Express-Miejski.pl

Wójt nie otrzyma wyrównania od początku kadencji? Wojewoda wydał zarządzenie nadzorcze

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Wojewoda stwierdził nieważność części uchwały dotyczącej podniesienia uposażenia wójta gminy Kamieniec Ząbkowicki z wyrównaniem od początku kadencji.

6 czerwca wojewoda wydał zarządzenie nadzorcze, w którym zakwestionował paragraf 7 przyjętej w kwietniu uchwały w sprawie wynagrodzenia wójta gminy Marcina Czernieca i stwierdził jego nieważność. Zapis informował, iż uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 grudnia 2014 roku. 

Wojewoda wskazał, że brak jest prawnych możliwości nadania mocy wstecznej uchwale, gdyż zmieniona uchwałą kwota wynagrodzenia wójta będzie przysługiwała mu za zakończone lata budżetowe i polegać będzie na wyrównaniu wydatków budżetowych gminy na wynagrodzenie, które zostało już wypłacone. Wojewoda swoją decyzję argumentował naruszeniem przepisów art. 211 i wskazywał na zasadę roczności budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Na wczorajszej sesji rady gminy w Kamieńcu Ząbkowickim radni zdecydowali się zaskarżyć zarządzenie nadzorcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Za wniesieniem skargi zagłosowali radni: Bierut, Cenarski, Chodasewicz, Demidowicz, Kleniuk, Koper, Krekora, Tokarz, przeciwni byli: Cwek, Kacik, Smędzik, Syposz oraz Szulin. Nieobecni podczas obrad byli: Glina oraz Gnaczy.

W przygotowanym przez gminę zaskarżeniu pojawia się informacja, iż organ nadzoru nie ocenił kwestionowanego fragmentu uchwały poprzez pryzmat normy przepisu art. 5 ustawy o ogłaszaniu aktów normatycznych i niektórych innych aktów prawnych, w którym widnieje zapis, iż chwila wejścia aktów w życie nie wyłącza możliwości nadania aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.

W uzasadnieniu możemy przeczytać również, iż w stanie faktycznym niniejszej sprawy ograniczenia związane z zasadą roczności budżetu nie mogą znaleźć zastosowania, albowiem środki finansowe na potrzeby zabezpieczenia środków na wypłatę wynagrodzenia dla wójta w wysokości określonej przepisami znalazły się w uchwale budżetowej dotyczącej 2018 roku. Wcześniejsze uchwały budżetowe podejmowanie w latach 2014-2016 nie zostały wykonane z uwagi na brak wymaganej większości w radzie gminy Kamieniec Ząbkowicki dla podjęcia uchwały w sprawie zmiany wysokości wynagrodzenia. Tym samym środki te były zabezpieczane w kolejnych latach budżetowych i w ramach odrębnych środków. Oznacza to, że zabezpieczeniem środków finansowych na wypłatę wynagrodzenia nie są zatem uchwały budżetowe z lat wcześniejszych, lecz aktualna uchwała budżetowa.

- Nie można zatem nawet sugerować, że doszło w wyniku podjęcia zaskarżonej uchwały do naruszenia zasady roczności budżetu skoro środki na wypłatę zostały zabezpieczone w ramach obecnego budżetu gminy, tj. budżetu tego roku, w którym ma zostać realizowany ten wydatek - czytamy w skardze.

Ponadto autor dokumentu informuje, iż od przyjętych reguł jeśli chodzi o zasadę roczności budżetu istnieją wyjątki, ponieważ przepisy ustawy o finansach publicznych przewidują możliwość wydatkowania określonych kategorii środków po zakończeniu roku budżetowego.

Teraz sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Jeżeli podtrzyma stanowisko wojewody, gmina będzie miała jeszcze jedną szansę na zmianę decyzji - będzie mogła złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. 

ms. / em24.pl

26

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wójt nie otrzyma wyrównania od początku kadencji? Wojewoda wydał zarządzenie nadzorcze

  2018-06-13 08:31:41

  gość: ~Anna

  Jak sąd podtrzyma decyzję wojewody to będę skłonna stwierdzić, że w tym kraju istnieje jeszcze odrobina sprawiedliwości

 • 2018-06-13 09:10:03

  gość: ~ooo

  hahahahaha wójt zrobi wszystko żeby dostać kase.
  Panie wójcie trochę honoru!!

 • 2018-06-13 09:40:53

  gość: ~iii

  Wójt pewnie pieniążki już dostał zainwestował i teraz jak dostal zarzadzenie od wojewody to ponoc blady jak sciana chodzi

 • 2018-06-13 10:17:47

  gość: ~ooo

  @~iii
  tak myślę, że mógł zawału dostać...

