Express-Miejski.pl

Spór o odwołanie Ryszarda Bieruta. Radni wyszli z sali podczas głosowania [FOTO]

49. Sesja Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wydawało się, że tym razem na sesji rady gminy w Kamieńcu Ząbkowickim będzie spokojnej. Nic bardziej mylnego. Podczas podejmowania uchwał część z radnych wyszła z sali.

Pierwsza część sesji poszła dość sprawnie, radni przyjęli porządek obrad. Sprawozdanie st. asp. Macieja Szostaka z działalności policji w roku ubiegłym z zestawieniem z rokiem 2016 przebiegło bez większych uwag. Radny Ryszard Bierut na ręce policjanta złożył podziękowania kamienieckim funkcjonariuszom, za czuwanie nad bezpieczeństwem zmagań sportowych lokalnej drużyny. Następnie radni przeszli do podejmowania uchwał. Część z nich poszła dość gładko i została przyjęta jednogłośnie.

Punktem zapalnym pomiędzy dwoma obozami radnych okazał się projekt uchwały o wniesieniu odpowiedzi na skargę Marii Kacik. 2 lutego na sesji rady gminy w Kamieńcu Ząbkowickim radni większością głosów wygasili jej mandat. 62-latka złożyła skargę do wojewody dolnośląskiego. Szef dolnośląskiego urzędu poprosił radę o opinię. Pismo napisał jednak wójt Marcin Czerniec, a nie radni, w związku, z czym wiceprzewodnicząca Elżbieta Cwek nie chciała go podpisać. Wobec powyższego wójt przygotował uchwałę, która dotyczyła wysłania odpowiedzi przygotowanej przez szefa kamienieckiej gminy, jako odpowiedź rady. Uchwała została przegłosowana większością głosów w stosunku 7:6. ponieważ jednak radni opozycyjni nie zgadzali się z treścią opinii przygotowanej przez włodarza, uznając ją za stronniczą, przygotowali własną odpowiedź i – jako grupa radnych – wysłali ją do wojewody.  

Po kilkuminutowej kłótni Elżbieta Cwek kontynuowała sesję i przeszła do kolejnego projektu uchwał, którą było stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego Ryszarda Bieruta. Powód? Radny pełni funkcję prezesa klubu sportowego GLKS Zamek Kamieniec Ząbkowicki. Sam interesowany powiedział tylko, że Klub Sportowy Zamek ma w statucie zapisane, że prowadzi działalność sportową i gospodarczą w czynie społecznym.

Dodatkowo opinia prawna gminnego radcy była negatywna, zatem radny Krekora dążył do tego, aby wyłączyć z obrad głosowanie nad tym projektem. Nie udało się. Wiceprzewodnicząca zaczęła procedurę głosowania. Zanim jednak doszło do podnoszenia rąk, z sali teatralnie wyszli Ryszard Bierut, Lucjan Koper, Bogusława Tokarz, Ryszard Kleniuk, Tadeusz Cenarski, Dominik Krekora oraz Bernadeta Chodasewicz, naruszając tym samym art. 24 ustawy o samorządzie gminnym, który wprost wskazuje, że radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Mateusz Gnaczy poinformował, że nie raz głosowano w sprawie odwołania radnych i nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby część osób wyszła z sali na czas głosowania. - Gdybyśmy my tak zrobili (radni opozycyjni - przyp. red.), wówczas byłaby awantura - dodał.

Chwilę później głos zabrał również Jerzy Mateja, mieszkaniec gminy Kamieniec Ząbkowicki, który mówił o tym, że jest mu wstyd za wszystkich radnych, gdyż to społeczeństwo wybrało ich do reprezentowania mieszkańców. Według niego radni zamiast działać na rzecz gminy, toczą ze sobą boje. - Weźmy się w garść i ratujmy tę gminę - zakończył swoją wypowiedź.

W dalszej części obrad, ze względu na nieobecność części radnych (na sali pozostało siedmiu), nie podjęto dwóch innych uchwał. Pierwsza dotyczyła zatwierdzenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2018-2020, a druga określenia terminów i kryteriów branych pod uwagę podczas przeprowadzenia w gminie Kamieniec Ząbkowicki postępowania rekrutacyjnego i postępowaniu uzupełniającego do placówek przedszkolnych i szkolnych.

