Express-Miejski.pl

Pracowity długi weekend strażaków. Groźne wypadki i pożary nieużytków [raport straży pożarnej]

Groźne zderzenie dwóch osobówek w Laskach. Auto zawisło na barierze fot.: em24.pl

W okresie tzw. długiego weekendu (od 27 kwietnia do 6 maja) strażacy z powiatu ząbkowickiego interweniowali 28 razy. 

Na terenie powiatu strażacy gasili czternaście pożarów:

28 kwietnia o godz. 12.14 w Bardzie - pożar lokomotywy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do pożaru w komorze silnika lokomotywy. Maszyniści obsługujący pociąg szybko zauważyli pożar i podjęli skuteczne działania gaśnicze jeszcze przed przybyciem zastępów straży. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pogorzeliska.

28 kwietnia o godz. 12.21 w Ciepłowodach - pożar suchej trawy;

28 kwietnia o godz. 16 na ul. Nadrzecznej w Ziębicach - pożar suchej trawy,

28 kwietnia o godz. 18.54 na ul. Ogrodowej w Kamieńcu Ząbkowickim - pożar suchej trawy;

28 kwietnia o godz. 21.24 w Stoszowicach - pożar samochodu osobowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy całkowicie objęty ogniem. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru.

29 kwietnia o godz. 11.51 na ul. Gliwickiej w Ziębicach - pożar suchej trawy;

29 kwietnia o godz. 15.20 w Srebrnej Górze (gm. Stoszowice) - pożar suchej trawy oraz krzewów;

29 kwietnia o godz. 17.53 na ul. Bohaterów Getta w Ząbkowicach Śląskich - pożar śmieci w kontenerze;

29 kwietnia o godz. 18.22 w miejscowości Lutomierz (gm. Stoszowice) - pożar suchej trawy oraz krzewów;

3 maja o godz. 9.59 na Osiedle XX-lecia w Ząbkowicach Śląskich - strażacy zostali powiadomieni o dymie wydobywającym się z mieszkania na trzecim piętrze budynku wielorodzinnego. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu gazu do mieszkania oraz sprawieniu kosza podnośnika do okna mieszkania. W wyniku rozpoznania stwierdzono, że doszło do przypalenia potrawy pozostawionej na kuchence. W trakcie działań na miejsce zdarzenia przybyła właścicielka mieszkania dzięki czemu strażacy bez wyrządzania dodatkowych szkód zlikwidowali zagrożenie.

5 maja o godz. 10.59 w Przyłęku (gm. Bardo) - pożar suchej trawy;

5 maja o godz. 16.44 w Kamieńcu Ząbkowickim - pożar suchych gałęzi pozostawionych po pracach porządkowych;

5 maja o godz. 18.34 w miejscowości Targowica (gm. Ciepłowody) - pożar suchej trawy;

6 maja o godz. 13.54 na ul. Stolarskiej w Ziębicach - pożar śmieci w kontenerze;

Wyjeżdżali również do trzynastu miejscowych zagrożeń:  

28 kwietnia o godz. 19.04 w Ziębicach - powalone drzewo na drodze wojewódzkiej nr 385. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali powalone drzewo, które blokowało ruch w obu kierunkach. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pocięciu drzewa i usunięciu gałęzi z jezdni dzięki czemu przywrócono ruch na drodze.

29 kwietnia o godz. 8.57 w miejscowości Laski (gm. Złoty Stok) - zderzenie dwóch samochodów osobowych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które brały udział w zdarzeniu. Jeden z pojazdów w wyniku zdarzenia został wyrzucony z jezdni i zawisł na barierze energochłonnej oddzielającej jezdnię od pobocza, natomiast drugi znajdował się na jezdni. Pojazdami łącznie podróżowały cztery osoby dorosłe oraz dwójka dzieci. Dwie osoby dorosłe znajdowały się we wraku pojazdu, który zawisł na barierze energochłonnej i były uwiezione przez zniekształcone elementy karoserii. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy względem osób poszkodowanych oraz wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do osób uwięzionych we wraku pojazdu. W trakcie prowadzonych działań zabezpieczono lądowisko dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które z miejsca zdarzenia przetransportowało najciężej ranną osobę do szpitala. Po zakończeniu działań ratowniczych strażacy zabezpieczali miejsce na potrzeby działań dochodzeniowych. W działania trwające blisko pięć godzin zaangażowano siedem zastępów straży pożarnej w tym dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kłodzku, trzy zespoły ratownictwa medycznego, śmigłowiec LPR, cztery patrole Policji oraz zarządcę drogi.