 • 2018-06-13 12:19:50

  gość: ~Autor

  @~iiiA jak te pieniazki podzielił pomiędzy tych którzy
  do tego dążyli bo niktorzy są pazerni i teraz nie będą chcieli oddać , jak ten który był liderem w tym działaniu

 • 2018-06-13 10:18:04

  gość: ~zara

  Mam dwoje już dorosłych dzieci, nigdy nie brałam 500+, a myśląc takim tokiem jak Wójt i jego stuknięci radni Żądam wypłacenia zaległych, a należących się mi pieniędzy !!! Co za jakieś chore zagrywki ? Jakim cudem, w tym przypadku, prawo działa wstecz ???

 • 2018-06-13 10:44:59

  gość: ~Bummm

  Jak wojewoda śmiał coś takiego zrobić! Tak poprawnemu i uczciwemu czlowiekowi.Brawo wojewoda. Chyba radni złamali prawo gosujac za w sprawie wyrównania. Idąc poprzednimi odwolaniami wypadało by ich pozbawić mandatów!!!

 • 2018-06-13 11:10:57

  gość: ~ABC

  Niech radni :Bierut, Cenarski, Chodasewicz, Demidowicz, Kleniuk, Koper, Krekora, Tokarz złożą się z własnej kieszenie i wypłacą mu te pieniądze jak im tak bardzo na tym zależy.

 • 2018-06-13 11:51:01

  gość: ~obserwator

  @~ABC
  Zadziwiające jak liczne jest grono przydupasów, jak bezmyślne. Oni tego oczywiście nie widzą i nigdy nie dostrzegą są ślepi i narcystycznie zapatrzeni w siebie .Oczywiście nie są bezinteresowni, gdy spojrzeć na personalny skład tego towarzystwa to gołym okiem widać ,ze wszyscy ci herosi samorządowi dzięki łaskawości Panującego wyżerają konfitury z gminnego korytka, nie ma nic za darmo nawet uwielbienie dla Cysorza , sam Cysorz musi w jakiś sposób opłacać. Polityk a przecież piastun urzędu jak o sobie powiada Panujący ,wójt jest politykiem , owszem podwórkowego chowu ale jednak , otóż taki polityk którego celem jest odwet ,żądza władzy i pieniędzy jest zagrożeniem dla wspólnoty jaką jest Gmina .Gminie potrzebna jest nowa władza , tylko czy znajdą się ludzie ,którym zechce się rozpędzić na cztery wiatry to zepsute do szpiku kości i towarzystwo ?
  PS. Radny Mateuszu Gnaczy czy nam wyborcom nie należy się bodaj kilka słów wyjaśnienia ,za kim się Pan w końcu opowiadasz , z kim trzymasz ? Czy masz Pan cywilną odwagę przyznać się do przejścia na inna stronę „mocy „

 • 2018-06-13 12:23:02

  gość: ~Piłkarz

  Może coś skapnie z tej kwoty na remont " stajni" Interu?

 • 2018-06-13 12:57:05

  gość: ~Inter

  @~Piłkarz

  w stajni to mieszkasz wieśniaku

 • 2018-06-13 12:32:15

  gość: ~Fred

  A ja wiem co ci hojni radni którzy prawo mają gdzieś teraz uczynią ,przyznają becikowe w tej kwocie , bo im wolno wszystko nieliczą się z nikim i zniczym

 • 2018-06-13 14:34:33

  gość: ~oj tam oj tam

  @~Fred
  Tak to leciało w PiŚmie Świętym – Na początku było Słowo.... Tak było ale po korekcie jest tak : Na początku jest Cysorz, później długo,długo…… nic ,aż pojawia się Bóg ,który stworzył niebo i ziemię, po drodze lasy, ptaki ryby i inne stwory zamieszkujące ziemię .Miał już Pan Bóg odpocząć aliści na wyraźne polecenie Cysorza musiał stworzyć Pana Przewodniczącego Rady i Panie i Panów radnych ,no bo jakże to , widział kto Cysorza bez orszaku ? No i po dziełach tych ostatnich widać jak Pan Bócek okrutnie zmęczony był.
  A teraz ludkowie drodzy zaśpiewajmy Psalm pochwalny :
  A nasz Cysorz to taki wspaniały, prostolinijny, uczciwy i nie zawistny
  TANI i nie mściwy to człowiek
  Tylko haruje w pocie czoła dla dobra naszej gminy wsio-miasta
  A jak już tak idzie ku świetlanej przyszłości
  Drogą wiodącą do wiekopomnej chwały
  To lud poddany klęka i z zachwytem szepce :
  Nasz Ci ON, nasz ,A On idzie
  A na głowie kwiecisty ma ,ba żeby tylko.. LAUROWY
  Ma wianek, a przed nim bieży baranek
  A nad nim lata motylek………..tak to widzę, naprawdę .