Kolejnym punktem porządku obrad były wnioski i zapytania. Na salę wrócili radni, którzy wcześniej ją opuścili. Powrócono do potyczek słownych i ironicznych komentarzy, przepychanek i docinek. Po tym punkcie zakończono sesję.

mwinnik / em24.pl

39

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Spór o odwołanie Ryszarda Bieruta. Rani wyszli z sali podczas głosowania [FOTO]

  2018-03-01 11:36:30

  gość: ~74

  A doctor prawa i spin doctor co na to ? A co na to opinia publiczna pani Kacik ?

 • 2018-03-01 12:40:35

  gość: ~47

  czy te oczy mogą kłamać ?

 • 2018-03-01 12:47:33

  gość: ~Śpiewak

  @~47
  chyba nie

 • 2018-03-01 13:48:33

  gość: ~Mieszkaniec

  Co za wstyd przynoszą Ci radni gminie! Żaden z nich, żaden, nie powinien reprezentować nas w przyszłej kadencji. Zero współpracy, wzajemne kłótnie i przepychanki, jeden drugiemu na siłę próbuje udowodnić wyższość, a wójt w te gierki dał się wciągnąć. Nigdzie indziej nie ma takich akcji, że radni wychodzą z sali obrad i pajacują. Cyrk za publiczne pieniądze. Apeluję do mieszkańców, szeroko omijajmy łukiem nazwiska obecnych radnych - od Bieruta zaczynając i kończąc na Szulinie!

 • 2018-03-01 15:18:48

  gość: ~zet

  @~Mieszkaniec
  bredzisz jaK POTŁUCZONY,to nie wojt dał sie wciagnac w te gierki , to on jest inicjatorem zgodnie z zasadą devide et impera

 • 2018-03-02 06:56:33

  gość: ~KOS

  @~zet

  To prawda, ale za 2 miliony nasadzili w parku chwastów nie wiadomo czy nowo władza udzieli absolutorium wójtowi to musi wygrać za wszelką cenę wybory wtedy sam sobie udzieli absolutorium i nikt nie będzie odpowiadał za przekręty długi.

 • 2018-03-01 14:33:57

  gość: ~Bbb

  Hahaha

 • 2018-03-01 15:31:17

  gość: ~mieszkaniec

  I znowu zabawa w kotka i myszkę,nie podjęto dwóch uchwał które były zaplanowane .Znowu będą się zbierać i dietka do kieszeni!!!!Widać,że tam nie zależy nikomu aby ratować ,,chorą gminę''tylko przepychanki i walka dwóch obozów o dominację.Jak długo jeszcze będzie trwał ten cyrk?

 • 2018-03-01 16:21:42

  gość: ~Xxx

  To trzeba mieć tupet mając gdzieś wojewodę .
  Wojewoda prosi o opinię radę a wydaje nie rada tylko wójt ,uwaźając źe tylko on jest władny.
  I na tym przykładzie moźna zauwaźyć kto jest inspiratorem tych konfliktów.

 • 2018-03-01 16:36:39

  gość: ~Tedi

  A ja myślałem źe ci radni na czele z spin doktorem jak wyszli to to nie powrócą ,i zapanuje normalna praca .

 • 2018-03-02 09:09:27

  gość: ~Tamida

  @~Tedi
  Oglądaj nagrania z Sesji Rady Gminy i czytając w mediach –prasie o Kamienieckiej Gminie zdaj sobie pytanie czy byś chciał na stałe się osiedlić w niej mieszkać i wychowywać swoje dzieci .
  NIE.
  Czy jako inwestor byś zainwestował znaczny kapitał w produkcje na terenie Gminy tworząc miejsca pracy .
  NIE.
  Dlaczego NIE, bo brak uzbrojonych terenów pod inwestycje –budownictwo jednorodzinne skorumpowana władza jeden mądrzejszy od drugiego bez koperty nic nie załatwisz .

 • 2018-03-01 16:55:41

  gość: ~Marzec

  Choroba toczy tę gminę. Choroba dopadła opozycyjnych radnych. Choroba spowodowała ,ze opozycyjni radni w dążeniu do celu , stali się bezradni wychodząc z obrad. Opozycyjny radny Bierut zapomina się ,że Rada Gminy to nie dawny GOPIW /dla nie wtajemniczonych gminny ośrodek propagandy i wychowania/. W swej rozpaczy owi radni mszczą się na najmłodszych /przedszkolaki/ nie uchwalając stosownych uchwał. A tak na marginesie , co to za fotograf co ze szczegółami pokazuje twarz radnego. Aparat nie taki, czy może brak makijażu ?