29 kwietnia o godz. 9.28 w Opolnicy (gm. Bardo) - suche drzewo przechylone nad jezdnią, które uniemożliwiało przejazd autobusom. Działania zastępu straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wycięciu drzewa.

29 kwietnia o godz. 12.34 w Ożarach (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami łącznie podróżowały trzy dorosłe osoby, dwie z nich samodzielnie opuściły pojazdy przed przybyciem służb ratunkowych, natomiast kierowca jednego z pojazdów został w nim uwięziony przez zniekształcone elementy karoserii. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do uwięzionej kobiety. Po ewakuacji osoby oraz przekazaniu wszystkich poszkodowanych pod opiekę przybyłych zespołów ratownictwa medycznego działania ratownicze zakończono. W działania trwające blisko dwie godziny zaangażowano cztery zastępy straży pożarnej, trzy zespoły ratownictwa medycznego oraz cztery patrole policji.

29 kwietnia o godz. 17.50 na ul. XXX-lecia w Kamieńcu Ząbkowickim - po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali dym wydobywający się z budynku kotłowni. Nasze działania polegały na wykonaniu dostępu do pomieszczenia oraz jego sprawdzenia pod kątem przebywania w nim osób zagrożonych. Następnie ustalono, że zadymienie spowodowane było cofnięciem się dymu przez zasobnik pieca. Po przewietrzeniu obiektu oraz przekazaniu zarządcy działania zakończono.

30 kwietnia o godz. 14.14 w miejscowości Pawłowice (gm. Ząbkowice Śląskie) - złamane drzewo zawisło nad jezdnią blokując całkowicie ruch. Nasze działania polegały na usunięciu konarów stwarzających zagrożenie i przekazaniu miejsca zdarzenia przedstawicielowi Urzędu Gminy w Ząbkowicach Śląskich.

30 kwietnia o godz. 15.38 w miejscowości Służejów (gm. Ziębice) - wypadek samochodu osobowego. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który znajduje się w przydrożnym rowie na dachu. Pojazdem łącznie podróżowały dwie osoby, które opuściły pojazd przed przybyciem służb ratunkowych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatora w uszkodzonym pojeździe.

30 kwietnia o godz. 16.23 na ul. Klasztornej w Ziębicach - strażacy w trakcie powrotu do jednostki zauważyli na chodniku leżącą kobietę. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz powiadomieniu pogotowia ratunkowego o zaistniałej sytuacji. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego działania zostały zakończone.

1 maja o godz. 9.08 w miejscowości Laski (gm. Złoty Stok) - pomoc w udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy starszej kobiecie do czasu przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego.

2 maja o godz. 17.03 na ul. Ząbkowickiej w Kamieńcu Ząbkowickim - strażacy udzielali pomocy mężczyźnie z objawami padaczki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego działania zakończono.

5 maja o godz. 8.55 w Przyłęku (gm. Bardo) - plama substancji ropopochodnej na jezdni drogi powiatowej. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia na miejsce przedstawiciela zarządcy drogi.

6 maja o godz. 17.56 skrzyżowanie ul. Legnickiej z drogą krajową nr 8 w Ząbkowicach Śląskich - wypadek dwóch samochodów osobowych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych którymi łącznie podróżowały trzy osoby, które samodzielnie opuściły pojazdy przed przybyciem służb ratowniczych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu względem osób poszkodowanych do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów w uszkodzonych pojazdach.

6 maja o godz. 20.29 na ul. Złotostockiej w Kamieńcu Ząbkowickim - strażacy zostali zadysponowaniu do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy nieprzytomnej kobiecie. Po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w mieszkaniu znajduje się nieprzytomna kobieta bez oznak funkcji życiowych. Strażacy niezwłocznie przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego w dalszym ciągu prowadzone wspólnie prowadzono resuscytację pomimo wysiłku ratowników przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon.

Strażacy zostali zadysponowani również do jednego alarmu fałszywego:

5 maja o godz. 21.12 na ul. Kolejowej w Kamieńcu Ząbkowickim - strażacy zostali powiadomieni o zadymieniu na strychu budynku mieszkalnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy nie stwierdzili zagrożenia. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy złośliwy.  

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Pracowity długi weekend strażaków. Groźne wypadki i pożary nieużytków [raport straży pożarnej]

    2018-05-08 21:19:55

    gość: ~Uppp

    ostatnio dodany post

    W pogotowiu leżeli

REKLAMA