Express-Miejski.pl

Trwa zbiórka pieniędzy na remont zabytkowych organów. Potrzebne blisko 130 tys. zł

Organy pochodzą z 1894 roku. Zostały zbudowane przez świdnicką firmę „Schlag und Sohne” i przez wielu są uznawane za najlepsze znajdujące się w Ząbkowicach Śląskich fot.: Jerzy Organiściak

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Organy z końca XIX wieku znajdujące się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich wymagają remontu. Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.

Organy pochodzą z 1894 roku. Zostały zbudowane przez świdnicką firmę „Schlag und Sohne” i przez wielu są uznawane za najlepsze znajdujące się w Ząbkowicach Śląskich. - Niestety od 80 lat nie były praktycznie remontowane. Siostry klaryski opiekujące się kościołem nie są w stanie wygospodarować środków na kosztowny remont, a ponadto borykają się z wieloma innymi problemami w tej sferze - mówi Jerzy Organiściak, pasjonat lokalnej historii. 

Aby przywrócić instrument do pełnego brzmienia konieczne jest wygospodarowanie ponad 100 tys. zł. Fachowcy z tej branży oszacowali koszt odrestaurowania organów na kwotę około 130 tys. zł.

W związku z organizacją IV Festiwalu Muzycznego im. Alojzego Tauxa, który odbędzie się w dniach 13-14 października w gminie Ząbkowice Śląskie, w tym między innymi w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich, miłośnicy lokalnej historii wraz z siostrami klaryskami postanowili zainicjować społeczną akcję zbiórki funduszy na remont zabytkowych organów. - Zwracam się do Państwa o pomoc w zbieraniu funduszy na ten cel. Wydrukowaliśmy cegiełkę na rzecz zbiórki, ze wszystkimi potrzebnymi danymi, którą można pobrać w kościele lub na klasztornej furcie. Mam nadzieję, że dzięki Państwa hojności, już w październiku podczas festiwalu będziemy mogli usłyszeć ich piękne, klasyczne brzmienie! Wszelkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać! - kończy Organiściak.

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Trwa zbiórka pieniędzy na remont zabytkowych organów. Potrzebne blisko 130 tys. zł

    2018-04-09 14:52:18

    gość: ~Organista

    ostatnio dodany post

    Po co Bóg ma płacić ofiarodawcom , niech da na organy.

REKLAMA