie kulminacyjnym na miejscu akcji pracowało 17 zastępów straży pożarnej z powiatu ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego i strzelińskiego. - Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dotarciu do źródła ognia, pracach rozbiórkowych i ugaszeniu pożaru. Na chwilę obecną pożar został zlokalizowany, trwa dogaszanie obiektu oraz trwają dalsze prace rozbiórkowe. Strażacy sprawdzają też budynek przy pomocy kamer termowizyjnych. Aktualnie na miejscu pracuje dziesięć zastępów straży pożarnej - dodaje strażak.

Ziarno kukurydzy w wyniku akcji gaśniczej uległo zniszczeniu i nie będzie nadawało się do dalszego przetworzenia. Trwa szacowanie strat. Nieznana jest przyczyna pojawienia się ognia. Sprawą zajmie się policja. 

ms. / em24.pl

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pożar magazynu z kukurydzą w Kalinowicach Dolnych [foto]

  2018-10-01 10:00:42

  gość: ~ciekawy

  Podpalenie?

 • 2018-10-01 12:09:13

  gość: ~kik

  Co strażacy i właściciel zrobią z eternitem ?

 • 2018-10-01 12:16:15

  gość: ~Kik2

  @~kik Jajecznice sobie na nim usmażą.

 • 2018-10-01 13:15:01

  gość: ~kik

  @~Kik2 jak im będzie smakować. czy ktoś badał środowisko po pożarze ? co stało się z tym eternitem ? gdzie obecnie jest składowane ?

 • 2018-10-01 12:24:15

  gość: ~kalina

  Właśnie takie pożary pokazują, jak to dobrze, że w regionie mamy tyle jednostek OSP. To dla tych krytyków, którzy tylko potrafią narzekać, jak zobaczą trzy straże na wypadkach. Jakby do tego zdarzenia początkowo przyjechało tylko kilka zastępów to byłby płacz, a tak akcja gaśnicza prowadzona bardzo sprawnie, woda dowożona szybko, brawo dla strażaków

 • 2018-10-02 10:22:57

  gość: ~Haha

  Popieram

 • 2018-10-02 10:43:47

  gość: ~Ader

  trzeba wymagac i walczyc o swoje a nie wypisywac na portalach tylko w czynach sila a nie puste slowa chlopaki do walki o sprzet pisac i sie domagac zadac

 • 2018-10-02 13:45:47

  gość: ~osp

  @~Ader

  Jednostki w gminie Ziębice są najsłabiej doposażonymi jednostkami w powiecie ząbkowickim. Jest ich mega dużo, ale połowa to nie ma nawet podstawowego sprzętu, który umożliwiałby im działanie. Rolą gminy jest dbanie o bezpieczeństwo i kupno nowego sprzętu, ale przez ostatnie lata mniejsze jednostki zostały strasznie zaniedbane kosztem Lubnowa i Henrykowa

 • 2018-10-02 17:47:36

  gość: ~Marek

  @~osp bo w naszej gminie osp z po za ksrg to tylko ludzie do sprzątania po wichurach, pompowania wody po ulewach, dowożenia jej przy większych pożarach, biegania z tłumicami czy przeżucania niedogaszonych stogów. Do innych działań sprzętu nie ma i nie będzie bo ratownictwo techniczne i kpp zabezpiecza pc jrg, Henryków i lubnów. Gmina ma szczęście że lokalne osp to rzesza frajerów która za kilkanaście złotych, cyniczne "dziękuję" i okazję do "szpanu" na starze z lat 80, rwie się do roboty poświęcając swój czas, zdrowie a często i pieniądze. Ale jeszcze kwestia kilku lat i nawet to się skończy.

 • 2018-10-03 10:12:38

  gość: ~ODP

  @~ospHenryków i Lubnów to jednostki leżące w gminie Ziebice!!!

 • 2018-10-05 14:27:08

  gość: ~Janek

  @~osp
  Tak informacyjnie dla Pana/Pani Ader, jednostki takie jak Henryków czy Lubnów działają w systemie krajowym i to ze środków tego systemu są doposażane i dotowane w dużej mierze. Inne jednostki gminy Ziębice nie są krzywdzone kosztem w/w jednistek. Jednostki te starają się również o środki z instytucji pozagminnych. Nie powinno się również porównywać działalności.. nikt reszcie jednostek nie zabrania pisania wniosków, projektów czy zapytań o dotacje. Najwygodniej jest jednak siedzieć na du..e i czekać co gmina da.

 • 2018-10-05 14:32:36

  gość: ~Janek

  ostatnio dodany post

  @~osp
  Tak informacyjnie dla Pana/Pani Ader, jednostki takie jak Henryków czy Lubnów działają w systemie krajowym i to ze środków tego systemu są doposażane i dotowane w dużej mierze. Inne jednostki gminy Ziębice nie są krzywdzone kosztem w/w jednistek. Jednostki te starają się również o środki z instytucji pozagminnych. Nie powinno się również porównywać działalności.. nikt reszcie jednostek nie zabrania pisania wniosków, projektów czy zapytań o dotacje. Najwygodniej jest jednak siedzieć na du..e i czekać co gmina da.

 • 2018-10-01 14:58:37

  gość: ~Bardzianka

  W Bardzie eternit znajduje się na dachu takiego tworu jak Centrum Kultury i Biblioteka i nikt sobie z tego nic nie robi

REKLAMA


REKLAMA