 • 2018-03-01 18:29:38

  gość: ~gość 3

  Wojewoda powinien nanieść karę na wójta, że ten wkracza w kompetencje rady. Państwo radni i ty drogi wójcie plują wam w twarz a wy mówicie że deszcz pada.Wstyd na całą Polskę. Przypomnijcie sobie co ślubowaliście na posiedzeniu pierwszej sesji DLA DOBRA GMINY ... a co robicie DLA DOBRA SWOJEGO.

 • 2018-03-01 19:33:45

  gość: ~Ewuś

  Opozycja w Złotym Stoku po drugiej sesji została całkowicie storpedowana i za nos wprowadzona pod podłogę. Pytanie jak do tego doszło. Odpowiedz jest prosta Na czele Rady musi stać CHARYZMA tak jak WW a nie dupek. Wójt i jego poplecznicy do tej pory nie wiedzą że władzą uchwałodawczą jest Rada a wykonawczą wójt. Po drugie co wójt robi obok przewodniczącej Rady. Na sesji wójt powinien siedzieć na końcu sali chyba, że na wyraźne zaproszenie Przewodniczącej zasiądzie przy stole prezydialnym.

 • 2018-03-01 20:03:28

  gość: ~bezradny

  Gdzie tkwi sedno problemu? Radni opozycyjni na siłę chcą wyrzucić z rady Bieruta, choć nie mają ku temu podstaw i argumentów. Na to trzeba reagować i wójt jako prawnik wie, co robi. Bierut powinien jednak wylecieć już jakiś czas temu za jazdę na podwójnym gazie, ale nie wyleciał, bo jak się okazało, nie było to przestępstwo wg prokuratury czy tam sądu. Jaja.

 • 2018-03-01 20:23:36

  gość: ~Kola

  @~bezradny
  Niektórzy są chorzy i powinni się leczyć psychicznie

 • 2018-03-01 20:39:24

  gość: ~obiektywny

  współczuję mieszkańcom i wójtowi, zrobić coś dla gminy w takiej sytuacji graniczy z cudem...

 • 2018-03-02 00:38:48

  gość: ~tis

  @~obiektywny

  Radni opozycyjni do tej pory brali kanapki, bo mieli przewagę w głosach a teraz jak stracili przewagę to praworządni wynocha od koryta nie dostaniecie żadnych kanapek już się z wami nie będziemy dzielić.

  Człowiek jest gorszy od świni, bo świnia jak się naje to odejdzie od koryta a człowiek nie.

 • 2018-03-02 20:48:46

  gość: ~Luty

  @~obiektywny
  Wójt sam doprowadził do takiej sytuacji

 • 2018-03-01 21:42:27

  gość: ~mieszkaniec

  kto pierwszy ucieka z tonącego statku sami sobie odpowiecie... najmądrzejsze zwierzątka....

 • 2018-03-01 22:27:11

  gość: ~Oress

  Kto ma większość w radzie wygra tegoroczne wybory .Gmina jest strasznie zadłużona za zeszły rok 9,5 miliona zł połowę budżetu idzie na spłatę kredytu odsetek niema pieniędzy na inwestycje finansowanie prac w parku ani pieniędzy dla CiS-u.

  Wójt poda pod głosowanie uchwałę, która mu da absolutną władzę wystawianie papierów wartościowych obligacji branie kredytów pod zastaw nieruchomości itp. ,co mu umożliwi sfinansowanie przed wyborami inwestycji i zatrudnienie wielkiej liczby bezrobotnych, którzy na niego i jego radnych pójdą głosować bo to jest największy elektorat w gminie dostaną darmowy alkohol stawiany przez agitatorów tak się do tej pory robiło .

  Radni są skorumpowani i każdą uchwałę zaklepują obalając decyzje Wojewody przewodnicząca rady podpisuje infantylne pisma które jej wójt podsuwa panuje bezprawie i korupcja radni biorą kanapki działają na szkodę gminy .

