Express-Miejski.pl

20 pożarów w ciągu tygodnia i 13 miejscowych zagrożeń. Pracowity tydzień strażaków [raport]

W minionym tygodniu strażacy działali m.in. przy wypadku samochodu osobowego na krajowej ósemce fot.: em24.pl

W okresie ubiegłego tygodnia (od 26 lutego do 4 marca) strażacy z powiatu ząbkowickiego odnotowali 36 interwencji.

20 z nich dotyczyło pożarów, z czego strażacy:

  • 5 razy interweniowali przy pożarach suchej trawy krzewów i zarośli na nieużytkowanych terenach rolniczych oraz poboczach dróg.

28 lutego o godz. 15.44 w Ząbkowicach Śląskich
1 marca o godz. 12.58 w Nowinie (gm. Ziębice)
3 marca o godz. 15.23 w Przyłęku
3 marca o godz. 16.54 w Dobrzenicach
4 marca o godz. 17 w Stolcu

  • 9 razy interweniowali przy pożarach sadzy w przewodach kominowych budynków mieszkalnych:

26 lutego o godz. 22.18 w Służejowie
28 lutego o godz. 12.47 w Henrykowie na ul. Cystersów
1 marca o godz. 21.56 w Zwróconej
2 marca na ul. Kamienieckiej w Ząbkowicach Śląskich
2 marca o godz. 10.51 w Olbrachcicach Wielkich
3 marca o godz. 2.49 na ul. Kamienieckiej w Ząbkowicach Śląskich
3 marca o godz. 6.52 na ul. Piastowskiej w Ząbkowicach Śląskich
3 marca o godz. 13.46 na ul. Wałowej w Ziębicach
4 marca o godz. 17.45 na ul. Letniej w Srebrnej Górze

W każdym z przypadków działania zastępów straży poległy na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wygaszeniu oraz wybraniu żaru z pieca. Następnie przystąpiono do gaszenia pożaru sadzy za pomocą proszku gaśniczego oraz mokrego piachu wsypywanego do przewodu kominowego. Po ugaszeniu pożaru z wnętrza komina usunięto pozostałe zarzewia ognia oraz zalegającą sadzę. W trakcie działań gaśniczych za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych monitorowano obecność toksycznych produktów spalania oraz ukrytych zarzewi ognia wewnątrz obiektów.

Ponadto 26 lutego o godz. 9.08 strażacy interweniowali przy pożarze budynku gospodarczego w Ząbkowicach Śląskich na ul. Handlowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożar rozwija się wewnątrz ścian zewnętrznych wykonanych z blachy oraz płyt kartonowo gipsowych. Zapaleniu uległo ocieplenie z pianki poliuretanowej. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych, dzięki czemu dotarto do źródeł ognia, oraz ugaszeniu pożaru za pomocą jednego prądu wody. Obiekt został sprawdzony za pomocą kamery termowizyjnej oraz miernika wielogazowego. Urządzenia wykluczyły obecność ukrytych zarzewi ognia oraz obecność toksycznych gazów pożarowych. W zdarzeniu udział brały trzy zastępy straży oraz 10 strażaków.

26 lutego o godz. 10.35 w Dębowinie (gm. Bardo) doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili silne zadymienie w mieszkaniu na pierwszym piętrze budynku. Z uwagi na brak widzialnego źródła ognia mieszkanie zostało sprawdzone przy użyciu kamery termowizyjnej, która potwierdziła, że pożar rozwija się w przestrzeni pod drewnianą podłogą mieszkania oraz wewnątrz ścian działowych. W celu dotarcia do źródeł ognia strażacy przy użyciu pił ratowniczych rozebrali część podłogi i przystąpili do gaszenia pożaru. W celu dotarcia do wszystkich źródeł ognia strażacy wykonali rozbiórki większości podłogi w kuchni, ścian działowych oraz części drewnianych legarów na których ułożono podłogę. W działania trwające 4 godziny zaangażowano 6 zastępów straży pożarnej oraz 19 strażaków łącznie z Komendantem Powiatowym PSP w Ząbkowicach Śląskich oraz pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i gminy Bardo.

27 lutego o godz. 18.53 w Skalicach (gm. Ziębice) doszło do zadymienia w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania strażacy stwierdzili pożar drewnianej belki w podłodze przyległej do przewodu kominowego. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozebraniu części podłogi dzięki czemu dotarto do źródła ognia. Po ugaszeniu pożaru obiekt został przewietrzony oraz sprawdzony za pomocą urządzeń wykrywczo- pomiarowych które wykluczyły obecność ukrytych zarzewi ognia oraz toksycznych gazów pożarowych. W działania trwające 2 godziny zaangażowano 2 zastępy straży pożarnej oraz 10 strażaków.

2 marca o godz. 17.44 na ul. Złotostockiej w Kamieńcu Ząbkowickim doszło do pożaru elektrycznego podgrzewacza wody. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu oraz przewietrzeniu obiektu. Następnie sprawdzono obiekt za pomocą miernika wielogazowego, który nie wykazał obecności toksycznych gazów pożarowych. W działania trwające godzinę zaangażowano 3 zastępy straży pożarnej oraz 16 strażaków.

2 marca o godz. 21.16 w Bobolicach doszło do pożaru samochodu osobowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili że na jezdni znajduje się samochód osobowy, a jego przód objęty jest ogniem. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która opuściła auto przed przybyciem zastępów straży i nie odniosła obrażeń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ugaszeniu pożaru oraz usunięciu pojazdu z jezdni na pobocze.