 • 2018-06-13 13:33:12

  gość: ~Piłkarz

  Inter - nie denerwuj się , wpływam na nasze władze, żeby wyremontowały budynek.Nie kapujesz o co chodzi, to nie zabieraj glosu.

 • 2018-06-13 14:30:53

  gość: ~Hadra

  przebiegły jest jak lis, szczegulnie jak ma młode.

 • 2018-06-13 14:58:20

  gość: ~Gość

  Nie wiem jak nazwać takie łajdactwo! Żeby w odwołaniu argumentował, że zabezpieczył sobie te pieniądze tyle lat!!!! I czekał aż będzie miał większość i wkońcu je dostanie. Co za s ....l

 • 2018-06-13 19:11:22

  gość: ~vnb

  @~Gość

  Myślałem, że tylko ja to zauważyłem i coś źle zrozumiałem, ale skoro nie tylko ja to chyba jednak coś jest na rzeczy...MA SA KRA. Co za człowiek!!!

 • 2018-06-13 18:46:50

  gość: ~CSA

  Ponoć jest przygotowywana nowa uchwała wszyscy radni na odchodne mają dostać podwyżkę i premię z wyrównaniem po
  200 tysięcy sołtysi po
  100 tysięcy a wójt
  500 tysięcy za ciężką pracę.

 • 2018-06-13 21:33:11

  gość: ~sen

  Wskazane by było skierować parlametarzystow do urzędu w Kamieńcu niech dokonają tego co obecnie dokonują w wielu samorządach w kraju ,ujawniając wiele patologii i niegospodarnosci

 • 2018-06-13 22:44:52

  gość: ~Karju

  Jest to wielki wstyd i kompromitacja naszej kamienieckiej władzy wójta i radnych świadczy o tym ,że nie znają prawa i łamią prawo dla osiągnięcia własnych korzyści materialnych kosztem społeczeństwa a gdzie był radca prawny który sprawdza uchwały pot kontem przeszczekania prawa za co pieniądze bierze panie wójcie .

  Ludzie pracy nie mają gmina w strasznych długach a pieniądze na podwyżkę i wyrównanie dla wójta są w budżecie świadczy to ,że radni nie kontrolują wójta a budżet gminny jest nowelizowany wedle potrzeb są zaciągane coraz to nowe kredyty kredyt spłaca się kredytem aby dotrwać do wyborów .

  Na co teraz radni wójt przeznaczą te 200 tysięcy ???

 • 2018-06-13 23:11:34

  gość: ~reio

  W uzasadnieniu trzeba poprawić nie gmina będzie miała szansę odwołać się do NSA tylko kilku niepowaznych bez kszty ambicji radnych .

 • 2018-06-16 15:10:06

  gość: ~Gość

  Najwyższy Sąd Administracyjny mu nie pomoże jedynie Najwyższy Sąd Katastracyjny i tu jest szansa na wyrównanie.

 • 2018-06-17 11:03:06

  gość: ~Lud

  Ludzie nie lubią pazernych i pokażą to w wyborach.
  Przyjdzie kryska na Marcyśka!

 • 2018-06-18 22:24:03

  gość: ~ee

  @~Lud
  I tu się mylisz wygranie wyborów z obecnym wójtem graniczy z cudem on ma potężny elektorat którego rocznie budżet gminy kosztuje kilka milionów

  -bezrobotni żule dostają za darmo pieniądze pijąc pod sklepem w barze -klubokawiarniach
  -sklepy nie płacą akcyzy alkoholowej -podatków
  -ogródki piwne nie płacą opłat
  -rolnikom jest umarzany podatek
  -firmą jest umarzany podatek
  -kto ma układy wygrywa przetargi
  -kto ma układy dostaje pomoc z UG
  -sołtysi dostają kasę ???
  -radni dostają kasę ???
  -itp.

 • 2018-06-19 13:55:00

  gość: ~Kamila

  @~ee

  No to pora żeby Waszczuk wziął to pod uwagę, kupił nowe trzewiki i pospacerował od domu do domu, od mieszkania do mieszkania, od sklepu do sklepu i porozmawiał z ludźmi, powiedział co ma do zaoferowania, zapytał jakie problemy ich trapią, jak może im pomóc. Ogłoszenie startu w wyborach i pisanie jaki to obecny wójt jest be i niedobry to raczej średni pomysł na kampanię. Ale co ja tam wiem, pewnie myślę zbyt ludzkimi kategoriami, a człowieczeństwa w polityce NIE MA!

 • 2018-06-19 22:12:38

  gość: ~ee

  ostatnio dodany post

  @~Kamila
  -przekonasz lisa żeby kur nie kradł ???

REKLAMA