Express-Miejski.pl

Puste opakowania po lekach przy drodze. Z tabletek można wyprodukować narkotyki [FOTO]

Kilkaset pustych pudełek po lekach przy drodze. Z tabletek można wytworzyć narkotyki fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Co najmniej kilkaset pudełek po lekach odkrył nasz Czytelnik spacerujący po drodze gminnej przy zjeździe z krajowej ósemki w kierunku Koźmic (gm. Ciepłowody).

Wśród kilku rodzajów pustych opakowań dominowały pudełka po dwóch. To cirrus i acatar. Oba dostępne bez recepty. Oba stosowane w przypadku wystąpienia kataru zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Oba zawierają też pseudoefedrynę mającą działanie narkotyczne. Ich częste stosowanie prowadzi do uzależnień fizycznych i psychicznych. Jedno opakowanie kosztuje kilkanaście złotych.

Od lipca 2015 roku obowiązują przepisy, które ograniczą dostęp do leków bez recepty zawierających substancje psychoaktywne. Od blisko trzech lat aptekarz może sprzedać leki na przeziębienie zawierające np. pseudoeferynę tylko osobom pełnoletnim i w ograniczonej ilości jednego opakowania.

W internecie można jednak znaleźć ogłoszenia o chęci zakupu dużej ilości cirrusu czy acataru. W sieci są też opisane sposoby jak z tabletek, które mają udrażniać zatkany nos, można wytworzyć substancję odurzającą.

Kilka lat temu w ukrytej wytwórni pod Wrocławiem właśnie z popularnych lekarstw dostępnych bez recepty (wśród nich był m.in. cirrus) wytwarzano metaamfetaminę. Jak wyliczyła prokuratura, gdyby cała produkcja trafiła na rynek, można byłoby jednorazowo odurzyć blisko 90 tys. osób!

Produkcja prowadzona była częściowo w domu, a częściowo w pobliskim lesie. Tam produkt był gotowany na przenośnej gazowej kuchence. Głównym oskarżony - Milan P. z Czech trafił do więzienia na kilka lat.

O znalezisku poinformowaliśmy władze gminy Ciepłowody, do których należy droga i przydrożny teren. Otrzymaliśmy zapewnienie, że lokalny samorząd zadba o to by zalegające opakowania po lekach zostały posprzątane. O znalezisku ma poinformować również policję.

ms. / em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Puste opakowania po lekach przy drodze. Z tabletek można wyprodukować narkotyki [FOTO]

  2018-04-12 10:09:45

  gość: ~ja

  Dziekuję za tak szczegółowy przepis. Brawo, są jeszcze porządni ludzie!

 • 2018-04-13 12:33:03

  gość: ~ja

  Dobrze, że edytowaliście artykół ale to wciąż za dużo info.

 • 2018-04-13 12:50:27

  gość: ~UW

  miesiąc temu takie samo znalezisko było w Mąkolnie zgłoszenie poszło na policje od urzędu gminy , sołtysa, spółki sprzątającej gminę i co policjant powiedział nam że puste opakowania to tylko zwykły odpad . nikt nawet nie raczył przyjechać sprawdzić.

 • 2018-04-14 15:33:45

  gość: ~Rahu

  Co za idiota to pisał? Pseudoefedryna NIE MA działania narkotycznego, można natomiast z niej zrobić metylometkatynon (mefedron i pochodne).

 • 2018-09-02 20:12:25

  gość: ~martyna96

  ostatnio dodany post

  Każdemu z czystym sercem mogę polecić dobry Ośrodek Terapii Uzależnień SYMPTOM www.uzalezniony.pl lub www.terapia-leczenie.pl albo też fajną alternatywę dla kogoś kto woli nie wychodzić z domu : Terapia przez Skype http://www.terapiaprzezinternet.com

  www.ukraina-pracownicy.pl

REKLAMA