  Rada nie kontroluje wójta, co roku kilka milionów wycieka kasy gminnej .

 • 2018-03-01 23:25:06

  gość: ~Karju

  Wójt ma teraz absolutną władzę jest dyktatorem pan i władca swojego państewka i nie może sobie pozwolić na stracenie radnego ma przewagę w radzie i robi to, co chce przejmuje pisma kierowane do rady gminy i na nie odpisuje wprowadził cenzurę kontrolę księgowość, która jest fikcyjna odmawia dostępu do Informacji Publicznej miał i będzie miał kontrolę nad urnami wyborczymi obsadzi swoimi ludźmi bezmózgimi fanatykami i wygra wybory.

  Nie ważne, kto głosuje ważne, kto głosy liczy .

  Po trupach do celu taka teraz walka wyborcza będzie aby uzyskać absolutorium i dalej być u władzy robić przekręty na miliony .

 • 2018-03-03 18:02:33

  gość: ~Melisa

  @~Karju
  Taki młody człowiek wójt a tak potrafi manipulować ludźmi którzy mu wierzą są łatwo wierni i ich przekupuje.

 • 2018-03-02 07:37:48

  gość: ~CBA

  Jedynym rozwiązaniem pozbycia się naszej skorumpowanej władzy jest postawienie prokuratorskich zarzutów.

  Radzie gminy i wójtowi.

 • 2018-03-02 09:09:20

  gość: ~gość

  widzę że wpisy na forum to prawie sami "przyjaciele" wójta i radnych wybranych w demokratycznych wyborach

 • 2018-03-02 12:06:50

  gość: ~sadad

  co to za przyjemność być pacynką wójta? ze strachu? z rozsądku? za parę złotych płaszczyć się ?teraz bycie radnym w Kamieńcu oznacza odarcie się z godności, ale to nie jest wina radnych, tylko wyborców, glosujemy na słupy(np. lucek), które zapewne nawet nie rozumieją większości kruczków prawnych, nie mowiąc już o jakimś pojęciu o handlu/rozwoju gospodarczym/marketingu.

 • 2018-03-02 13:13:16

  gość: ~CBA

  @~sadad

  Nasza Przewodnicząca Rady z wyższym wykształceniem Radni elita inteligencja wykształcona biznesmeni naszej gminy podpisuje świadomie dokumenty pisma podstawione przez wójta nie zdając sobie odpowiedzialności prawnej- karnej i materialnej, że kiedyś mogą być im postawione zarzuty jak się wytłumaczą ?

  Niedługo zostaną im postawione zarzuty to nieważne ,że popierają PiS i z budżetu gminnego dają nasze pieniądze na zabytki chcąc się wykupić od odpowiedzialności a w przyszłości od umorzenia postępowań .

  Policje też finansują aby ich nie ruszała ale to jest do czasu .

  Radni z wyższym wykształceniem nie umieją napisać pisma udzielić odpowiedzi na pismo załatwić sprawy petentowi to przecież wstyd czy jesteście analfabetami z dyplomami ?.

 • 2018-03-02 14:23:04

  gość: ~CBA

  SZANOWNI RADNI

  Popełnienie przestępstwa urzędniczego ma charakter indywidualny, to znaczy, że nie każdy urzędnik może go popełnić. Kodeks karny w art. 231 wskazuje, że przestępstwo działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, przekraczając uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, może popełnić funkcjonariusz publiczny.

  5) osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych,
  6) osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego,
  7) osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej,
  Odpowiedzialność karna funkcjonariusza

  Art. 231 kodeksu karnego wskazuje, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia (wykracza poza swoje uprawnienia służbowe, działa bez podstawy prawnej) lub nie dopełniając obowiązków (zaniechanie, nienależyte lub niedbałe wykonanie swoich obowiązków), działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  Jeżeli funkcjonariusz działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 (np. łapówka). Warto podkreślić, że chodzi zarówno o uzyskanie korzyści dla siebie, jak i dla innej osoby.
  Natomiast działanie nieumyślne i wyrządzenie istotnej szkody, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  Funkcjonariusz poniesie odpowiedzialność nie tylko wtedy, gdy szkoda wystąpiła, ale również wówczas, gdy powstało realne jej zagrożenie. Przez szkodę należy rozumieć zarówno starty majątkowe, jak i niemajątkowe (starty moralne).

