Express-Miejski.pl

Zbudują chodnik do Jaworka. Będą też zniżki dla rodziców przedszkolaków

Sesja rady miejskiej w Ząbkowicach Śląskich fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Gmina wesprze powiat przy budowie chodnika na ul. Powstańców Warszawy. Nie będzie też dochodzić należności, których kwota wraz z odsetkami nie przekracza 100 zł.

28 marca odbyła się kolejna sesja rady miejskiej Ząbkowic Śląskich. Radni jednogłośnie przyjęli wszystkie uchwały zaplanowane na obrady. Jedna z nich dotyczyła wyrażenia zgody na wsparcie finansowe powiatu przy budowie chodnika o długości ponad 400 metrów na ul. Powstańców Warszawy do Jaworka. Wraz z budową ciągu dla pieszych zostanie wykonana kanalizacja oraz oświetlenie. Gmina udzieliła Powiatowi Ząbkowickiemu wsparcia w wysokości 265 tys. zł. Drugie tyle samorząd powiatowy ma dołożyć z własnych środków.

W budżecie wyasygnowano także środki na dofinansowania stowarzyszeń: w zakresie ochrony zwierząt wydatkowano 10 tys. zł, w zakresie kultury 32 tys. zł i w zakresie sportu dodatkowo kolejne 20 tys. zł. Znalazły się także pieniądze na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Na to zadanie w budżecie przeznaczono 35 tys. zł.

Radni zmienili też treść paragrafu podjętej w styczniu uchwały dotyczącej opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych na terenie gminy w zakresie wykraczającym poza realizację podstawy programowej (powyżej pięciu godzin dziennie). Rodzinom, których co najmniej dwójka dzieci uczęszcza do przedszkoli prowadzonych przez gminę Ząbkowice Śląskie przysługuje 30 proc. zniżka za każde dziecko. Koszt jednej godziny wykraczającej poza realizację podstawy programowej bez zniżek wynosi złotówkę.

Przyjęty został również projekt uchwały w sprawie niedochodzenia należności o charakterze cywilnoprawnym przypadających gminie, jednostkom organizacyjnym i organizacjom kultury do kwoty 100 zł wraz z odsetkami. Powód? Nieracjonalność dochodzenia małych kwot należności. Koszty postępowania windykacyjnego przekraczałyby ściągane kwoty.

Przyjęto też program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy w 2018 roku oraz uchwałę w sprawie podziału gminy Ząbkowice Śląskie na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu do Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich. Ma to związek z wyborami proporcjonalnymi, które wracają do gmin zamieszkiwanych przez ponad 20 tys. mieszkańców [KLIK]. Aktualny podział okręgów można znaleźć tutaj [KLIK].

ms. / em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zbudują chodnik do Jaworka. Będą też zniżki dla rodziców przedszkolaków

  2018-04-07 10:59:37

  gość: ~parodia

  To bylo wiadome ze chodnik bedzie, same luksusowe domy wiec chodnik musi byc.Pozostale wsie itp niech laża w blocie

 • 2018-04-07 11:26:03

  gość: ~Rychu

  A co z chodnikiem w cieplowodach czy pan starosta o nas zapomniał

 • 2018-04-07 18:32:53

  gość: ~parodia

  jak postawią z 15 domków z tarasami ogrodzeniem i furami pod domem bedzie i chodnik

 • 2018-04-07 18:35:05

  gość: ~parodia

  Nastepne chodniki beda w strone wylotu na ziebice bo tam tez starostwo obiecalo

 • 2018-04-09 12:41:34

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  A co z ulicami: Daszyńskiego, Robotniczą, Pogodą o tej części miasta to nikt nie pamięta. Dziura dziurę pogania. Warto się zainteresować.

REKLAMA