Express-Miejski.pl

W Niedźwiedziu i Złotym Stoku powstaną Otwarte Strefy Aktywności. Samorządy otrzymały dofinansowanie

Wizualizacja Otwartej Strefy Aktywności - wariant rozszerzony fot.: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Gminy Ziębice i Złoty Stok otrzymają po 50 tys. zł na budowę Otwartych Stref Aktywności. Tylko w tym roku w kraju ma powstać ponad 1.5 tys. tego rodzaju stref.

Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej organizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki cieszył się ogromnym zanteresowaniem. Do ministerstwa wpłynęło 1401 wniosków, z czego pozytywnie zaopiniowano 792 na łączną kwotę ponad 54 mln zł.

Kryterium decydującym o przyznaniu dofinansowania był wskaźnik zamożności gminy. – Dzięki temu mamy pewność, że wsparcie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Aż 78 proc. pozytywnie rozpatrzonych wniosków pochodzi z obszarów wiejskich – podkreśla Minister Sportu i Turystki, Witold Bańka i dodaje: – W ciągu dwóch lat przeznaczymy na budowę Otwartych Stref Aktywności 100 mln zł. Dzięki tej kwocie powstanie około 3000 ogólnodostępnych, bezpłatnych, wielopokoleniowych stref sportowo-rekreacyjnych. Jest to projekt prospołeczny. Zależy nam, by Otwarte Strefy Aktywości były miejscami spotkań i aktywności całych rodzin – dzieci, rodziców, seniorów.

Sport, rekreacja i odpoczynek w każdym wieku

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) będą ogólnodostępnymi plenerowymi miejscami sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Mają sprzyjać integracji społecznej i być skierowane do różnych grup wiekowych.

Dofinansowaniem w ramach programu zostały objęte zadania inwestycyjne dotyczące budowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w dwóch wariantach realizacyjnych: wariant podstawowy - siłownia plenerowa, strefa relaksu oraz wariant rozszerzony - siłownia plenerowa, strefa relaksu, sprawnościowy plac zabaw, ogrodzenie terenu.

Do konkursu przystąpiły cztery gminy z powiatu ząbkowickiego. Dofinansowanie otrzymały dwie z nich - gmina Ziębice oraz gmina Złoty Stok. Wsparcie finansowe dla obu samorządów wynosi po 50 tys. zł, a projekt będzie realizowany w wariancie rozszerzonym. Wnioski gmin Ciepłowody i Ząbkowice Śląskie nie otrzymały dofinansowania, gdyż wskaźnik G (dochody podatkowe dzielone przez liczbę mieszkańców) tych samorządów jest wyższy niż 1.350.

. Pozostałe trzy gminy nie ubiegały się o wsparcie finansowe z tego programu.

[AKTUALIZACJA]: W gminie Złoty Stok całkowitą wartość inwestycji oszacowano na ponad 115 tys. zł. W ramach zadania, przy ul. Żeromskiego w Złotym Stoku, powstanie nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny, w którego skład wchodzić będą m.in.

1. Sprawnościowy plac zabaw w tym: sprawnościowy zestaw wielofunkcyjny dla dzieci, stożek duży, huśtawka metalowa podwójna.

2. Siłownia plenerowa, w tym urządzenia typu: wioślarz, motyl, orbitrek, wahadło-biegacz-twister, wyciąg górny, wyciskanie siedząc.

3. Strefa relaksu w tym: stolik do gry w szachy wraz z siedziskami (2 szt.), ławka z oparciem (4 szt.), kosz na śmieci (2 szt.), stojak na rowery (1 szt.).

Realizację przedsięwzięcia zaplanowano na trzeci kwartał 2018 roku.

Gmina Ziębice ulokuje strefę aktywności w Niedźwiedziu. Na placu zabaw zamontowane zostaną następujące urządzenia sprawnościowe i do zabaw:
- stół pingpongowy wolnostojący;
- wielokąt wspinaczkowy;
- podniebna deskorolka;
- huśtawka potrójna;
- urządzenie sprawnościowe wielofunkcyjne;
- bujak dwuosobowy.
Na terenie rekreacyjno-sportowym zamontowane zostaną następujące urządzenia siłowni zewnętrznej:
- orbitrek;
- jeździec;
- narciarz;
- wioślarz;
- wyciąg górny;
- pajacyk;

Ponadto na terenie otwartej strefy aktywności przewiduje się montaż urządzeń małej architektury: tablicy z regulaminem, koszy na śmieci oraz ławek z oparciem. Dodatkowo obiekt zostanie ogrodzony. W najbliższym czasie gmina przystąpi do procedury związanej w wyłonieniem Wykonawcy placu. Planuje się, że obiekt zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku.

ms. / em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Ziębicach i Złotym Stoku powstaną Otwarte Strefy Aktywności. Samorządy otrzymały dofinansowanie

  2018-06-06 13:18:11

  gość: ~Życzliwy

  I znowu Ząbkowice bez efektów w złożeniu wniosku... to już zaczyna być śmieszne...

 • 2018-06-06 15:53:42

  gość: ~Bodek

  @~Życzliwy
  Panie Krzysztofie proszę ochłonąć. O dotacji decydowal wskaźnik dochodów podatkowych. Biedni dostali, a bogatsi za rok.

 • 2018-06-06 16:50:25

  gość: ~gg

  ostatnio dodany post

  @~Życzliwy

  Darek, uspokój sie

REKLAMA