 • 2018-03-03 14:18:38

  gość: ~turysta

  dlaczego tylko krytyka radnych i jakieś kodeksy karne; pamiętam jak wyglądał pałac w 2013 r. (byłem wtedy w Kamieńcu) i widzę różnicę na korzyść , a to chyba zasługa radnych obu ostatnich kadencji ....

 • 2018-03-03 14:34:28

  gość: ~mieszkaniec

  @~turysta
  a wójt nic dla uratowania pałacu nie zrobił ?

 • 2018-03-03 17:07:50

  gość: ~Elf

  @~mieszkaniec

  Takich pałaców w zachodniej Europie jest pełno, lecz są bardzo drogie w utrzymaniu to niektóre zburzono katedry zabytkowe burzą a wójt i radni zadłużyli gminę ratując pałac przy okazji wyśmienicie im się żyje na koszt gminy robiąc przekręty.

  Najważniejsi są ludzie miejsca pracy przyszłość dla młodych pokoleń a nie ruiny Niemieckiego pałacu trupiarnia –mauzoleum .

 • 2018-03-05 11:55:10

  gość: ~mnm

  @~turysta
  W tym wszystkim nie pałac jest najważniejszy a trzymanie kurczowe stołków przez osoby, które jeżdżą/jeździły/ po pijaku, pełnią funkcje publiczne, których radni nie powinni pełnić, gdzie wójt dzieli i rządzi.

 • 2018-03-05 11:47:49

  gość: ~mnm

  Samorząd kamieniecki sięgnął dna.

 • 2018-03-05 11:47:59

  gość: ~mnm

  Samorząd kamieniecki sięgnął dna.

 • 2018-03-05 14:10:11

  gość: ~Misjonarz

  Dlaczego Waszczuk siedzi cicho? Dlaczego nie rozpoczyna kampanii? Czyżby taki nawał obowiązków w nowym miejscu pracy? Ostatni artykuł na blogu rok temu? Ja, jako mieszkaniec gminy KZ, z żenadą obserwując to, co dzieje się w radzie gminy, chciałbym, aby kandydat na wójta zabrał głos w różnych sprawach i przedstawił nam swój punkt widzenia na różne, kontrowersyjne sprawy. Panie Waszczuk, czy poprzednie głosowania nie pokazały Panu, że należy wykazać się większą aktywnością, aby ludzie mieli możliwość wyboru? Dla wielu jest Pan nieznaną postacią, może warto byłoby przybliżyć swoją osobę. To, że część radnych z Pana komitetu aktualnie współtworzy gminną szopkę w radzie gminy to jedno, ale nie można oceniać człowieka na podstawie zachowań ludzi z jego komitetu. Do wyborów pozostało pół roku. Kiedy Pan zaczniesz działać i przsedstawiać swoje pomysły? W październiku?

 • 2018-03-05 16:09:41

  gość: ~Teddy

  @~Misjonarz
  Portos, Atos i Aramis jako przyboczni władzy są już znani. Nie wiem kto to taki Misjonarz? Czy to rozwiedczyk / zwiadowca/ co próbuje robić rozeznanie , kto z kim stanie w szranki do wyborów. Myślę wszystko w odpowiednim czasie.

 • 2018-03-05 19:58:35

  gość: ~DROM

  Najlepiej by było jakby wprowadzono w gminie stan wojenny.

  Demokracja to złodziejstwo .

 • 2018-03-06 10:15:51

  gość: ~Misjonarz

  @~Teddy

  Ani mi po drodze z Czerniecem, ani z Waszczukiem, po drodze mi z mieszkańcami, którzy regularnie są lekceważeni przez szajkę radnych z wójtem na czele.

 • 2018-03-08 04:36:21

  gość: ~Elf

  ostatnio dodany post

  Co się odwlecze, to nie uciecze.

  To na tej sesji punkt Nr 1 odwołanie radnego niech wyjdą to koniec sesji powtórka na następnej niech wyjdą aż do skutku.

  Udzielenie wotum zaufania wójtowi nie wyjdą, ale jeszcze przyniosą kanapki radnym opozycyjnym żeby głosowali za udzieleniem wotum zaufania, a to będzie kosztowało sporo kanapek.

REKLAMA