Express-Miejski.pl

Nie widzi przeszkód by zatrzymywać rywali. Kolejny sukces Adriana Słoninki z Olbrachcic Wielkich

Reprezentacja Polski triumfatorem IBSA Blind Football Euro Challenge Cup fot.: Ivanka Levchuk

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Reprezentacja Polski w blind footballu, czyli piłce nożnej osób niewidomych, okazała się najlepsza podczas trzeciego IBSA Blind Football Euro Challenge Cup.

W składzie drużyny narodowej nie mogło zabraknąć także Adriana Słoninki z Olbrahcic Wielkich. Tak pisze o nim znany dziennikarz Kamil Gapiński w materiale o sukcesie reprezentacji dla portalu Weszło: - Dowiedziałem się, że grający twardo i skutecznie w obronie Adrian Słoninka chciał zostać wioślarzem, ale w jego osadzie zabrakło odpowiedniej liczby niewidomych sportowców na wysokim poziomie. Wobec tego przerzucił się na piłkę, co było świetnym pomysłem, bo uwierzcie mi – gość zamiata rywali jak Michał Pazdan za najlepszych kadrowych lat.

W finale turnieju, który rozegrano w ubiegły weekend w Krakowie, zawodnicy prowadzeni przez Lubomira Praska pokonali Irlandię 1:0. 

Dla reprezentacji Polski było to pierwsze zwycięstwo w międzynarodowym turnieju. Najlepszy wynik, jaki dotychczas udało osiągnąć się polskim piłkarzom, to 9. pozycja wywalczona podczas mistrzostw Europy pierwszej dywizji w 2015 roku. Wówczas przegraliśmy 4 z 5 spotkań tracąc łącznie aż 18 bramek, a zdobywając tylko jedną. Podczas krakowskiego turnieju nastąpiła zamiana ról i tym razem to Polacy dyktowali warunki.

W grupie Biało-Czerwoni zmierzyli się z Irlandczykami oraz debiutującymi na europejskiej arenie Szwajcarami. O ile w meczu otwarcia z Wyspiarzami Polacy wygrali po trafieniu Roberta Mkrtchyana tylko 1:0, tak w kolejnym spotkaniu zawodnicy Praska aż ośmiokrotnie pokonali szwajcarskiego bramkarza. Po dwa gole strzelili Marcin Ryszka, Martin Jung oraz Mkrtchyan, a po jednym dołożyli jeszcze Łukasz Byczkowski i Artur Fleszar.

W półfinale Polacy zagrali z Białorusinami, którzy w grupie z Węgrami i Austriakami zajęli 2. miejsce. Przed rozpoczęciem turnieju forma naszych wschodnich sąsiadów pozostawała wielką niewiadomą. Jedyne spotkania rozgrywali przeciwko Rosjanom, którzy są aktualnymi mistrzami Europy. Nieznajomość przeciwnika nie przeszkodziła Polakom, którzy pewnie pokonali Białorusinów 4:1. O rezultacie drugiego półfinału, między Węgrami a Irlandią, decydowały rzuty karne. W nich lepsi okazali się nasi grupowi rywale, którzy pokonali Madziarzy 1:0.

Finał, podobnie jak mecz otwarcia turnieju, zakończył się jednobramkowym zwycięstwem Polaków. Gola dającego wygraną strzelił kapitan naszej reprezentacji, Marcin Ryszka. Irlandczycy mieli jednak powody do radości. Najlepszym bramkarzem rozgrywek został Darren McGarry. W meczu o brąz Węgrzy pokonali Białorusinów. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0. Statuetkę najlepszego zawodnika turnieju odebrał jednak reprezentant naszych wschodnich sąsiadów, Yura Ardynau.

Biało-Czerwoni nie zamierzają zwalniać tempa i już teraz myślą o przyszłorocznych mistrzostwach Europy drugiej dywizji. – Chcielibyśmy podczas nich znaleźć się w najlepszej dwójce. Pozwoli nam to powrócić do dywizji pierwszej, z której wypadliśmy w 2015 roku. Szansę na awans mieliśmy już rok temu, ale w Rumunii nie mogliśmy wystartować z powodów finansowych – mówi Ryszka.

Nie wiadomo jeszcze gdzie rozegrany zostanie przyszłoroczny turniej. Wśród kandydatów do miana gospodarza imprezy wymienia się Polskę. Jak zaznaczył David Stirton, europejski przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Sportu Niewidomych ds. Blind Footballu, organizacja krakowskiego turnieju stała na wysokim poziomie. – Mamy nadzieję, że będziemy kontynuować współpracę
i już wkrótce ponownie zobaczymy te, a także inne zespoły, na polskim boisku – dodaje.

Paweł Baran

1

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Nie widzi przeszkód by zatrzymywać rywali. Kolejny sukces Adriana Słoninki z Olbrachcic Wielkich

    2018-05-18 11:54:45

    gość: ~Kibol

    ostatnio dodany post

    Super - Adrian. Wymiataj dalej. Gratulacje.

REKLAMA