3 marca o godz. 15.51 na ul. Kąpielowej w Henrykowie miał miejsce pożar w piwnicy budynku mieszkalnego. W chwili zdarzenia w budynku nikt nie przebywał. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzeniu strażaków do piwnicy obiektu i ugaszeniu pożaru. Po oddymieniu obiektu stwierdzono, że doszło do wybuchu pieca centralnego ogrzewania w wyniku czego powstały uszkodzenia w konstrukcji budynku. Po oddymieniu obiekt został sprawdzony za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych które nie wskazały ukrytych zarzewi ognia oraz obecności toksycznych gazów pożarowych. W działania trwające półtora godziny zaangażowano 3 zastępy straży pożarnej oraz 14 strażaków.

Oprócz pożarów w ciągu minionego tygodnia strażacy 13-krotnie wyjeżdżali do miejscowych zagrożeń:

26 lutego o godz. 14.41 na ul. Młynarskiej w Ziębicach strażacy pomagali policji w otwarciu mieszkania.

27 lutego o godz. 11.58 strażacy zostali zadysponowani do wypadku na drodze krajowej nr 8 w Ząbkowicach Śląskich. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który uderzył w betonowy przepust. We wraku pojazdu znajdował się przytomny kierowca, który nie mógł samodzielnie opuścić pojazdu i posiada rozległe obrażenia. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej za pomocą hydraulicznych narzędzi ratowniczych, po czym wraz z personelem zespołu ratownictwa medycznego przystąpiono do ewakuacji poszkodowanego. Z uwagi na obrażenia oraz stan pacjenta do zdarzenia zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W związku z powyższym zabezpieczono lądowisko dla śmigłowca. W trakcie prowadzonych działań ruch na drodze został całkowicie wstrzymany. W działania trwające godzinę godzinę zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego, śmigłowiec LPR, trzy patrole policji oraz przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

28 lutego o godz. 12.39 w Braszowicach doszło do kolizji samochodu ciężarowego z samochodem osobowym. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy, którzy opuścili pojazdy przed przybyciem zastępów, nie odnosząc obrażeń. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu dopływu prądu w samochodzie osobowym.

28 lutego o godz. 22.39 na ul. Ogrodowej w Kamieńcu Ząbkowickim doszło do podtrucia tlenkiem węgla jednej z lokatorek. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, ze na miejscu zdarzenia działania prowadzi zespół ratownictwa medycznego który udziela pomocy medycznej kobiecie z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiarów na obecność czadu w całym obiekcie. Urządzenia wykrywczo pomiarowe nie wskazały obecności toksycznych gazów pożarowych wewnątrz obiektu.

1 marca o godz. 20.43 w Srebrnej Górze strażacy zabezpieczali lądowisko dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

2 marca o godz. 8.47 w Targowicy strażacy zabezpieczali lądowisko dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzili także działania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy u starszej kobiety do czasu przybycia helikoptera.

2 marca o godz. 13.08 w Braszowicach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Działania zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów oraz zabezpieczeniu plamy płynów eksploatacyjnych, która powstała na jezdni po kolizji.

2 marca o godz. 15.27 na ul. Henryka Brodatego w Henrykowie miało miejsce zadymienie w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy sprawdzili budynek, wykluczając pożar sadzy w przewodzie kominowym. Następnie cały obiekt został sprawdzony za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych, które nie wykazały obecności ukrytych zarzewi ognia oraz toksycznych gazów pożarowych.

3 marca o godz. 01.37 w Jaworku strażacy interweniowali przy plamie oleju znajdującej się na drodze. Działania zastępów straży pożarnej ograniczyły się do zabezpieczenia oraz przekazania miejsca zdarzenia przedstawicielowi zarządcy drogi;

3 marca o godz. 05.48 na ul. Kamienieckiej w Ząbkowicach Śląskich strażacy zostali zadysponowani do budynku, w którym wcześniej ugaszony został pożar sadzy. Z uwagi na obawy lokatora cały obiekt został ponownie sprawdzony za pomocą kamery termowizyjnej oraz miernika wielogazowego. Urządzenia nie wykazały ukrytych zarzewi ognia oraz toksycznych gazów pożarowych.

3 marca po godz. 15 w Przedborowej strażacy pomagali policji w otwarciu mieszkania. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do mieszkania, dzięki czemu policjanci oraz ratownicy medyczni mogli podjąć czynności.

4 marca o godz. 13.34 na ul. Juliusza Słowackiego w Ziębicach zadymienie w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że zadymienie jest wynikiem przypalenia potrawy pozostawionej na kuchence gazowej. Przed naszym przybyciem lokator mieszkania usunął garnek z kuchenki i rozpoczął wietrzenie mieszkania. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przewietrzeniu korytarza oraz sprawdzeniu wnętrza obiektu pod kątem obecności tlenku węgla. Urządzenia wykrywczo-pomiarowe nie wykazały obecności czadu.

4 marca o godz. 19.01 na ul. Sportowej w Ciepłowodach strażacy zabezpieczali lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po wylądowaniu helikoptera strażacy wozem bojowym przewieźli lekarza oraz ratownika medycznego do miejscowości Żelowice, gdzie działania prowadził zespół ratownictwa medycznego.

Ponadto w okresie ubiegłego tygodnia odnotowano 3 alarmy fałszywe związane z uruchomioną czujką tlenku węgla oraz udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy. W wszystkich trzech przypadkach strażacy zakwalifikowali zdarzenia jako alarmy fałszywe w dobrej wierze.

Mirosław Gomółka - KP PSP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA