zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu
Seniorzy coraz częściej informują policję o próbach wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Kampanie informacyjne przynoszą efekty, jednak policja wciąż apeluje o rozwagę.
Z analiz zgłoszeń wynika, że oszuści działają na bardzo wiele sposobów. Różnią się metodami, wyglądem i wiekiem. Zazwyczaj podają się za rzekomych „wnuczków” albo innych członków rodziny, policjantów CBŚP lub różnych funkcjonariuszy rozpracowujących szajkę oszustów czy też informują o ataku hakerów na konta bankowe starszych osób.
Ząbkowiccy policjanci cały czas apelują o rozsądek i zachowanie ostrożności przy odbieraniu „nietypowych połączeń” lub podczas dziwnych wizyt domowych. Funkcjonariusze nie tylko poprzez media, ale i podczas rożnego rodzaju działań profilaktycznych i spotkań z mieszkańcami naszego regionu uświadamiają starsze osoby jakimi metodami posługują się oszuści, co zaczyna przynosić efekty.
Policja po raz kolejny przypomina:
- zawsze kierujmy się zasadą „ograniczonego zaufania”
- w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego,
- skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji , która miała być powodem pożyczki,
- pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
- ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
- przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,
- pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
- zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 1-2 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.
- w przypadku osoby pukającej do naszych drzwi i podającej się za pracownika różnych instytucji zanim go wpuścimy, potwierdźmy to - dzwoniąc np. do tej instytucji lub prosząc o okazanie odpowiedniego dokumentu,
- pamiętajmy, że w przypadku, gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia, że „fachowiec” nie jest tym za kogo się podaje możemy również umówić się z nim na inny termin, zapewniając sobie w tym okresie obecność w naszym domu innego członka rodziny lub znajomego.
ms. / em24.pl