Express-Miejski.pl

Blisko pół miliona dla Twierdzy Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska fot.: Grzegorz Basiński

Twierdza Srebrna Góra otrzymała 480 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace ratunkowe i odbudowę murów Donjonu i Bastionu Dolnego.

Zadanie będzie polegać na kontynuacji prac prowadzonych w latach poprzednich. W pierwszej kolejności przeprowadzony zostanie remont dwóch, najpilniejszych obecnie stref zagrożonych katastrofa budowlaną. - Powodem stanu awaryjnego murów obronnych są znaczne ubytki lica i rdzenia muru sięgające dwóch metrów. Ponadto mury zwieńczone są wielotonowym nasypem ziemnym, który może ulec oberwaniu. Stan techniczny wskazanych miejsc jest na tyle awaryjny, że brak przeprowadzenia wnioskowanych prac ratunkowych może prowadzić do trwałego wyłączenia z użytkowania - tłumaczy Emilia Pawnuk, prezes spółki Twierdza Srebrna Góra.

W ramach wniosku przewiduje się również zabezpieczenie, stabilizację i miejscową odbudowę wieży górnej Donjonu poprzez miejscowe odtworzenie kamiennej elewacji i gzymsu w zakresie niezbędnym dla bezpieczeństwa zwiedzających oraz kotwienie zachowanych fragmentów elewacji wraz z zabezpieczeniem elewacji siatką geotechniczną.

Ponadto przeprowadzony zostanie kolejny etap remontu i odbudowy południowego muru dziedzińca Bastionu Dolnego - strefy wejściowej do Twierdzy przy użyciu tradycyjnych technik murarskich.

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA