Express-Miejski.pl

Bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciw pneumokokom. Do 20 kwietnia trwają zapisy

Zapisy na bezpłatne szczepionki przeciw pneumokokom do 20 kwietnia 2018 roku fot.: sxc.hu

Trwa „Wiosna bez pneumokoków”. To akcja Ministerstwa Zdrowia, w ramach której rodzice mogą zaszczepić dziecko do 5 roku życia przeciwko pneumokokom zupełnie za darmo.

Chętni mogą zgłaszać swoje pociechy do szczepień w przychodniach mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Termin zapisów upływa 20 kwietnia, a szczepienia będą realizowane do 29 czerwca.

Szczepienia ochronne przeciw pneumokokom wywołały burzę wśród rodziców na początku ubiegłego roku. Dla dzieci urodzonych po 1 stycznia 2017 roku szczepienie zaczęło być obowiązkowe i w pełni refundowane. Wcześniej takiego obowiązku nie było. Jeżeli jednak rodzic zdecydował się zaszczepić dziecko, nie mógł liczyć na refundację i musiał liczyć się ze sporym wydatkiem. Im mniejsze dziecko tym powinno przyjąć więcej dawek leku. Koszt jednej to kwota sięgająca blisko 300 zł. Niektórzy mogli liczyć na finansowanie szczepienia przez samorządy w ramach programów zdrowotnych.

Do końca 2016 roku obowiązkowe szczepienia (i refundowane) przeciwko pneumokokom były tylko u dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży i te z masą urodzenia poniżej 2,5 kg. Ze wskazań medycznych szczepione były też dzieci do 5 roku życia chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

Teraz dzięki akcji „Wiosna bez pneumokoków” szczepienie dla dzieci urodzonych w latach 2013-2016 jest zupełnie darmowe. Warunkiem jest zapisanie dziecka na szczepienie do 20 kwietnia w przychodni lub zgłoszenie do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

- Każda placówka zdrowotna po wcześniejszym rozeznaniu zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ilość szczepień zadeklarowanych przez rodziców. Ministerstwo Zdrowia posiada rezerwę szczepionek, którą rozdysponowuje na placówki w całej Polsce. Szczepionki zamawiane są na bieżąco według potrzeb, ponieważ leki mają krótki termin przydatności — wyjaśnia Krystyna Szymańska z PSSE w Ząbkowicach Śląskich. 

Pneumokoki to jedne z najbardziej agresywnych bakterii wywołujących poważne choroby, takie jak: sepsę, zapalenie płuc, zapalenie stawów, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie otrzewnej, zapalenie spojówek.

KarMar

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciw pneumokokom. Do 20 kwietnia trwają zapisy

    2018-04-13 09:42:22

    gość: ~Michał

    ostatnio dodany post

    zdecydowanie polecam na pneumokoki szczepionke Prevenar 13 walentna. Jest tez bezplatna szczepionka Symflorix która daja w przychodni ale ona nie chroni przed trzema waznymi szczepami pneumokoków. Nie oszczedzajcie na swoim dziecku!

REKLAMA